بوم کسب و کار دیجی کالا

بوم کسب و کار دیجی کالا

بوم کسب و کار دیجی کالا

در این نوشتار به بررسی سوژه ی بوم کسب و کار دیجی کالا خواهیم پرداخت.

در جهان با تکنولوژی پیشرفته و دنیایی که با سرعت در حال گذر است، زمان بسیار حائز اهمیت می باشد. لحظه ها و ثانیه ها در این دنیای مدرن حکم طلا را دارد. یکی از راهکار ها برای سرعت دادن به انجام کارها یا خرید ها ارائه کالا از طریق فروشگاه های اینترنتی می باشد.

در دنیای مدرن و پر از تکنولوژی بیشتر کالاها از طریق اینترنت به فروش می رسد و خرید از طریق اینترنت در بین مردم در حال رواج است و افراد تمایل زیادی برای خرید از فروشگاههای اینترنتی دارند.

دلیل تمایل افراد برای خرید از این فروشگاه ها این است که در زمان کوتاهی می توانند مدل های متنوع را یکجا ببینند و از بین مدلهای مختلف مدل مورد نظر و دلخواه شان را به راحتی انتخاب کنند.

یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی ایران

یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی که در ایران جایگاه مناسبی دارد و مشتریان زیادی از این فروشگاه خرید می کنند، فروشگاه دیجی کالا است. دیجی کالا دارای محصولات متنوعی می باشد و خریداران به راحتی می توانند کالای مورد نظرشان را از فروشگاه دیجی کالا خرید کنند.

ممکن است، افراد زیادی به راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی فکر کرده باشند، اما همه آنها نتوانستند به اندازه فروشگاه اینترنتی دیجی کالا موفق باشند. در این مقاله قصد داریم به تعریف و بررسی بوم کسب و کار دیجی کالا بپردازیم و در این مورد توضیح دهیم که وقتی اسم بوم کسب و کار می آید منظور چیست و چه توقع و انتظاری می توان از این نام داشت.

یک نقاش حرفه ای زمانی می تواند یک نقاشی زیبا و هنرمندانه بکشد که اول یک طرح اولیه از آن نقاشی مد نظرش داشته باشد. اینکه چه جاهایی خط های باریک کشیده شود، یا چه جاهایی باید سایه زده شود، همه اینها در طرح اولیه مشخص می شود.

طرح اولیه

زمانی که یک نفر هم می خواهد یک کسب و کاری را راه اندازی کند، ابتدا باید یک طرح اولیه با ذکر تمام سر فصل های مورد نیاز راه اندازی آن کسب و کار، تهیه کند و سپس بر اساس آن طرح اولیه به بررسی و توضیح جزئیات مورد نیاز بپردازد.

این طرح اولیه را در اصطلاح تجاری بوم کسب و کار می نامند. هر کسب و کاری ابتدا یک طرح کامل شده ای دارد که به توضیح جزئیات ضروریات مورد نیاز برای آن کسب و کار می پردازد.

اگر فردی که می خواهد یک کسب و کار راه اندازی کند، این طرح اولیه یا همان بوم کسب و کار را نداشته باشد و تهیه کند در واقع هیچ عملی برای پیشبرد کارش انجام نمی دهد، بلکه فقط در حال اتلاف وقت و سرمایه اش است و دور خودش می چرخد. در بوم کسب و کار به راه ها و روش هایی برای مدل کسب و کار پرداخته می شود.

مطالبی که قرار است، در این مقاله به آن ها بپردازیم در فهرست زیر آورده شده است:

 1. بوم مدل کسب و کار چیست؟
 2. فواید داشتن یک بوم کسب و کار چیست؟
 3. بوم کسب و کار شامل چه بخش هایی می باشد؟ و بوم کسب و کار دیجی کالا به چه صورت است؟
 4. قطعه اول بوم کسب و کار؛ بخش های مشتری به چه معناست؟
 5. قطعه دوم بوم کسب و کار: ارزش های پیشنهادی
 6. قطعه سوم بوم کسب و کار دیجی کالا؛ کانال ها به چه صورت می باشند؟
 7. قطعه چهارم در بوم کسب و کار دیجی کالا، ارتباط با مشتری است.
 8. قطعه پنجم بوم کسب و کار دیجی کالا: جریان های درآمدی
 9. قطعه ششم بوم کسب و کار دیجی کالا: منابع کلیدی
 10. قطعه هفتم بوم کسب و کار دیجی کالا: فعالیت های کلیدی
 11. قطعه هشتم بوم کسب و کار دیجی کالا: مشارکت های کلیدی
 12. قطعه نهم بوم کسب و کار دیجی کالا: ساختار هزینه

از آنجائیکه در این مقاله قصد داریم در مورد بوم کسب و کار دیجی کالا بپردازیم، قبل از تعریف بوم کسب و کار به بیان مطالب مختصری در مورد تاریخچه فروشگاه اینترنتی دیجی کالا می پردازیم.

دیجی کالا بزرگترین فروشگاه آنلاین در ایران است

بسیاری از افرادی که از طریق اینترنت خرید های خود را انجام می دهند، با نام دیجی کالا آشنا هستند. دیجی کالا بزرگترین فروشگاه آنلاین در ایران است و روزانه بیش از 2 میلیون نفر بازدید کننده دارد و 90 درصد بازار فروش آنلاین در ایران از طریق فروشگاه دیجی کالا انجام می شود. دیجی کالا از نظر الکسا رتبه سوم را بعد از گوگل و آپارات در ایران دارد. فروشگاه دیجی کالا دارای 3 مرکز پردازش و انبار کالا در تهران و 23 مرکز توزیع در سایر شهر های ایران می باشد.

فروشگاه دیجی کالا در سال هشتاد و پنج توسط برادران حمید و سعید محمدی راه اندازی شد. برادران محمدی با سرمایه 20 میلیون تومان کسب و کار خود را آغاز کردند و در سال 91 با سرمایه گذاری شرکت سرآوا پارس کسب و کار خود را توسعه دادند. در سال 94 با جذب یک سرمایه گذار اروپایی برنامه توسعه خود را کامل کردند و پیشرفت بیشتری کردند.

بوم مدل کسب و کار چیست؟

برای اینکه یک شخص مدل کسب و کار خود را طراحی و مشخص و معین کند می تواند از روش های مختلفی استفاده کند، ولی یکی از متداول ترین و معروف ترین روش های معرفی کسب و کار روش طراحی بوم مدل کسب و کار می باشد.

بوم مدل کسب و کار یا Business Model Canvas طبق گفته های بالا در واقع همان نقشه برای رسیدن به موفقیت است. یک شرکت یا کسب و کار در بوم مدل کسب و کار خود باید طرح ها و روش هایی را برای اینکه چطور محصولاتش را تولید کند، از چه روش های برای رساندن محصولات به دست مشتریان خود استفاده کند و بهترین راه درآمد زایی را مشخص کند. اگر شرکتی نقشه ای به نام بوم مدل کسب و کار برای خود داشته باشد، می تواند به موفقیت نسبی فکر کند. از ملزومات هر شرکت یا کسب و کاری داشتن بوم مدل کسب و کار می باشد. بوم کسب و کار یک طرح ساده و در عین حال بسیار ضروری و مهم می باشد.

آیا بوم کسب و کار دیجی کالا به شکل هیبریدی است؟

آیا بوم کسب و کار دیجی کالا به شکل هیبریدی است؟
آیا بوم کسب و کار دیجی کالا به شکل هیبریدی است؟

بوم کسب و کار دیجی کالا به شکل هیبریدی یا ترکیبی می باشد. شکل ترکیبی یا هیبریدی به این معنی است که فروش در این مدل کسب و کار به دو صورت انجام می شود. در بوم کسب و کار دیجی کالا فروش محصولات هم به صورت خرده فروشی و هم به شکل انبوه و ارائه در بازار انجام می شود.

