نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ

نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ

نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ

برای سرمایه گذاری و تنظیم نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ در مرحله ی اول باید یک تعریف جامع و کامل از این کلمه داشته باشیم. استارت آپ در لغت به معنای یک کسب و کار جدید است. در واقع می توان استارت آپ را یک کسب و کار جدید در زمینه ی تکنولوژی دانست.

تعاریف زیادی توسط افراد مختلف برای استارت آپ شده است که هر کدام در بر دارنده زاویه ای از معنای این لغت هستند. در واقع استارت آپ کسب و کاری است که ویژگی های زیر را داشته باشد؛ ارزش آفرین بودن، فرصت جو بودن، مبتنی بر اساس ویژگی های نوین باشد و شرایط آن مبهم است و نوپا است. می توان گفت استارت آپ می تواند در اقتصاد تحولی اساسی ایجاد کند.

در صورتی که بخواهیم یک معادل لغوی فارسی برای کلمه ی استارت آپ پیشنهاد بدهیم می توانیم کلمه ی شرکت نوپا یا کار آغازیان را پیشنهاد کنیم. در واقع در صورتی که این شرکت ها توسط افراد کار آفرین حمایت شوند، به بار خواهند نشست.

از این رو برای شروع یک کسب و کار نوپا در مرحله ی اول باید به دنبال یک حامی در این زمینه باشید. در واقع حمایت یک سرمایه گذار می تواند به رشد و بلوغ یک استارت آپ کمک زیادی کند.

همچنین اگر می خواهید با نمونه قرارداد سرمایه گذاری خطرپذیر آشنا شوید، به لینک مربوطه مراجعه کنید.

در ادامه ی مطلب در مورد انواع استارت آپ، تفاوت های آن با کسب و کارهای کوچک، قرارداد سرمایه گذای برای استارت آپ و… بیش تر توضیح خواهیم داد؛

در ادامه به مطالب زیر خواهیم پرداخت:

 1. ویژگی های انواع مختلف استارت آپ
 2. تفاوت استارت آپ با کسب و کارهای کوچک
 3. نکاتی که هنگام بستن قرارداد سرمایه گذاری برای استارت آپ باید در نظر گرفت
 4. مسائل حقوقی و مالیاتی که هنگام سرمایه گذاری باید به آن توجه کرد
 5. انواع مختلف سرمایه گذارها برای استارت آپ
 6. روش های مختلف سرمایه گذاری برای استارت آپ
 7. انواع مختلف قراردادهایی که برای استارت آپ وجود دارد
 8. چگونگی تنظیم قرارداد برای استارت آپ
 9. استفاده از مشاوره ی حقوقی برای تنظیم قرارداد سرمایه گذاری استارت آپ
 10. اصطلاحات رایج در نوشتن قرارداد سرمایه گذاری برای استارت آپ
 11. نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ
 12. طرح توجیهی برای استارت آپ
 13. نکاتی که هنگام شروع استارت آپ باید مد نظر داشته باشید
 14. ویژگی های کسی که قصد دارد، در استارت آپ سرمایه گذاری کند
 15. نقش طرح توجیهی در جذب سرمایه گذار
 16. مهم ترین اقداماتی که می توانید به جای نوشتن طرح توجیهی انجام دهید
 17. پیش بینی مالی به چه صورت باید باشد
 18. چه عواملی باعث رد شدن طرح توجیهی شما می شوند
 19. چگونگی راه اندازی یک استارت آپ
 20. تاریخچه و سیر تکاملی استارت آپ
 21. مراحل راه اندازی یک استارت آپ
 22. دلیل شکست بعضی از استارت آپ ها
 23. عوامل موثر در موفق شدن یک استارت آپ
 24. ویژگی های استارت آپ های موفق
 25. انواع مختلف استارت آپ
 26. بررسی مفهوم لین استارت آپ
 27. استارت آپ ویکند به چه صورتی است
 28. تفاوت استارت آپ با کسب و کارهای سنتی

 

ویژگی های انواع مختلف استارت آپ

ویژگی های انواع مختلف استارت آپ
ویژگی های انواع مختلف استارت آپ

در این قسمت از نوشتار نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ به بیان مطالبی در زمینه ی ویژگی های انواع مختلف استارت آپ خواهیم پرداخت.

انواع مختلفی از استارت آپ وجود دارد. استارت آپ زندگی که به زندگی روزمره مربوط می شود. برای مثال شخصی که برای کسب در آمد در یک پارک یک وسیله تفریحی را قرارداده است و افراد به ازای استفاده از این وسیله باید هزینه ای را به او پرداخت کنند. کسب و کارهای کوچک که یک خانواده می توانند آن را راه اندازی کنند و هدف از آن درآمدی برای خانواده است.