خرده فروشی یعنی همان کاری که یک مغازه یا فروشگاه واقعی انجام می دهد. یعنی یک مشتری می تواند از فروشگاه مجازی دیجی کالا، محصول را به تعداد مورد نیازش که معمولا تعداد کم می باشد، خریداری کند.

هر کسب و کاری برای خود دارای یک پلتفرم برای اجرای موثر فعالیت هایش می باشد

هر کسب و کاری برای خود دارای یک پلتفرم برای اجرای موثر فعالیت هایش می باشد. بوم کسب و کار دیجی کالا دارای یک پلت فرم جامع به نام پلتفرم سوپرنوا می باشد. پلتفرم سوپرنوا بسیار قدرتمند و توانمند می باشد و می تواند یکصد هزار کسب و کار در ایران ایجاد کند و همچنین توانایی ارائه خدمات به دویست میلیون کاربر را نیزا دارا می باشد.

پلتفرم سوپرنوا به شکل یک سیستم کامل و جامع برای فعالیت هایی مانند انبارداری، فروش، نسخه وب، موبایل، مارکت پلیس و موارد دیگر برنامه ریزی شده است. این فعالیت ها مواردی هستند که در بیشتر کسب و کار ها کاربرد دارند.

یکی از خصوصیات این پلتفرم بسیار قدرتمند این است که توانایی بالایی در مدیریت کردن فعالیت های روزانه فروشگاه دیجی کالا را دارا می باشد و این کار را به گونه ای انجام می دهد که گستردگی مدیریت را به طور کامل و در تمام مراحل پوشش می دهد. این پلتفرم فعالیت هایی مانند تحلیل داده های کلان دریافتی را به شکل منابع آزاد (Open source) انجام می دهد. این پلتفرم می تواند به نسبت افزایش تعداد کاربران، به شکل گسترده تر طراحی گردد و به خدمات و سرویس دهی های بیشتری هم تعمیم داده شود.

تاثیر مرکز پردازش دیحی کالا

تاثیر مرکز پردازش دیحی کالا
تاثیر مرکز پردازش دیحی کالا

یکی از مواردی که باعث افزایش قابلیت های کسب و کار دیجی کالا گردیده است، مرکز پردازش آن است. اولین مرکز پردازش کالا در فروشگاه دیجی کالا یک سال بعد از زمانی که فروشگاه دیجی کالا در سال 91 اولین گام برای توسعه را برداشت، راه اندازی شد.

وظیفه اصلی این مرکز پردازش ثبت سفارش های دریافتی در وب سایت دیجی کالا بود. چرخه ای گسترده از فعالیت های زنجیر وار مانند: ثبت سفارش، پردازش سفارش دریافتی، ارسال کالای سفارش شده و تحویل به موقع و سالم کالا به مشتری در مدت زمان تعیین شده، توسط این مرکز پردازش طراحی و برنامه ریزی شده بود.

پس از گذشت مدتی با توسعه کسب و کار دیجی کالا و افزایش تعداد مشتریان نیاز به راه اندازی دومین مرکز پردازش کالا در سال 1396 به خوبی احساس می شد. در نتیجه دومین مرکز پردازش کالا در فروشگاه دیجی کالا راه اندازی شد و این مرکز به عنوان بزرگترین مرکز پردازش کالا در خاورمیانه شناخته شده است.

توانایی و وسعت دومین مرکز پردازش کالای دیجی کالا

توانایی و وسعت دومین مرکز پردازش کالای دیجی کالا به حدی است که تا ظرفیت بیشتر از چهار صد هزار کالا را در روز جوابگو می باشد. نکته ای که در مورد نحوه عملکرد دیجی کالا در فروش محصولات بسیار مورد توجه می باشد، این است که مراکز انبار و فروش کالای دیجی کالا که در بیشتر شهرهای ایران وجود دارند، متعلق به خود فروشگاه دیجی کالا، فروشگاه های مارکت پلیس و سایر فروشگاه های همکار می باشند.

به خاطر وسعت فروشگاه دیجی کالا و افزایش روز به روز مشتریان، مدیران دیجی کالا تصمیم به راه اندازی سومین مرکز پردازش گرفتند که این مرکز پردازش برای انجام کارهایی متفاوت و خاص تر از وظایف دو مرکز پردازش قبلی در نظر گرفته شده بود. وظایف این مرکز، پردازش کار تولید محتوا می باشد.

در این مرکز پردازش کارهایی مانند تهیه توضیحات و اطلاعات مربوط به محصولات، نقد و بررسی محصولات و همچنین عکاسی حرفه ای و طراحی زیبای کالاهایی که در فروشگاه اینترنتی عرضه می شوند، انجام می شود. به قولی می توان گفت اطلاعات مربوط به ظاهر و کیفیت تمام کالاهایی که در فروشگاه برای فروش گذاشته می شوند، به عهده مرکز پردازش سوم می باشد.

فواید داشتن یک بوم کسب و کار چیست؟

فواید داشتن یک بوم کسب و کار چیست؟
فواید داشتن یک بوم کسب و کار چیست؟

وقتی شرکتی یا شخصی بوم کسب و کار داشته باشد، زمان توسعه شرکت یا افزایش سرمایه از طریق جذب سرمایه گذار یا شریک تجاری، به راحتی می توانید از روی بوم کسب و کار، استارت آپ یا کسب و کار مورد نظرتان را برای سرمایه گذار توضیح دهید و شخص سرمایه گذار یا شریک تجاری احتمالی، می توانید به راحتی نقشه کاری تان را روی بوم کسب و کار ببیند و روند گسترش کارتان را مشاهده کند.

شخصی که بوم کسب و کار داشته باشد، قبل از تصمیم گیری برای هر هزینه ای، می تواند کل ماجرای کسب و کارش را ببیند و نتیجه را تقریبا مشاهده کند و بداند که قرار است، پولش را کجا و در چه مرحله ای خرج کند، بنابراین مزیت، برای انجام هر کاری که نیاز به هزینه کردن داشته باشد، با داشتن بوم انجام آن کار خیلی آسان می توان مراحل کار را ملاحظه کرد.

وقتی شخصی بوم کسب و کار داشته باشد، به راحتی می تواند روی مراحل انجام کار تمرکز داشته باشد و تمام مراحل را هر لحظه و هر زمان که بخواهد بررسی کند و اگر اشکالی در هر مرحله ای ملاحظه کرد می تواند آن را حل کند.

داشتن انعطاف پذیری

یکی دیگر از مزایای بوم کسب و کار داشتن انعطاف پذیری در هر مرحله از انجام کار است. وقتی شخصی کل مراحل کار را بتواند یکجا ببیند پس بهتر هم می تواند کار را کنترل کند و اگر مرحله ای از کسب و کار نیاز به تغییر داشته باشد، به آسانی می تواند آن مرحله را تغییر دهد و روی بوم نتیجه تغییر را ببیند و ملاحظه کند آیا آن تغییر مورد تایید و مورد نظرش می باشد، یا خیر؟

آخرین مزیت داشتن بوم کسب و کار ایجاد شفافیت برای تیم کاری است. زمانی که شما بوم کسب و کار داشته باشید، تیم کاری تان و همکاران تان می توانند از مدل کار و آینده و مراحل کار بهتر اطلاعات به دست بیاورند و آینده کسب و کار بیشتر برایشان مشخص باشد.

مزیت های گفته شده مسائلی است که برای هر شخصی که بخواهد کسب و کاری را آغاز کند بسیار مفید و مورد استفاده خواهند بود. حتی می توان گفت بوم کسب و کار تنها برای کسب و کار نیست، بلکه برای هر فعالیت یا کاری که نیاز به دیدن نتیجه و آینده کار دارد و اینکه لازم باشد، مراحل کار را دید، بوم آن فعالیت بسیار مفید و ضروری می باشد.

بوم کسب و کار شامل چه بخش هایی می باشد؟ و بوم کسب و کار دیجی کالا به چه صورت است؟

بوم کسب و کار شامل چه بخش هایی می باشد؟ و بوم کسب و کار دیجی کالا به چه صورت است؟
بوم کسب و کار شامل چه بخش هایی می باشد؟ و بوم کسب و کار دیجی کالا به چه صورت است؟

بوم کسب و کار برای اولین بار توسط شخصی به نام الکساندر استروالدر معرفی و طراحی شد. زمانی که شما می خواهید کاری را انجام دهید، قطعا به یک سری وسایل یا مواد یا لیستی به عنوان پیش نیاز انجام آن کار نیاز خواهید داشت.

این قطعات یا ایده های اولیه یا همان وسایل و مواد اولیه لوازمی هستند که وقتی در کنار هم قرار بگیرند می توانند یک نتیجه درست و موثر را ایجاد کنند. برای بوم کسب و کار هم باید ابتدا تمام موارد اولیه یا بخش هایی که در طول کار به آنها نیاز خواهیم داشت، را به صورت لیستی آماده کنیم تا از چیدن این بخش در کنار هم یک بوم کسب و کار ایده آل درست کنیم.

ایو پیگنیور در کتاب خلق مدل کسب و کار برای ایجاد یک بوم کسب و کار 9 بخش را تعریف کرده است. در ادامه به توضیحاتی در مورد این 9 بخش می پردازیم. این 9 قسمت در واقع پایه های اصلی یک بوم کسب و کار می باشند. تقریبا در تمام بوم کسب و کارها شما می توانید این 9 بخش را ببینید توضیحات مفصل آن را مشاهده کنید.

در این بخش می خواهیم ببینیم اصلا منظور و مفهوم اصطلاحات فوق چیست و چرا در بوم کسب و کار گنجانده می شوند.

قطعه اول بوم کسب و کار؛ بخش های مشتری به چه معناست؟

قطعه اول بوم کسب و کار؛ بخش های مشتری به چه معناست؟
قطعه اول بوم کسب و کار؛ بخش های مشتری به چه معناست؟

در هر کسب و کاری مشتری حرف اول را می زند. در بوم کسب و کار هم باید اول از همه مشتری محصولات مشخص شود. در این بخش یک موسس کسب و کار باید بداند که آیا مشتری محصولات خود را می شناسد؟

آیا می داند مشتریان محصولاتش در چه گروهی قرار می گیرند؟ آیا بازار هدف محصولات خود را تعیین کرده است؟ اطلاع از اینکه باید مشتریان محصولات خود را در کجا پیدا کنند، بسیار حائز اهمیت می باشد، زیرا نداشتن و نشناختن مشتری برای یک محصول در واقع تولید آن محصول انجام عملی بیهوده و بی فایده است. پس بزرگترین و مهم ترین قطعه یک بوم کسب و کار مشتری آن کسب و کار است.

بخش های مشتری شامل چند نوع می باشد که الکساندر استروالدر در کتاب خود این انواع بخش های مشتری را به شکل زیر نام برده است.

 1. بازار انبوه
 2. بازار گوشه ای
 3. بخش بندی شده
 4. متنوع
 5. بازارهای چند وجهی
 • بازار انبوه:

بازار انبوه:
بازار انبوه:

زمانی که مشتریان هدف شما گروه خیلی بزرگی از افراد و مصرف کنندگان باشند، این یعنی اینکه شما بازار انبوه را از بین بخش های مشتری انتخاب کرده اید.

در این بازار فاصله تولید کنندگان و مصرف کنندگان نهایی بسیار زیاد است. یعنی مشتریان دسته بزرگی از مصرف کنندگان هستند که در مواردی با هم وجه اشتراک دارند و این وجه اشتراک باعث قرار گرفتن آنها در یک دسته یا گروه بزرگ شده است.

این وجه اشتراک باعث می شود که فواصل بین مشتریان به چشم نیاید و تمام افراد دنیا که دارای این وجه مشترک هستند، فارغ از مسافت فیزیکی شان در این دسته قرار بگیرند. به عنوان مثال همین استفاده از اینترنت یا خرید محصولات اینترنتی که می تواند در هر کجای دنیا مشتری خود را داشته باشد،

اما این جمله به معنی این نیست که این محصول را همه افراد استفاده می کنند. فکر نمی کنم محصولی وجود داشته باشد که همه مردم دنیا از آن استفاده کنند. ممکن است، دسته بسیار بزرگی از مردم مشتری آن محصول باشند، اما همه مردم مشتری آن نیستند مانند همان اینترنت که از آن نام برده شد. اینترنت مشتریان زیادی در سراسر دنیا دارد، ولی همه مردم توانایی استفاده از آن را ندارند.

 • بازار گوشه ای:

بازار گوشه ای:
بازار گوشه ای:

در این نوع بازار مصرف کنندگان با شرایط خاص تری مد نظر می باشند. در بازار گوشه تمام فعالیت های مربوط به تولید، معرفی، ارائه محصول، خدمات و روش های بازاریابی برای آن گروه و دسته خاص طراحی می شود. در واقع ادامه فعالیت و موفقیت شما به آن دسته خاص بستگی دارد. به عنوان مثال بازار هدف تولید کننده محصولات کشاورزی یا ادوات کشاورزی، کشاورزان یا شرکت هایی که با فعالیت های کشاورزی سر و کار دارند، می باشد. اگر به فرض دیگر کشاورزی نباشد که به ادوات کشاورزی نیاز پیدا کند پس تولید این کالا عملا بی معناست، زیرا بازاری برای آن کالا وجود ندارد.

 • نوع بخش بندی شده:

نوع بخش بندی شده:
نوع بخش بندی شده:

این نوع شامل تولید کنندگانی می شود که محصول تولیدی آنها در چند صنعت مختلف کاربرد دارد، اما به دلیل عدم اشتراک آن صنایع، نمی توان یک بوم کسب و کار برای همه آنها طراحی کرد، بلکه برای پاسخگویی به هر صنعت مشخص باید یک بوم کسب و کار مشخص هم برای آن معرفی شود. یعنی مشتریان این دسته از صنایع مختلف هستند که در دسته های متفاوت قرار می گیرند و تنها وجه اشتراک آنها استفاده از یک نوع کالا به عنوان ماده اولیه می باشد.

 • نوع متنوع:

نوع متنوع:
نوع متنوع:

افرادی در این دسته قرار می گیرند که به علت خاص بودن یا توانایی بالای کسب و کارشان می توانند برای دو بخش از بازار هدف که هیچ وجه اشتراکی ندارند و کاملا متفاوت می باشند، محصول یا خدمات ارائه کنند. به عنوان مثال صاحب کسب و کاری را در نظر بگیرید که کار تجارت و واردات و صادرات را انجام می دهد، اما به دلیل توانایی بالا در ارائه راه حل های خاص این کار می توانند به آموزش دستورالعمل ها و روش های انجام واردات و صادرات یک محصول خاص در منطقه خاص بپردازد. پس می تواند برای دو دسته خاص از مشتریان کالا یا خدمات ارائه کند.

 • نوع بازار های چند وجهی:

نوع بازار های چند وجهی:
نوع بازار های چند وجهی:

این بازار شامل مشتریانی می شود که دارای وجوه مشترک زیادی می باشند. در واقع می توان اینطور گفت که هر دسته مشتری تکمیل کننده دسته دیگر مشتری است. یعنی وجود یک دسته مشتری به وجود دسته دیگری از مشتری وابسته است.

این نوع بازار هدف با بازار گوشه ای تفاوت دارد. توجه کنید که اینها را با هم اشتباه نگیرید. در بازار گوشه ای یک تجارت به عنوان مکمل کننده یک تجارت یا کسب و کار دیگر محسوب می شد، ولی در اینجا مشتریان هستند که مکمل همدیگر می باشند.