استارت آپ های گسترش پذیر

استارت آپ های گسترش پذیر دسته ای از استارت آپ ها هستند که بازدهی آن ها بسیار بالا است. در این نوع از استارت آپ از یک نوع ایده ی ناب تشکیل شده است که این ایده از چندین ایده ی کوچک تر تشکیل شده است. دسته ای از استارت آپ ها به این دلیل طراحی شده اند که در اسرع وقت به افراد دیگر فروخته شوند، مانند استارت آپ هایی که در زمینه ی مسکن تولید شده اند. آخرین دسته از استارت آپ ها، استارت آپ های اجتماعی هستند. هدف اصلی از این استارت آپ ها برای ارتقا سطح زندگی اجتماعی طراحی شده اند.

صبور بودن مهم ترین ویژگی یک کار آفرین است. در صورتی که بخواهید در یک کسب و کار استارت آپی موفق باشید، باید صبور باشید، شبانه روز تلاش کنید. علاوه بر این خلاقیت و نو آوری مهم ترین ویژگی کسی است که قصد راه اندازی یک استارت آپ را دارد.

در صورتی که از اینترنت برای معرفی استارت آپ خود استفاده کنید، باید بگوییم که بازار بزرگی پیش روی شما است و می توانید در آمد قابل توجهی از این راه داشته باشید، چرا که مهم ترین نکته برای موفق بودن یک استارت آپ معرفی صحیح آن استارت آپ است.

تفاوت استارت آپ با کسب و کارهای کوچک

تفاوت استارت آپ با کسب و کارهای کوچک
تفاوت استارت آپ با کسب و کارهای کوچک

در این قسمت از نوشتار نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ به بیان مطالبی در زمینه ی تفاوت استارت آپ با کسب و کارهای کوچک خواهیم پرداخت.

کسب و کار های کوچک با استارت آپ تفاوت های اساسی دارند. برای مثال سرعت رشد کسب و کارهای کوچک با هم دیگر تفاوت های اساسی دارند. در واقع سرعت رشد کسب و کارهای کوچک نسبت به استارت کم تر است. در واقع کسب و کارهای سنتی به هیچ عنوان با سرعتی که کسب و کارهای استارت آپ پیشروی می کنند، پیشروی نخواهند کرد.

علاوه بر این کسب و کارهای کوچک را می توان با یک سرمایه اندک شروع کرد، اما افرادی که ایده پردازی می کنند، می توانند این ایده ها را به سرمایه گذاران بفروشند یا از سرمایه گذاران بخواهند برای اجرای این ایده سرمایه گذاری های لازم را انجام دهند.

ممکن است، یک ایده با شکست مواجه شود و سرمایه گذاران برای باز پس گرفتن سرمایه ای که برای اجرای این ایده خرج کرده اند، اقدام کنند، بنابراین پس از این که از اجرایی بودن یک ایده اطمینان حاصل کردید باید این ایده را به سرمایه گذاران ارائه دهید، چرا که با شکست یک ایده تمام هزینه هایی که برای این کار صرف شده است، از دست خواهد رفت.

لازم است، بدانید هر کسب و کاری استارت آپ نیست و یک کسب و کار باید دارای ویژگی های خاصی باشد که بتوان به آن را استارت آپ نامید. شخصی که قصد دارد، در یک استارت آپ سرمایه گذاری کند باید دارای قدرت ریسک بالایی داشته باشد. این کار برای افرادی که قدرت خلاقیت بالایی دارند و می توانند ایده پردازی کنند، بسیار شغل مناسبی است.

نکاتی که هنگام بستن قرارداد سرمایه گذاری برای استارت آپ باید در نظر گرفت

نکاتی که هنگام بستن قرارداد سرمایه گذاری برای استارت آپ باید در نظر گرفت
نکاتی که هنگام بستن قرارداد سرمایه گذاری برای استارت آپ باید در نظر گرفت

در این قسمت از نوشتار نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ به بیان مطالبی در زمینه ی نکاتی مهم در هنگام بستن قرارداد سرمایه گذاری برای استارت آپ خواهیم پرداخت.

قبل از آن که یک قرارداد استارت آپ بسته شود، باید تمامی نکاتی که مربوط به بستن قرارداد است، را مطالعه کنید و این نکات را در هنگام نوشتن قرارداد اعمال کنید. مهم ترین نکته ای که در یک قرارداد سرمایه گذاری استارت آپ باید رعایت نمایید، سوژه ی قرارداد است. علاوه بر این باید بدانید طرف قرارداد شما چه کسی است و در چه زمینه ای می خواهید سرمایه گذاری را انجام دهید.

هزینه های احتمالی و هزینه هایی که برای هر بخش از کار لازم است، را در قرارداد باید ذکر کرد

هزینه های احتمالی و هزینه هایی که برای هر بخش از کار لازم است، را در قرارداد باید ذکر کرد. همه ی قراردادهایی که تنظیم می شوند، باید دارای مدت زمان باشند، تاریخ دقیق شروع قرارداد و مدت زمانی که قرار است، این قرارداد طول بکشد. میزان سهام و سود زیانی که هر طرف از قرارداد باید پرداخت کنند. تعهداتی که باید دو طرف به هم دیگر داشته باشند.

علاوه بر این باید در قرارداد احتمال بروز اختلاف را نیز در نظر گرفت و تمامی دلایلی که موجب لغو قرارداد بین سرمایه گذار و ایده پرداز می شود، را در قرارداد قید کرد.

در صورتی که هر یک از طرفین قرارداد بخشی از مفاد قرارداد را زیر پا بگذارند باید به طرف مقابل خسارت پرداخت کند. در اکثر مواقع استارت آپ ها سه سال فعالیت می کنند و در صورتی که در این سه سال به نتیجه رسیدند تبدیل به یک برند می شوند. شهرت می تواند عامل موثری برای پیشرفت روند کار یک استارت آپ باشد. تبلیغات موثرترین روش برای به وجود آوردن شهرت و تبدیل شدن استارت آپ به یک برند است. و موثر ترین شیوه تبلیغات، تبلیغ کردن از طریق فضای مجاز است، چرا که ایده و طرح شما به افراد زیادی نشان داده می شود.

مسائل حقوقی و مالیاتی که هنگام سرمایه گذاری باید به آن توجه کرد

مسائل حقوقی و مالیاتی که هنگام سرمایه گذاری باید به آن توجه کرد
مسائل حقوقی و مالیاتی که هنگام سرمایه گذاری باید به آن توجه کرد

در این قسمت از نوشتار نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ به بیان مطالبی در زمینه ی مسائل حقوقی و مالیاتی مهم در هنگام سرمایه گذاری خواهیم پرداخت.

زمانی که قرار است، روی یک استارت آپ سرمایه گذاری کنید، باید به تمامی مسائل مالیاتی و حقوقی توجه کنید. مهم ترین مسئله ای که موقع سرمایه گذاری باید به آن توجه کنید، انعقاد قرارداد بین سرمایه گذار وایده پرداز است. در این قرارداد باید تمامی موضوع هایی که به این کار مربوط است، به طور دقیق مشخص شوند. علاوه بر این تمام قوانینی که در قرارداد نوشته می شود، باید طبق قوانین جمهوری اسلامی باشد و بتوان این قوانین را اجرا کرد.

برای این که یک فرد بتواند با سرمایه گذار قرارداد ببندد باید شرکت تاسیس کرده باشد، در غیر این صورت نمی تواند اعتماد سرمایه گذار را جلب کند. برای این که بین سرمایه گذار و ایده پرداز استارت آپ اختلافی پیش نیاید باید قرارداد را در نرم افزار یا وب سایت ثبت کنند. علاوه بر این تمامی مسائل مالیاتی شرکت را نیز باید بررسی شود، چرا که در صورتی که فرد به مسائل مالیاتی اشراف نداشته باشد، باعث می شود، خسارت های زیادی به شرکت وارد شود.

قبل از شروع هر کاری باید محصول خود را ثبت اختراع کنید

قبل از شروع هر کاری باید محصول خود را ثبت اختراع کنید. در بسیاری از موارد دیده شده است، شرکت های دیگر برای تولید محصولات مشابه پیش قدم شده اند. برای این که از هر گونه سوء استفاده در این زمینه جلوگیری کنید، باید محصول و شرکت خود را هر چه زودتر ثبت کنید. برای این که یک استارت آپ به نتیجه برسد باید با افراد زیادی در ارتباط باشید و برای جلب اعتماد سرمایه گذران در غالب یک شرکت تجاری سرمایه گذار را به سرمایه گذاری در استارت آپ خود دعوت کنید.

انواع مختلف قراردادها برای استارت آپ

انواع مختلف قراردادها برای استارت آپ
انواع مختلف قراردادها برای استارت آپ

در این قسمت از نوشتار نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ به بیان مطالبی در زمینه ی انواع مختلف قراردادها برای استارت آپ خواهیم پرداخت.

برای شروع یک استارت آپ باید با افراد زیادی در ارتباط باشید، از این رو برای این که بین شما و این افراد اختلافی ایجاد نشود، باید قراردادهایی را برای شروع کار تنظیم کنید. قراردادهای شروع استارت آپ که شامل قرارداد بنیان گذاران استارت آپ است.

در این قرارداد مسئولیت ها، نوع مالکیت و انجام دستور العمل های لازم برای تصمیم گیری نوشته می شود. علاوه بر این با افرادی که برای استارت آپ ایده پردازی می کنند، نیز قرارداد بسته شود.

برای جذب سرمایه های لازم باید قراردادهایی با سرمایه گذاران بسته شود

برای جذب سرمایه های لازم باید قراردادهایی با سرمایه گذاران بسته شود. در واقع در این قرارداد سهام هر فرد به صورت مجزا نوشته می شود. در بخشی به نام تفاهم نامه سرمایه گذاری شرایطی که نشان دهنده ی سهیم بودن سرمایه گذار در شرکت است، مشخص می شود.

ایده پردازان استارت آپ قبل از این که ایده ی خود را مطرح کنند، از سرمایه گذاران در خواست می کنند که قرارداد عدم افشای ایده را امضا کنند. لازم است، بدانید نگه داری از یک ایده کار بسیار مشکلی است.