برای مثال می توانیم کسب و کاری را که در آن صاحب یک سایت مشغول قرار دادن آگهی برای شرکتهای مختلف در سایت خودش می باشد. شخصی که دارای این کسب و کار است، باید بانک اطلاعاتی کاملی از بازدید کنندگان و شرکت های آگهی دهنده داشته باشد. این بانک اطلاعاتی می تواند شامل شماره تماس و ایمیل باشد. در واقع اگر بازدید کننده ای وجود نداشته باشد، پس آگهی دهنده ای هم وجود نخواهد داشت. پس وجود آگهی دهنده به وجود بازدید کننده وابسته است.

مشتری مهم ترین بخش

با توجه به توضیحات بالا و با بررسی فعالیت ها و کارکردهای فروشگاه اینترنتی دیجی کالا می توان به این نتیجه رسید که در بوم کسب و کار دیجی کالا، بخش مشتری که اولین بخش و مهمترین بخش در یک بوم کسب و کار می باشد و بازار هدف آن از نوع بازار انبوه است، زیرا مشتریان فروشگاه دیجی کالا انبوهی از مشتریان فعال در اینترنت و مصرف کنندگان خانگی می باشند که انواع و اقسام کالاهای مورد نیازشان را از طریق فروشگاه اینترنتی دیجی کالا خریداری می کنند.

قطعه دوم بوم کسب و کار: ارزش های پیشنهادی

قطعه دوم بوم کسب و کار: ارزش های پیشنهادی
قطعه دوم بوم کسب و کار: ارزش های پیشنهادی

هر چیزی و هر کسی دارای ارزش در حد خودش می باشد. پس محصولی که خریداری می شود، خدماتی که توسط افراد استفاده می گردد، شخصی که به عنوان کارمند در شرکتی مشغول به کار است و هر چیزی که فکرش را بکنید دارای ارزش می باشد. در واقع افراد برای ارزش یک محصول، خدمات یا یک شخص وجه پرداخت می کنند.

زمانی که یک محصول یا خدمات ارائه می شود، افرادی که قصد خرید آن را دارند، ابتدا ارزش آن محصول یا خدمات را با محصولات یا خدمات مشابه مقایسه می کند و سپس در صورت برتری ارزش آن محصول یا خدمات اقدام به خرید آن می نماید، بنابراین در این بخش از بوم کسب و کار، صاحب کسب و کار باید ارزش محصول یا خدمات خود را معرفی کند. اینکه چرا یک مشتری باید محصول یا خدمات شما را نسبت به سایر موارد مشابه ترجیح دهد، در این بخش آورده می شود.

ارزش ها شامل موارد گوناگون می شود

ارزش ها شامل موارد گوناگون می شود. از جمله این موارد می توان تازگی محصول، نحوه تولید محصول، عملکرد خدمات یا محصولات، سفارشی سازی، قیمت، طراحی خاص محصول، برند، تنوع، خاصیت مفید محصول و مواردی از این قبیل را نام برد. بها دادن به هر یک از نمونه های فوق می تواند باعث ارزش آفرینی بالا برای یک محصول یا خدمات شود،

زیرا هر یک از این موارد زمانی که درست استفاده شوند، می تواند مشتری را جذب کند و باعث ایجاد تمایز بین محصول و خدمات شما با محصولات و خدمات رقبای تان شود. پس صاحب کسب و کار باید به ارزش محصول خود و اینکه چه چیزی در محصولش یا خدماتش باعث می شود، آن محصول یا خدمات برای مشتریان جذابیت داشته باشد، فکر کند و آن را در نظر بگیرد. در زیر به توضیحاتی در مورد بخش ها و خدمات دیجی کالا می پردازیم.

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا در زمینه های مختلفی فعالیت دارد. در زیر فهرستی از بخش های کالا را می آوریم:

 • دیجی کالا نکست:

این بخش از بخش های مهم فروشگاه اینترنتی دیجی کالا می باشد. فعالیت این بخش به این صورت است که شرکت دیجی کالا بر روی استارت آپ های کوچک سرمایه گذاری می کند و از آنها حمایت مالی به عمل می آورد.

 • دیجی کلاب:

این بخش هم در موفقیت دیجی کالا بسیار موثر می باشد. مخاطب خاص این قسمت بیشتر مشتریان هستند. در این بخش دیجی کالا بر روی تشویق و وفاداری مشتریان تمرکز دارد.

 • فروشگاه کتاب الکترونیک فیدیبو:

این قسمت در سال 95 به فروشگاه اینترنتی دیجی کالا اضافه شده است. فیدیبو یک فروشگاه اینترنتی کتاب می باشد که کتاب های زیادی را در زمینه های مختلف به زبان فارسی ارائه می کند.

 • دیجی استایل:

دیجی استایل:
دیجی استایل:

بخش دیجی استایل از زیر مجموعه های دیجی کالا محسوب می شود. این قسمت به فروشگاه اینترنتی پوشاک پرداخته است. بهترین برندهای پوشاک در این بخش برای مشتریان ارائه می شوند. جدیدا حوزه آرایشی و بهداشتی هم به بخش دیجی استایل اضافه شده است. در بخش دیجی استایل تمام محصولات اعم از لباس های بچه گانه، زنانه، مردانه و محصولات بسیاری دیگر برندهای معروف انتخاب می شوند.

 • دیجی پی:

همانطور که از نامش پیداست، این بخش در رابطه با روش های پرداخت اینترنتی فعالیت می کند. این بخش قبل از اینکه به دیجی کالا بپیوندد با نام تجاری هماپی فعالیت می کرد، ولی بعد از سال 96 که شروع به همکاری با فروشگاه دیجی کالا کرد، به دیجی پی تغییر نام داد.

حوزه های گسترده و فعالیت های متنوع فروشگاه دیجی کالا باعث شده است که بازار هدف آن دسته انبوهی از مشتریان را در بر بگیرد و بازار بسیار بزرگی را شامل شود.

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا دارای ارزش های زیادی می باشد که همین ارزش ها باعث جذب بیشتر مشتری و در نتیجه فروش بیشتر و کسب درآمد بیشتر می شود.

در بوم کسب و کار دیجی کالا ارزش های این کسب و کار به شرح زیر می باشند:

 • طبق مطالب گفته شده در بالا، فروشگاه دیجی کالا انواع متنوعی از کالاها و محصولات را در فروشگاه خود ارائه می کند و این موضوع هم باعث ایجاد ارزش در دیجی کالا شده است، زیرا مشتریان به راحتی می توانند تقریبا هر نوع کالایی را که بخواهند در فروشگاه دیجی کالا پیدا کنند و خریداری نماید.
 • در وب سایت دیجی کالا بخشی وجود دارد که مشتریان به راحتی می توانند نظر خود را در مورد کالا یا محصولات خریداری شده با دیگران به اشتراک بگذارند. در نتیجه خریداران جدید می توانند علاوه بر اینکه اطلاعات کالا را بخوانند، از نظرات دیگران هم در مورد آن کالا مطلع شوند و سپس تصمیم به خرید آن محصول بگیرند.
 • از آنجایی که فروشگاه اینترنتی دیجی کالا دارای مرکز پردازش و مراکز توزیع بسیار قوی می باشد، در نتیجه مشتریان می توانند بدون مشکل سفارشات خود را ثبت کنند و در اسرع وقت آن را تحویل بگیرند. این موضوع برای مشتریان بسیار مهم و قابل توجه می باشد که به آسانی بتوانند سفارش خود را در سایت ثبت کنند و محصول خریداری شده را سریع و سالم تحویل بگیرند. در نتیجه توجه مدیران دیجی کالا به این مورد باعث ایجاد ارزش بسیاری در نظر مشتریان شده است.
 • یکی از شرکای شرکت دیجی کالا، تولید کنندگانی هستند که محصولات خود را در وب سایت دیجی کالا عرضه می کنند. این مورد برای آن دسته از تولید کنندگانی که نمی خواهند برای فروش محصولات خود مکانی را خریداری یا اجاره کنند، بسیار قابل توجه است، بنابراین این موضوع باعث ایجاد ارزش زیادی نزد تولید کنندگان یا تامین کنندگان یا فروشگاه های دیگر می شود.