علاوه بر این در صورتی که ایده ی شما باید قبل از هر کار ایده خود را ثبت کنید. برای این که شرکت و ایده ی خود را ثبت کنید، نیاز دارید، به اجاره ی یک محل مناسب را دارید، از این رو قرارداد اجاره یکی از قراردادهای لازم برای شروع استارت آپ است. قرارداد استخدام کارمند، قراردادهای خرید و فروش، قراردادهای توزیع و قرارداد نمایندگی فروش نیز از جمله قراردادهایی است که برای شروع یک استارت آپ تنظیم می شوند.

روش های مختلف سرمایه گذاری برای استارت آپ

روش های مختلف سرمایه گذاری برای استارت آپ
روش های مختلف سرمایه گذاری برای استارت آپ

در این قسمت از نوشتار نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ به بیان مطالبی در زمینه ی
روش های مختلف سرمایه گذاری برای استارت آپ خواهیم پرداخت.

برای شروع یک استارت آپ به سرمایه ی اولیه نیاز است که این سرمایه ی اولیه از طریق روش های مختلفی فراهم می شود. یکی از این روش ها جذب سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در استارت آپ است که سرمایه گذاری دارای روش ها و انواع گوناگونی است.

یکی از این روش ها سرمایه گذاری بذری است. مانند بذر یک گیاه که در اویل مرحله رشد خود است، این سرمایه گذاری هم در ابتدا رشد محسوسی ندارد و تا موقعی که به بار بنشیند زمان طولانی لازم است.

واگذاری سهام به کارمندان

نوع دیگری از سرمایه گذاری که در عملکرد کارمندان نقش مهمی دارد، واگذاری سهام به کارمندان است. در این روش مقداری از سهام شرکت پس از گذشت مدت زمان مشخصی به کارمندان واگذار می شود.

در سرمایه گذاری بوت استرپ در واقع سرمایه ی شرکت توسط شرکت یا صاحبان ایده تامین می شود. با گرفتن وام نیز می توان سرمایه ی یک استارت آپ را فراهم کرد. این نوع از سرمایه گذاری یک روش بدون خطر است و سود آوری زیادی را به دنبال دارد.

نوعی دیگر از سرمایه که توسط فروش سهام کمپانی به خریداران فراهم می شود. در صورتی که یک استارت آپ سهام خود را برای فروش در اختیار عموم مردم قرار می دهد، در واقع دیگر استارت آپ نیست و به یک شرکت سهامی عام تبدیل شده است. در روش دیگر شرکت توسط یک شرکت بزرگ تر خریداری می شود. در این حالت دیگر اثری از استارت آپ به تعریف اولیه وجود ندارد.

انواع مختلف قراردادهایی که برای استارت آپ وجود دارد

انواع مختلف قراردادهایی که برای استارت آپ وجود دارد
انواع مختلف قراردادهایی که برای استارت آپ وجود دارد

در این قسمت از نوشتار نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ به بیان مطالبی در زمینه ی
انواع مختلف قراردادها برای استارت آپ خواهیم پرداخت.

برای راه اندازی یک استارت آپ به سرمایه ی اولیه نسبتا زیادی احتیاج است که می توان این سرمایه ی اولیه را از طریق سرمایه گذاران فراهم کرد. بین سرمایه گذار و صاحبان ایده باید قرارداد تنظیم کرد. این قراردادها انواع مختلفی دارند. در ادامه انواع متنوع قراردادهایی که بین سرمایه گذاران و ایده پرداز طرح ریزی می شوند، را بررسی خواهیم کرد.

در هر حال نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ باید به گونه ای تنظیم شود که دارای نکات زیر باشد؛ در درجه ی اول باید سرمایه ی اولیه ای که برای شروع کار در نظر گرفته اید را در قرارداد بنویسید. نام شرکت را از قلم نیندازید.

بسته به این که هر فرد چه قدر سرمایه گذاری کرده است، مقدار مشخصی از سهام به او تعلق می گیرد

بسته به این که هر فرد چه قدر سرمایه گذاری کرده است، مقدار مشخصی از سهام به او تعلق می گیرد، این مقدار باید در قرارداد نوشته شود. با توجه به این که احتمال به وجود آمدن اختلاف وجود دارد، باید اختلافاتی که موجب بر هم خوردن قرارداد می شود، را در قرارداد بنویسید.

در قرارداد باید مسئولیت هر یک از اعضای شرکت به خوبی مشخص شده باشد. با توجه به این که ممکن است، در آینده شرکت با شکست مواجه شود، یا این که بزرگ تر شود، میزان مشخص سهام هر یک از سرمایه گذاران باید در قرارداد به طور کامل مشخص شده باشد.

علاوه بر این هر یک از سهام گذاران در صورتی که قصد داشته باشد، قبل از زمان مشخص شده در قرارداد از شرکت جدا شود، تنها می تواند مالک 50 در صد از سهام خود باشد و بقیه سهام بین بقیه ی سرمایه گذاران و سهام داران تقسیم می شود.

چگونگی تنظیم قرارداد برای استارت آپ

چگونگی تنظیم قرارداد برای استارت آپ
چگونگی تنظیم قرارداد برای استارت آپ

در این قسمت از نوشتار نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ به بیان مطالبی در زمینه چگونگی تنظیم قرارداد برای استارت آپ خواهیم پرداخت.

از آن جایی که شما از تمام قوانین و بندهای مربوط به قرارداد به خوبی اطلاع ندارید، می توانید برای نوشتن قرارداد از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید. در این صورت قرارداد شما از همه ی جوانب حقوقی کامل است.

در صورتی که بخواهید قرارداد بنویسید باید بدانید قرارداد استارت آپ شامل چه موضوع و عنوانی است و فردی که طرف قرارداد شماست چه کسی است و دقیقا قرار است، بر روی چه موضوعی سرمایه گذاری انجام شود.

دارایی های نقدی و غیر نقدی خود را به صورت دقیق معین کنید

علاوه بر این باید تمام مدارک و اطلاعات را به خوبی باز بینی کنید و دارایی های نقدی و غیر نقدی خود را به صورت دقیق معین کنید. بسیاری از مواردی که باید در قرارداد نوشته شود، به صورت قراردادی بین دو نفر است.

مدت زمان اجرا قرارداد و این که در این مدت زمان چه مقدار سود و چه مقدار زیان برای شرکت به وجود آمده همه ی مواردی هستند که باید در قرارداد وضعیت مشخصی داشته باشند.

این سود هر سرمایه گذار بر حسب سهام او چه اندازه است، باید به خوبی در قرارداد نوشته شود. طرفین قرارداد باید مسئولیت های خود را به خوبی بدانند و به تعهدات خود به خوبی عمل کنند. در قرارداد سرمایه گذای در استارت آپ باید تمام مواردی که باعث فسخ قرارداد می شوند، به خوبی ذکر شود.

در نهایت پس از این که قرارداد را نوشتید باید نمونه ی قرارداد خود را به یک مشاور حقوقی نشان دهید تا جزئیات آن را به خوبی بررسی کند و در صورتی که نکته ای را از قلم انداخته اید آن را در قرارداد اعمال کنید.

استفاده از مشاوره ی حقوقی برای تنظیم قرارداد سرمایه گذاری استارت آپ

استفاده از مشاوره ی حقوقی برای تنظیم قرارداد سرمایه گذاری استارت آپ
استفاده از مشاوره ی حقوقی برای تنظیم قرارداد سرمایه گذاری استارت آپ

در این قسمت از نوشتار نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ به بیان مطالبی در زمینه استفاده از مشاوره ی حقوقی برای تنظیم قرارداد سرمایه گذاری استارت آپ خواهیم پرداخت.

همانطور که گفته شد؛ برای این که ایده های خود را اجرا کنید، نیاز به سرمایه و سرمایه گذار دارید. با توجه به این که سرمایه نقش مهمی در توسعه و رشد این استارت آپ دارد، شما باید با سرمایه گذار یا سرمایه گذاران قراردادی را تنظیم کنید.

در قرارداد باید تمام نکات و مسائل قانونی رعایت شده باشد

در این قرارداد باید تمام نکات و مسائل قانونی رعایت شده باشد. از آن جایی که فرد به همه ی مسائل قانونی احاطه ندارد، می تواند از فرد متخصص برای این کار کمک بگیرد. یک وکیل یا مشاور حقوقی می تواند شما را به خوبی راهنمایی کند تا بتوانید یک قرارداد کامل و همه جانبه را تنظیم کنید.

هیچ سرمایه گذاری بدون چون و چرا سرمایه خود را برای شروع یک پروژه که نتیجه ی نهایی آن مشخص نیست، صرف نمی کند. یک وکیل یا مشاور حقوقی می تواند ارزش اقتصادی یک پروژه را تعیین کند. هر یک از سرمایه گذاران بر اساس میزان سرمایه ای که برای این پروژه صرف می کنند، مقدار مشخصی از سهام شرکت را دریافت می کنند.

تعیین سهام هر فرد نیز کار سختی است و در این زمینه نیز مشورت گرفتن از یک مشاور حقوقی نقش مهمی دارد. علاوه بر این برای تقسیم سود حاصل از پروژه ی استارت آپ نیز باید از مشاور اقتصادی کمک گرفت تا بین سهامداران و ایده پردازان اختلاف ایجاد نشود.

در قرارداد سرمایه گذاری برای استارت آپ باید نکاتی مانند؛ شرایط اقتصادی، عواملی که بر تصمیم گیری های شرکت موثر هستند و موارد حمایتی را رعایت کرد. برای این که به بهترین وکیل در زمینه ی مسائل استارت آپ دسترسی داشته باشید، می توانید رزومه ی وکلای مختلف را مطالعه کنید و یک فرد را برای این کار انتخاب کنید.