قطعه سوم بوم کسب و کار دیجی کالا؛ کانال ها به چه صورت می باشند؟

قطعه سوم بوم کسب و کار دیجی کالا؛ کانال ها به چه صورت می باشند؟
قطعه سوم بوم کسب و کار دیجی کالا؛ کانال ها به چه صورت می باشند؟

این بخش از بوم کسب و کار به روش ها و کانال هایی برای برقراری ارتباط با مشتریان را بررسی می کند و توضیح می دهد. از طریق این روش ها اولین برخورد مشتری با محصولات انجام خواهد شد، بنابراین بسیار حائز اهمیت می باشد. این بخش مانند همان برخورد اولیه دو شخص می باشد. اگر دو نفر در برخورد اولیه خاطره ای خوش با هم داشته باشند، قطعا ارتباط ایجاد شده ادامه می یابد و دوستان وفاداری نسبت به هم خواهند بود.

این مسئله دقیقا برای رابطه محصول و مشتری هم برقرار است. اگر در برخورد اول مشتری از محصول راضی باشد، مسلما نسبت به محصول وفادار می ماند و از آن استفاده می کند.

پس صاحب کسب و کار باید به این بخش از بوم کسب و کار بسیار توجه کند. رابطه مشتری و محصول از روش های مختلفی می تواند انجام شود. مشتری می تواند هم به طور مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم نسبت به خرید محصول اقدام کند، مثلا مشتری می تواند از سایت تولید کننده مستقیما خرید کند.

یا محصول از طریق فروش به عمده فروشی و سپس توزیع از طریق بازاریابی مویرگی در دسترس مشتری به صورت غیر مستقیم قرار می گیرد. ایو پیگنیور می گوید که هر کانال ارتباط با مشتری شامل پنج پرسش می باشد، البته نیازی نیست که کانال های ارتباط با مشتری تمام این فازها یا سوال ها را در بر بگیرد، بلکه می تواند شامل برخی از آنها باشد. فازهای ذکر شده توسط ایو پیگنیور به شرح زیر می باشند:

 • آگاهی محصول یا خدمات:

این فاز به این مسئله می پردازد که چگونه باید مشتریان را از وجود محصولات و خدمات مطلع کرد. و چگونه باید این آگاهی را افزایش داد.

 • ارزیابی محصول یا خدمات:

منظور از این فاز این است که ارزش محصول یا خدمات را به اطلاع مشتریان رساند. به این مسئله می پردازد که چگونه باید مشتریان را با ارزش محصول آشنا کرد.

 • روش خرید محصول یا خدمات:

مشتریان چگونه و از چه روشی می توانند محصولات و خدمات شما را خریداری کنند؟ شما چه راه هایی را برای ارائه آسان تر و در دسترس تر بودن محصولات و خدمات خود در نظر گرفته اید؟

 • روش های تحویل محصول یا خدمات:

مشتریان از چه روش هایی می توانند محصولات و خدمات خریداری شده را تحویل بگیرند؟ صاحب کسب و کار باید به بهترین و ساده ترین روش برای رساندن محصول و خدمات به مشتریان فکر کنند و انجام دهند.

 • ارائه خدمات پس از فروش:

اینکه صاحب کسب و کار فقط به فروش محصولات و خدماتش فکر کند قطعا باعث می شود که کسب و کارش با شکست مواجه شود، زیرا ارائه خدمات بعد از فروش کالا از مهمترین بخش یک کسب و کار می باشد

در صورت خرابی محصول، خیال مشتری باید از بابت تامین قطعات مورد نیاز و تعمیر راحت باشد و نگران این نباشد که آیا در صورت خرابی قسمتی از کالا، آن قطعه را می تواند پیدا و جایگزین کند یا خیر. به عنوان مثال زمانی که یک شرکت خدماتی از جمله آموزش یک تخصص را ارائه می دهد،

به عنوان خدمات پس از فروش می تواند آموزش های جدید را برای مسائل پیشرفته تر در آینده ارائه دهد. یا رفع اشکال را تا زمان یادگیری کامل مشتری حتی پس از پایان دوره های آموزشی ادامه دهد.

راه های برقراری ارتباط با مشتریان

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا که در حوزه بسیار گسترده ای فعالیت می کند برای اینکه بتواند در حوزه خود با موفقیت عمل کند راه های بسیاری را برای برقراری ارتباط با مشتریانش در پیش گرفته است.

از جمله این روش ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • به کار گرفتن اپلیکیشن اختصاصی که هر مشتری می تواند با داشتن این اپلیکیشن به راحتی کالای مورد نیاز خود را از فروشگاه اینترنتی خریداری کند.
 • داشتن وب سایت فعال و به روز که تمام کالاها را با مشخصات فنی و ظاهری، قیمت و نقطه نظرات خریداران، برای مشتریان ارائه می کند.
 • یکی دیگر از راه های ارتباطی مشتریان فروشگاه اینترنتی دیجی کالا تبلیغات گسترده و موثر در مورد فعالیت هایشان می باشد. همانطور که در بالا گفته شد تبلیغات باعث آشنایی بیشتر مشتریان با نوع فعالیت و آشنایی با ارزش خدمات در دیجی کالا می شود.
 • از جمله راهکار های جذب مشتری بیشتر، ارائه تخفیفات ویژه است که باعث افزایش روز به روز مخاطبان می شود.

قطعه چهارم در بوم کسب و کار دیجی کالا، ارتباط با مشتری است

قطعه چهارم در بوم کسب و کار دیجی کالا، ارتباط با مشتری است
قطعه چهارم در بوم کسب و کار دیجی کالا، ارتباط با مشتری است

این بخش از بوم کسب و کار به هدف ارتباط با مشتری می پردازد. هر کسب و کاری هدف و روش خاص خودش را برای برقراری ارتباط با مشتری در نظر دارد، اما معمولا بیشتر کسب و کار ها در سه هدف داشتن ارتباط با مشتری، مشترک هستند. این سه هدف به شکل زیر می باشند:

 • جذب کردن مشتری برای خرید محصول یا خدمات.
 • حفظ مشتری: حفظ وفاداری مشتری به یک محصول یا خدمات بسیار از موفقیت های یک کسب و کار به حساب می آید.
 • افزایش مقدار فروش کالا یا خدمات

مسئله ای که بسیاری از شرکتها و صاحبان کسب و کار آن را فراموش می کنند، این است که محصول یا خدمات قرار است، به دست یک شخص یا یک انسان برسد. انسانها بسیار پیچیده می باشند و عوامل بسیاری می تواند روی وفاداری آنها به یک محصول یا خدمات تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال طرز صحبت کردن یا حتی تن صدای فردی که در خدمات پس از فروش ارائه خدمت می کند هم می تواند به حفظ یا عدم تمایل یک مشتری هم کمک کند.

الکساندر استروالدر می گوید که روش های متنوعی از نحوه برقراری ارتباط با مشتری در کسب و کارها و شرکتها وجود دارد. در زیر نمونه هایی از این روش ها را ارائه می دهیم:

 • کمک شخصی:

در این روش یک شخص برای کمک و برقراری ارتباط تنها با یک مشتری تعیین می شود. در شرکتهایی که کسب درآمد آنها به ازای افزایش هر یک مشتری می باشد و از همان یک مشتری هم می تواند درآمد خود را افزایش دهد، از این روش برای برقراری ارتباط با مشتری استفاده می شود.

 • کمک شخصی اختصاصی:

اگر مرحله اول به صورت کاملا شخصی و مختص یک نفر و به شکل صمیمانه تری انجام شود، گفته می شود که از روش کمک شخصی اختصاصی استفاده شده است.

 • سلف سرویس:

سلف سرویس:
سلف سرویس:

این روش مشابه همان چیزی است که به عنوان سلف سرویس در رستوران ها انجام می شود. در این روش تمام خدماتی که ممکن است، مشتری به آن نیاز پیدا کند پیش بینی شده است و در فضایی در دسترس مشتری قرار می گیرد. و به این شکل مشتری به نسبت نیاز و شرایطش از آن خدمات استفاده می کند، بنابراین شرکت هیچ ارتباط مستقیمی با مشتری ندارد و به این شکل خدمات را به شکل سلف سرویس ارائه کرده است.