تعیین وظایف سرمایه گذاران و تقسیم سود بین سهام داران

در این قسمت از نوشتار نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ به بیان مطالبی در زمینه ی تعیین وظایف سرمایه گذاران و تقسیم سود بین سهام داران خواهیم پرداخت.

استارت آپ ها در مراحل اول تاسیس در آمد ثابتی ندارند و احتمال این که با شکست مواجه شوند، زیاد است، بنابراین تعیین ارزش یک شرکت نوپا کار سخت و دشواری است. زمانی یک شرکت نوپا دارای ارزش می شود که روی آن سرمایه گذاری شود.

هر یک از سرمایه گذاران بسته به این که هزینه ای را برای سرمایه گذاری صرف کرده اند، وظایفی را در شرکت باید انجام دهند. برای این که بتوانید سهم هر سرمایه گذار را تعیین کنید، باید از یک مشاور یا وکیل کمک بگیرید. در صورتی که تقسیم بندی سهام به صورت منطقی انجام بگیرد در آینده بین سهام داران مشکلی پیش نخواهد آمد.

تشخیص زمان تقسیم سود

تشخیص این که چه زمانی باید سود حاصل از استارت آپ تقسیم شود و این که سهم هر کدام از سهام داران چقدر است، بر عهده ی مشاور حقوقی شرکت است.

بنابراین سود حاصل از فعالیت های شرکت در زمان مشخصی تعیین می شود و بین سهام داران تقسیم می شود. روش دیگری که بین سهام دارانی که هر کدام سهم یکسانی دارند، رواج دارد، این است که به نوبت در هر دوره سود سهام به یکی از این سهام داران تعلق می گیرد.

در هر حال قبل از این که قراردادی نوشته شود، باید چند نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ را به صورت دقیق مطالعه کنید تا بتوانید یک قرارداد که از همه جهت کامل باشد، تنظیم کنید. برای این که بتوانید یک قرارداد کامل بنویسید نکات زیادی را باید رعایت کنید. در صورتی که یکی از این نکات رعایت نشود، ممکن است، ادامه فعالیت های شرکت منحل شود. از این جهت برای این که یک قرارداد کامل بنویسید می توانید از یک وکیل با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

اصطلاحات رایج در نوشتن قرارداد سرمایه گذاری برای استارت آپ

اصطلاحات رایج در نوشتن قرارداد سرمایه گذاری برای استارت آپ
اصطلاحات رایج در نوشتن قرارداد سرمایه گذاری برای استارت آپ

در این قسمت از نوشتار نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ به بیان مطالبی در زمینه ی اصطلاحات رایج در نوشتن قرارداد سرمایه گذاری برای استارت آپ خواهیم پرداخت.

در قراردادهایی که برای سرمایه گذاری استارت آپ بسته می شوند، لغات و اصطلاحاتی به کار می رود که در این قسمت از مقاله به این لغات و اصطلاحات خواهیم پرداخت. اصطلاح هم بنیان گذار مربوط به اشخاصی است که صاحب ایده محسوب می شوند و مراحل اولیه شامل ایده پردازی، جذب سرمایه، تحقیقات اولیه و راه اندازی شرکت را انجام می دهند. اصطلاح تصمیمات حیاتی مربوط به تصمیماتی می شود که ادامه ی فعالیت های شرکت را به خطر می اندازند.

اهداف این استارت آپ در راستای ارتقای جامعه

در صورتی که اهداف این استارت آپ در راستای ارتقای جامعه باشد، این استارت آپ به سرعت گسترش پیدا می کند. ایده ای که برای استارت آپ قرار است، اجرا شود، باید به گونه ای باشد، منجر به حل یک مشکل شود.

به هیچ عنوان نمی توان استارت آپ را یک کسب و کار کوچک محسوب کرد، چرا که کسب و کارهای کوچک و استارت آپ هر کدام دو مسیر مجزا هستند و تفاوت های زیادی با یک دیگر دارند. برای مثال برای شروع کسب و کارهای کوچک به سرمایه زیادی نیاز ندارید، این در حالی است که برای شروع یک استارت آپ به سرمایه گذار نیاز پیدا می کنید.

قبل از این که ایده ی خود را با کسی مطرح کنید، باید این ایده را ثبت کنید و برای آن شماره ثبت بگیرید تا شرکت های دیگر از این ایده استفاده نکنند. قبل از این که ایده ی خود را به سرمایه گذار اطلاع دهید از وی بخواهید قرارداد افشای ایده را امضا کند.

نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ

نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ
نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ

در واقع نوشتن قرارداد برای استارت آپ تا حد زیادی جنبه ی تخصصی پیدا می کند و برای نوشتن یک قرارداد همه جانبه باید از افراد متخصص کمک بگیرید. لازم است، در قرارداد سرمایه دقیق شرکت را بیان کنید. نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ کمک زیادی به نوشتن یک قرارداد اصولی می کند. در هر حال باید در یک قرارداد نکات خاصی را مد نظر داشته باشید.