 • خدمات خودکار:

طرح کاملتر و مشخص تر خدمات سلف سرویس در این بخش دیده می شود. به قولی این بخش اگر به صورت کامل و ایده آل طراحی و اجرا شود، می تواند دو بخش ارتباط شخصی و ارائه خدمات سلف سرویس را با هم ترکیب کرده و به مشتری ارائه کند.

 • جوامع:

این نوع ارتباط بسیار مفید و موثر می باشد، زیرا در انجمن ها یا جوامعی که شرکتها یا سازمان ها برای برقراری ارتباط با مشتری برگزار می کنند، نه تنها شرکتها می توانند با مشتریان ارتباط برقرار کنند، بلکه مشتریان هم می توانند همدیگر را در این جلسات ملاقات کنند و صاحبان کسب و کار می توانند از نزدیک با نقطه نظرات و پیشنهادات مشتریان در مورد محصول یا خدمات آگاه شوند و حتی بعضی مواقع صاحبان کسب و کار می توانند راه حل برای رفع مشکل موجود در محصول را از مشتریان دریافت کنند.

 • خلق مشترک:

خلق مشترک:
خلق مشترک:

این نوع ارتباط با مشتری می تواند بسیار مفید باشد و یک مشتری را به یک طرفدار تبدیل کند. در این روش به جای اینکه مشتری در مقابل ما قرار بگیرد در کنار ما می ایستد و از دیدگاه ما به محصول نگاه می کند و نظرات خود را در مورد محصول ارائه می دهد. نمونه بسیار خوب از این روش را در سایت دیجی کالا مشاهده می کنیم.

سایت دیجی کالا بخشی به عنوان نظرات مشتریان دارد که در آن مشتریانی که یک محصول خاص را خریداری و استفاده کرده اند، نظرات و پیشنهادات خود را در مورد آن محصول در سایت قرار می دهند و به قولی مشتریان می توانند آن محصول را نقد کنند و به این شکل صاحبان کسب و کار می توانند به مشکلاتی که حتی از دید تولید کننده ممکن است، پنهان مانده باشد، آگاه شوند. چه تعداد از صاحبان کسب و کار به این شکل از ارتباط با مشتری پرداخته اند؟

در بوم کسب و کار دیجی کالا این بخش بسیار مورد توجه قرار گرفته است، زیرا مدیران دیجی کالا به خوبی این مسئله را می دانند که رضایت مشتری و وفاداری آنها باعث رونق گرفتن کارشان و موفقیت بیشتر می شود. در نتیجه مدیران دیجی کالا فعالیت های بسیار موثری را برای این بخش در نظر گرفته اند. از جمله این فعالیت های می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برقراری تماس و پیگیری میزان رضایت خریداران از خریدشان:

زمانی که یک مشتری یک کالا را از فروشگاه اینترنتی دیجی کالا خریداری می کند، اطلاعات تماس وی در سیستم ثبت می شود و بعد از چند روز کارشناسان فروشگاه با خریداران ارتباط برقرار می کنند و نظر آنها را در مورد رضایت از محصول خریداری شده را جویا می شوند. و اگر مشکلی را در محصول مشاهده کرد می تواند آن را با کارشناسان در میان بگذارد.

 • در وب سایت دیجی کالا قسمتی وجود دارد، تحت عنوان مشاوره آنلاین. زمانی که یک مشتری می خواهد کالایی را خریداری نماید اگر با مشکلی برای ثبت سفارش مواجه شد می تواند همان لحظه مشکل خود را با کارشناسان در میان بگذارند و آن را برطرف نمایند.
 • در فروشگاه دیجی کالا بخشی به عنوان باشگاه مشتریان به نام دیجی کلاب وجود دارد که مشتریان می توانند در باشگاه عضو شوند و با انجام کارهای گفته شده امتیاز به دست آورند و بعد از کسب امتیاز های لازم جایزه دریافت کنند.

 

قطعه پنجم بوم کسب و کار دیجی کالا: جریان های درآمدی

قطعه پنجم بوم کسب و کار دیجی کالا: جریان های درآمدی
قطعه پنجم بوم کسب و کار دیجی کالا: جریان های درآمدی

در این بخش صاحبان کسب و کار به روش هایی برای ایجاد درآمد، نحوه رسیدن به آن درآمد و نحوه برقراری درآمد می پردازند. این بخش می تواند پاسخگوی این سوال باشد که مشتریان در ازای دریافت چه ارزشی حاضر می شوند، هزینه کنند و پول پرداخت نمایند؟ این بخش در یک بوم کسب و کار یکی از بخش های حائز اهمیت می باشد. هر کسب و کاری ممکن است، شامل دو نوع جریان درآمدی باشند:

 • درآمدهای تراکنشی:

زمانی که مشتری فقط یک بار یک محصول یا خدمات را می خرد و از آن استفاده می کند، در واقع درآمد شما از آن مشتری به صورت تراکنشی است.

 • درآمدهای تکرار پذیر:

برخلاف روش قبل اگر مشتریان به کرات از محصولات یا خدمات شما استفاده کنند، جریان درآمدهای تکرار پذیر برای کسب و کار شما انجام شده است.

ایوپیگنیور هفت روش را برای به وجود آوردن جریان های درآمدی تعریف کرده است:

 • فروش دارایی:
 • با فروش هر محصولی که توسط شرکت یا کسب و کار شما تولید شده و قابل فروش باشد، می تواند برای شما درآمد ایجاد کند. مانند فروش لوازم خانگی، فروش لوازم الکترونیکی، غیره.
 • حق استفاده:

این نوع از جریان درآمدی رابطه بین مقدار استفاده از خدمات یا محصول و درآمد ایجاد شده را بیان می کند. به نوعی هر چه میزان استفاده مشتری از خدمات یک شرکت بیشتر باشد، باید هزینه بیشتری هم پرداخت کند. نمونه بسیار بارز و مشخص این نوع خدمات، ارائه بسته های اینترنتی می باشد. هر چقدر یک مشتری مقدار بیشتری از اینترنت استفاده کند و بسته های اینترنتی بیشتری باید خریداری کند در نتیجه درآمد بیشتری برای شرکت ارائه کننده بسته های اینترنتی ایجاد خواهد شد.

 • حق عضویت:

حتما سایت هایی را مشاهده کرده اید که برای دریافت اطلاعات یا خدمات بیشتر باید با پرداخت مبلغی عضو سایت شوید تا بتوانید از خدمات ویژه آن سایت استفاده کنید. از قبیل سایت های آموزشی، باشگاه های ورزشی و این دسته از ارائه کنندگان خدمات در دسته ایجاد درآمد به روش حق عضویت قرار می گیرند.

 • اجاره دادن:

در این دسته شرکتهایی قرار می گیرند که کالاهایی را که دارای قیمت بسیار بالا می باشند و گران قیمت هستند را با دریافت هزینه کمتر و به صورت کوتاه مدت در اختیار مشتریانی که توان خرید یا نیازی به خرید و استفاده دائم آن محصول ندارند، قرار می دهند. و مشتریان می توانند برای رفع نیاز کوتاه مدت خود از آن کالا ها استفاده کنند. نمونه های این دسته از شرکتها مانند سایت های اجاره خودرو، اجاره لباس های برند و مجلسی و اجاره باغ و تالار را می توان در این نوع از روش ایجاد درآمد قرار داد.

 • اعطای حق امتیاز:

این روش مورد استفاده شرکتها یا سازمان هایی است که به صورت زنجیره ای و با ایجاد شعبات زیاد محصولاتشان را ارائه می کنند. نمونه بارز این شرکتها رستوران های زنجیره ای می باشند که در تمام شهرهای کشور یا گاهی کشورهای جهان شعبه هایی ایجاد می کنند. در واقع این شرکتها حق مالکیت معنوی خودشان را تحت عنوان اعطای حق امتیاز به مشتریان می فروشند. در این روش مشتریان باید روش مورد تایید شما را در کارهایشان پیاده کنند. مالکان حق امتیاز با فروش مالکیت معنوی شان و داشتن شعبات زیاد در همه نقاط می توانند به درآمد بسیار بالایی دست پیدا کنند.

 • دستمزد کارگزاری:

کارگزاری نام دیگر همان واسطه گری است. به این شکل یک شخص یا شرکت بین دو طرف خریدار و فروشنده رابطه برقرار می کند و در صورت انجام معامله کمیسیون خود را از برقراری این ارتباط دریافت می کند. برای این روش می توان مشاوران املاک یا شرکتهای بازرگانی که صادرات یا واردات را برای تولید کنندگان انجام میدهند را مثال زد.

 • انجام تبلیغات:

انجام تبلیغات:
انجام تبلیغات:

انجام تبلیغات برای شرکت های تولید کننده می تواند بسیار مفید برای کسب درآمد بیشتر باشد. شرکتها از تبلیغات برای معرفی بیشتر محصولات خود به مشتریان استفاده می کنند و شرکتهایی هم مراحل انجام این تبلیغات را انجام می دهند. مانند وب سایتهای تبلیغاتی، شرکتهای ساخت کلیپهای تبلیغاتی برای تلویزیون و رسانه ها و یا کانال های تلگرامی یا فضای دیگر مجازی نمونه های مشخص این دسته می باشند که با انجام تبلیغات محصولات شرکتهای تولید کننده کسب درآمد می کنند.

فروشگاه دیجی کالا هم به صورت مستقیم به مشتریان کالا می فروشد و هم به تولید کنندگان اجازه می دهد که کالاهای خود را در سایت دیجی کالا عرضه کنند. در نتیجه در بوم کسب و کار دیجی کالا، بخش جریان درآمدی به شکل زیر می باشد.

 • کسب درآمد از فروش مستقیم محصولاتی که فروشنده خود شرکت دیجی کالا می باشد.
 • کسب درآمد از طریق دریافت پورسانت از تولید کنندگانی که محصولات خود را در وب سایت دیجی کالا عرضه و به فروش می رسانند.

 

قطعه ششم بوم کسب و کار دیجی کالا: منابع کلیدی

قطعه ششم بوم کسب و کار دیجی کالا: منابع کلیدی
قطعه ششم بوم کسب و کار دیجی کالا: منابع کلیدی

کامل کردن یک بوم کسب و کار به داشتن این بخش وابسته است. منظور از منابع کلیدی همان سرمایه های لازم برای تولید محصول و سپس فروش آن می باشد. برای اینکه یک کسب و کار بتواند در تولید محصول موفق باشد، در ابتدا باید سرمایه مورد نیاز برای خرید مواد اولیه، دستگاه های لازم، تامین مکان مورد نیاز برای تولید و این قبیل مسائل را تامین کند و سپس به مراحل فروش کالا و رسیدن به درآمد بیندیشد. داشتن این بخش به تولید کننده و صاحب کسب و کار اجازه حرکت رو به جلو را می دهد، در صورت عدم وجود این بخش کار متوقف می شود و ادامه مراحل دیگر میسر نخواهد بود.

در بوم کسب و کار دیجی کالا قسمت مهم این بوم، منابع کلیدی آن می باشد. در بوم کسب و کار دیجی کالا، امتیاز برند و وب سایت دیجی کالا به عنوان منابع کلیدی معرفی شده است. این دو مورد از با ارزش ترین منابع فروشگاه اینترنتی دیجی کالا می باشد.

قطعه هفتم بوم کسب و کار دیجی کالا: فعالیت های کلیدی

قطعه هفتم بوم کسب و کار دیجی کالا: فعالیت های کلیدی
قطعه هفتم بوم کسب و کار دیجی کالا: فعالیت های کلیدی

در این بخش از بوم کسب و کار به توضیح عملیات لازم برای انجام هر کدام از بخش های قبلی بوم کسب و کار می پردازد. هر کسب و کاری با توجه به نوع آن و محصولات یا خدماتش، فعالیت ها و عملیات خاص خودش را هم برای انجام مراحل مشخص شده در بوم کسب و کار دارد. فروشگاه اینترنتی دیجی کالا هم این بخش را در بوم کسب و کار خود تعیین کرده است. فعالیت های کلیدی دیجی کالا شامل: انبارداری، نسخه وب، فروش کالا، مارکت پلیس، فروش موبایل و مواردی از این قبیل می باشد.

الکساندر استروالدر، فعالیت های کلیدی را سه دسته تقسیم می کند:

تولید:

اگر کسب و کار در نظر گرفته شده از نوع کسب و کار تولیدی باشد، فعالیت هایی که باید برای آن انجام شود، شامل طراحی، ساخت و ارائه محصول به صورت انبوه و با کیفیت خیلی خوب می باشد. کسب و کارهای ارائه خدمات که کار تولیدی ندارند، ممکن است، این فعالیت را نداشته باشند و به جای آن فعالیت های دیگری برای شناسایی خدمات مورد نیاز مردم یا نحوه ارائه خدمات خود را انجام دهند.

حل مسئله:

فعالیت های کلیدی که در این دسته قرار می گیرند، شامل ارائه یک راه حل مفید برای برطرف کردن یک مشکل می باشد. از مثال مشخص این مورد، شرکت های مشاوره ای می باشند، به مشتریان خود در مورد مسئله ای که نیاز به مشورت دارند، راهکار ارائه می دهند تا مشکل آنها را حل کنند. این راهکار می تواند در مورد یک نحوه انجام یک شغل باشد، یا راهکاری برای حل یک مشکل صنعتی یا غیره.

شبکه:

شبکه:
شبکه:

کسب و کارهایی که فعالیت آنها به شکل یک شبکه می باشد، فعالیت کلیدی آنها گسترش و بهبود ارائه خدمات به شکل شبکه خواهد بود. معمولا فروشگاه های بزرگ اینترنتی مانند آمازون، دیجی کالا و شرکتهای مایکروسافت در این دسته قرار می گیرند.

در بوم کسب و کار دیجی کالا فعالیت های کلیدی و اصلی شامل چند دسته می شوند. از آنجائی که کسب و کار دیجی کالا یک فروشگاه اینترنتی ارائه کالا و محصولات می باشد، در نتیجه عمده فعالیت های آن هم در زمینه وب سایت، نرم افزار و این گونه موارد می باشد. فعالیت های اصلی در بوم کسب و کار دیجی کالا شامل: بازاریابی و فروش، تولید محتوا، توسعه وب سایت و نرم افزار می باشد.

معمولا فروشگاه اینترنتی دیجی کالا در زمینه های آی تی و کامپیوتر فعالیت عمده دارد.

قطعه هشتم بوم کسب و کار دیجی کالا: مشارکت های کلیدی

قطعه هشتم بوم کسب و کار دیجی کالا: مشارکت های کلیدی
قطعه هشتم بوم کسب و کار دیجی کالا: مشارکت های کلیدی

این بخش از بوم کسب و کار شامل توضیح در مورد جذب شریک کاری می باشد. بعضی شرکت ها و سازمان ها به دلایل مختلفی مانند توسعه شرکت، تامین سرمایه یا این قبیل عملیات اقدام به جذب شریک می کنند. به طور کلی چهار مدل شراکت برای کسب و کارها تعریف می شود:

 • قراردادها و شراکت استراتژیک ما بین شرکت هایی که در ارائه محصول رقیب هم نیستند.
 • قراردادها و مشارکت های استراتژیک ما بین شرکت هایی در تولید و ارائه محصول رقیب هم محسوب می شوند.
 • مشارکت و انجام سرمایه گذاری هایی که بین شرکتها برای ایجاد کسب و کارهای تازه انجام می شود.
 • ایجاد شراکت بین خریدار و تامین کننده کالا

بوم کسب و کار دیجی کالا این بخش از بوم را به صورت زیر ارائه کرده است.