در مرحله اول باید موضوع قرارداد و میزان سرمایه ای که سرمایه گذاران برای شروع کار در اختیار شرکت قرارداده اند، را بنویسید، مدت زمان قرارداد، تعهداتی که دو طرف ملزم به انجام آن هستند و در نهایت مواردی که باعث فسخ قرارداد می شوند، به صورت تمام و کمال باید در قرارداد ذکر شده باشد.

علاوه بر این قراردادهای دیگری نیز برای یک راه اندازی یک استارت آپ منعقد می شوند که هر کدام از این قراردادها اهمیت ویژه ای دارند. پس از این که قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ را نوشتید باید این نمونه از قرارداد را به یک وکیل قرارداد استارت آپ نشان دهید تا در صورت لزوم مواردی را به آن اضافه کند. مراجعه به وکیل از هر نظر اهمیت دارد، چرا که هیچ کس به صورت کامل از تمام مراحل و مواد قانونی اطلاع ندارد.

طرح توجیهی برای استارت آپ

طرح توجیهی برای استارت آپ
طرح توجیهی برای استارت آپ

برای این که بتوانید ایده و طرح را برای جذب سرمایه گذار مطرح کنید، می توانید این ایده را به صورت یک طرح توجیهی آماده کنید و به سرمایه گذاران ارائه دهید. برای نوشتن یک طرح توجیهی باید نکات خاصی را رعایت کنید.

در درجه ی اول باید طرح و ایده ی اولیه خود را حتما به صورت اجرا شده به سرمایه گذار ارائه دهید و قبل از این که این طرح را ارائه دهید، باید معایب آن را بر طرف کنید. در طرح توجیهی میزان درآمد حدودی را مشخص کنید، اما عدد و رقم خاصی را مشخص نکنید. در واقع طرح توجیهی کمک می کند تا پروژه ی استارت آپ شما در مراحل اولیه ی کار از مسیر خود بیرون نرود.

در طرح توجیهی نیازی نیست، جزئیات زیادی را ذکر کنید. مشخص کردن خط مشی ها در طرح توجیهی اهمیت زیادی دارد. در واقع می توان گفت طرح توجیهی اهداف بلند مدت و کوتاه مدت یک استارت آپ را به خوبی مشخص می کند. در طرح توجیهی نباید رویا پردازی کرد و واقعیت گرا بودن از اهمیت زیادی بر خوردار است.

در طرح توجیهی باید بازار هدف خود را به خوبی بررسی کنید، هزینه هایی که برای استارت آپ نیاز دارید، را به خوبی مشخص کنید، وضعیت رقیبان را در بازار بسنجید، یک نمونه کار بدون نقص برای ارائه به سرمایه گذاران آماده کنید و در نهایت برنامه های اجرایی خود را به خوبی شرح دهید. مهم ترین بخش از طرح توجیهی آماده کردن نمونه کار برای قانع کردن سرمایه گذاران از برتری و سود آور بودن این محصول نسبت به نمونه های مشابه است.

نکاتی که هنگام شروع استارت آپ باید مد نظر داشته باشید

نکاتی که هنگام شروع استارت آپ باید مد نظر داشته باشید
نکاتی که هنگام شروع استارت آپ باید مد نظر داشته باشید

هنگام شروع یک استارت آپ باید سعی کنید، ایده های خود را لباس عمل بپوشانید و در صورتی که نمونه ی مشابهی از ایده ی شما در بازار وجود دارد، سعی کنید، یک مزیت را به طرح و ایده ی خود اضافه کنید. این کار باعث می شود، از رقیبان خود جلو بیفتید. میزان سرمایه ی اولیه را محاسبه کنید و طرح و ایده پردازی های خود را برای یک سرمایه گذار مطرح کنید.

علاوه براین باید از تمام مراحل قانونی که برای ثبت شرکت باید انجام دهید، به خوبی اطلاع داشته باشید. برای این که مسائلی مانند سرقت و حوادث طبیعی بر روند پیش روی کار شما تاثیری نداشته باشند، می توانید برای شرکت خود یک بیمه نامه تهیه کنید. برای این که اطلاعات بیش تری در زمینه ی بیمه نامه به دست آورید می توانید از مشاورین بیمه کمک بگیرید.

در صورتی که می خواهید در زمان کوتاهی به موفقیت زیادی دست پیدا کنید، بهتر است، برای شرکت خود یک تیم حرفه ای و دلسوز را استخدام کنید. افرادی را برای فروش محصولات خود انتخاب کنید.

در واقع می توانید وظیفه ی فروش محصولات را به شرکت های فروش نیز واگذار کنید. تاثیر تبلیغات را نادیده نگیرید. سعی کنید، محصولات شرکت خود را به خوبی معرفی کنید و محصول و شرکت خود را به یک برند تبدیل کنید.

برای این که یک استارت آپ به رشد برسد و سود آور شود، نزدیک به سه سال زمان نیاز است. در این مدت باید صبور باشید و پشتکار خود را از دست ندهید.