شرکای اصلی و مهم فروشگاه اینترنتی دیجی کالا شامل سه دسته می باشد:

 • مشارکت با شبکه عظیم تولید کنندگان کالا در داخل کشور که این مشارکت می تواند به صورت خرید مستقیم از تولید کنندگان و ارائه آنها به مشتریان انجام شود.
 • مشارکت با شبکه عظیم وارد کنندگان محصولات:

بعضی کالاها و محصولات وارداتی هستند و فروشگاه دیجی کالا این محصولات را به شکل مستقیم از وارد کننده اصلی خریداری می کند و در اختیار مشتریان قرار می دهد.

 • مشارکت با شبکه عظیم تامین کنندگان محصولات و خدمات
 • ضمنا از آنجایی که الگوی اصلی دیجی کالا، افلیت مارکتینگ می باشد، در نتیجه در بوم کسب و کار دیجی کالا، مشارکت و همکاری با فروشندگان، توزیع کنندگان و بازاریابان هم جزء شرکا آورده شده است. این مشارکت جهت افزایش فروش، همچنین همکاری در فروش بعضی کالاها و محصولات خاص می باشد.

ضمنا چون فروشگاه دیجی کالا یک فروشگاه اینترنتی می باشد که تعداد زیادی از مشتریان از طریق درگاه های اینترنتی بانک ها پرداخت پول را انجام می دهند و واریز وجه از این طریق در حجم بالایی انجام می شود، پس می توان بانک ها و درگاه های آنها را هم جزء شرکای مهم و اصلی فروشگاه دیجی کالا معرفی کرد.

قطعه نهم بوم کسب و کار دیجی کالا: ساختار هزینه

قطعه نهم بوم کسب و کار دیجی کالا: ساختار هزینه
قطعه نهم بوم کسب و کار دیجی کالا: ساختار هزینه

بخش نهایی بوم کسب و کار، بخش ساختار هزینه می باشد. برای راه اندازی هر کسب و کاری قطعا باید هزینه هایی انجام شود. میزان هزینه های مورد نیاز برای هر کسب و کاری به نوع آن بستگی دارد.

هزینه ها معمولا به 2 دسته هزینه های ثابت و هزینه های متغیر تقسیم می شوند. هزینه های ثابت شامل هزینه هایی می شود که مقدار آن تقریبا همیشه ثابت است و تغییر نمی کند مانند: هزینه های دفتر، حقوق کارکنان، خرید دستگاه ها و غیره. هزینه های متغیر هم شامل هزینه هایی می باشد که نسبت به میزان تولید یا میزان فعالیت یا میزان توسعه کسب و کار تغییر می کنند، مانند:

هزینه مواد اولیه، تبلیغات و مواردی از این دست. بعضی کسب و کار ها نیاز به هزینه های بسیار کم و بعضی ها به خاطر محصول خاصی که تولید می کنند، نیاز به مبالغ بسیار بالا برای راه اندازی آن کسب و کار دارد، ولی هیچ کسب و کاری بدون پرداخت هزینه قابل راه اندازی و ادامه نمی باشد.

برای اینکه بتوانید به ساختار هزینه های راه اندازی کسب و کار خود را محاسبه کنید، باید 3 بخش مهم بوم کسب و کار؛ منابع کلیدی، فعالیت های کلیدی و مشارکت های کلیدی را به طور صحیح تعریف کنید.

در بوم کسب و کار دیجی کالا در بخش ساختار هزینه موارد زیر به عنوان هزینه های اصلی فروشگاه اینترنتی دیجی کالا معرفی شده است:

هزینه های توسعه وب سایت:

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا برای اینکه وب سایت دیجی کالا پاسخگوی نیاز مشتریان به هر نوع کالا یا محصولی باشد، هزینه های زیادی را برای گسترش و توسعه وب سایت خود پرداخت کرده است. که این مسئله باعث موفقیت بیشتر این کسب و کار شده است.

هزینه های انبارداری:

فروشگاه دیجی کالا برای اینکه بتواند کالاها و محصولات را به موقع به مشتریان خود تحویل دهد، هزینه های زیادی را برای رسیدن به این نتیجه و انبارداری متحمل شده است و در نظر گرفتن تحویل به موقع و سریع محصولات به مشتریان، رضایت بالای آنها را در پی داشت.

هزینه های خرید کالا:

بعضی مواقع فروشگاه دیجی کالا برای اینکه بتواند محصولات را راحت تر در اختیار مشتری قرار دهد، آنها را از تولید کنندگان خریداری می کند و در انبار نگه می دارد تا به محض دریافت درخواست خرید از طرف مشتری بتواند سریع سفارش را تحویل دهد. در نتیجه این هزینه ها هم به هزینه های کلیدی فروشگاه اینترنتی دیجی کالا اضافه می شود.

علاوه بر موارد فوق در بوم کسب و کار دیجی کالا مواردی مانند: هزینه کارکنان و منابع انسانی، انجام تبلیغات، تولید محتوا، هزینه های توسعه و به روز رسانی آپ و مواردی از این قبیل هم در ساختار هزینه ها آورده شده است.

زمانی که شما این 9 بخش را تکمیل کنید و به درستی در کنار هم قرار دهید، بوم کسب و کارتان برای ارائه شغل و معرفی به دیگران آماده می باشد. فردی که می خواهد کسب و کاری را راه اندازی کند با تهیه و طراحی بوم کسب و کار و چیدن درست قطعات ذکر شده، می تواند نیمی از راه رسیدن به موفقیت را طی کند.

الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور دو فرد موثر در معرفی بوم کسب و کار، این قطعات 9 گانه را در کنار هم قرار داده اند و یک تابلو به شکل زیر تهیه کرده اند. استفاده از این تابلو می تواند برای کسانی که به تازگی می خواهند یک کسب و کار را راه اندازی کنند، بسیار مفید و موثر خواهد بود و قطعا نقش بسیاری در موفقیت یک کسب و کار ایفا می کند.

شما می توانید از این نمونه بوم کسب و کار استفاده کنید و تابلو کسب و کار خودتان را بر اساس آن طراحی کنید و به راحتی مراحل و آینده کسب و کارتان را در آن ببینید.

طرح زدن بر تابلو کسب و کار:

طرح زدن بر تابلو کسب و کار:
طرح زدن بر تابلو کسب و کار:

اگر برای راه اندازی کسب و کار مورد نظرمان دقت لازم را به خرج ندهیم و تحقیقات مورد نیاز را انجام ندهیم و در کل حواسمان را جمع نکنیم در نهایت حتما با شکست مواجه خواهیم شد. بوم کسب و کار به ما می گوید و نشان می دهد که ما می خواهیم به چه نتیجه ای برسیم، چه امکانات و وسائلی برای رسیدن به نتیجه دلخواه داریم و برای رسیدن به آنچه می خواهیم چه کارهایی باید انجام دهیم. شاید تهیه و طراحی بوم کسب و کار مقداری وقت گیر باشد، اما چیزی که مشخص است، این است که این کار و این تابلو بسیار مفید و موثر می باشد و می تواند ساده ترین راه برای رسیدن به موفقیت باشد.

به یقین می توان گفت داشتن یک بوم کسب و کار بسیار دقیق یکی از عوامل موفقیت فروشگاه اینترنتی دیجی کالا بوده است. پس نباید بوم کسب و کار را نادیده گرفت. تاثیر بوم کسب و کار را در موفقیت کسب و کار های بسیاری می توان دید که در این مقاله یک نمونه از آن که همان فروشگاه اینترنتی دیجی کالا می باشد، آورده شده بود. از نمونه های دیگر آن می توان کسب و کار اسنپ را بیان کرد. این کسب و کار هم مانند فروشگاه اینترنتی دیجی کالا دارای بوم کسب و کار دقیقی می باشد که موفقیت آن را حتمی کرده است.​

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.