ویژگی های کسی که قصد دارد، در استارت آپ سرمایه گذاری کند

ویژگی های کسی که قصد دارد، در استارت آپ سرمایه گذاری کند
ویژگی های کسی که قصد دارد، در استارت آپ سرمایه گذاری کند

افرادی که قصد دارند، در یک استارت آپ سرمایه گذاری کنند، باید قدرت ریسک پذیری بالایی داشته باشند. در واقع شروع یک استارت آپ با مشکلات مالی زیادی همراه است و احتمال این که استارت آپ با شکست مواجه شود، بسیار بالاست.

فرد باید دارای روحیه ی پیش روی باشد و دوست داشته باشد، روز به روز به اهداف خود نزدیک تر شود. فرد باید بتواند مسئولیت موفقیت ها و شکست های خود را به عهده بگیرد و این باور را داشته باشد که هر کسی این قدرت را دارد که سرنوشت خودش را بسازد. فردی که قصد شروع فعالیت در یک استارت آپ را دارد، باید از قدرت فکری بالایی برخوردار باشد و خلاقیت بالایی برای مطرح کردن ایده ها و طرح های زیادی داشته باشد.

مهم ترین ویژگی این افراد این است که باید پشتکار بالایی داشته باشند و از قدرت روحی و جسمی بالایی برای کار کردن در ساعات طولانی برخوردار باشند. در واقع فرد باید بتواند ایده های ذهنی خود را به خوبی به صورت عملی پیاده کند.

قوه ی تخیل و رویا پردازی بالا کمک می کند فرد بتواند طرح ها و ایده های بیش تری را برای اجرا داشته باشد و انرژی لازم برای شروع کار را داشته باشد. توانایی حل مسئله و تصمیم گیری درست و صحیح را داشته باشند و بتوانند در صورت بروز مشکلات این مشکلات را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنند تا بر روند کاری شرکت تاثیری نداشته باشد.

نقش طرح توجیهی در جذب سرمایه گذار

نقش طرح توجیهی در جذب سرمایه گذار
نقش طرح توجیهی در جذب سرمایه گذار

داشتن یک طرح توجیهی خوب می تواند مهم ترین راه برای رسیدن به موفقیت در استارت آپ است. در واقع بسیاری از کار آفرینان مجرب، سرمایه گذاران و بانکداران معتقدند، یک استارت آپ باید طرح توجیهی داشته باشد تا از مسیر اصلی و اهداف خود خارج نشود.

تهیه کردن یک طرح توجیهی کار زیاد سختی نیست و در واقع مانند یک برنامه ریزی ساده از اول شروع تا رسیدن به هدف نهایی است. در واقع داشتن طرح توجهی کمک می کند خط مشی شرکت و هدف های بلند مدت و کوتاه مدت استارت آپ به خوبی مشخص باشد.

در طرح توجیهی تعیین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت یک پروژه کمک می نماید تا سرمایه گذاران به نحو موثری بتوانند تصمیم بگیرند که در شرکت شما سرمایه گذاری کنند، یا نه. در طرح توجیهی نویسنده طرح باید برنامه های خود را از ابتدا تا انتها مشخص کند و در مراحل بعدی جزئیات بیش تری را برای جذب سرمایه گذار شرح دهد. دانستن علت شکست و موفقیت استارت آپ ها نیز نقش مهمی در تنظیم طرح توجیهی دارد.

در طرح توجیهی در مرحله اول باید سرمایه گذار را به این باور برسانید که این کسب و کار می تواند برای او سود آور باشد، با تحلیل بازار هدف می توانید به سرمایه گذار این اطمینان را بدهید که محصول شما به خوبی به فروش خواهد رسید. مهم ترین برنامه در طرح توجیهی این است که از هزینه هایی که برای این کار باید صرف کنید، به خوبی اطلاع داشته باشید تا پروژه ی شما در میانه ی راه به علت کمبود بودجه متوقف نشود. علاوه بر این برای مراحل اجرایی کار خود و انتخاب اعضای تیم باید دقت زیادی داشته باشید.

مهم ترین اقداماتی که می توانید به جای نوشتن طرح توجیهی انجام دهید

مهم ترین اقداماتی که می توانید به جای نوشتن طرح توجیهی انجام دهید
مهم ترین اقداماتی که می توانید به جای نوشتن طرح توجیهی انجام دهید

علی رغم این که نوشتن استارت آپ از اهمیت بالایی برخوردار است، می توانید از روش های موثر تری نیز به جای آن کمک بگیرید. در واقع نوشتن طرح توجیهی برای یک استارت آپ کار زمان بری است و این طرح ها به سرعت از رده خارج می شوند. علاوه بر این هیچ سرمایه گذاری برای مطالعه کامل یک طرح توجیهی به اندازه کافی وقت نمی گذارد.

از این رو می توانید از روش های دیگر جذب سرمایه گذار برای استارت آپ خود کمک بگیرید. یکی از این روش ها تهیه کردن یک پاورپوینت با تعداد 20 اسلاید است. در واقع با کمک یک پاورپوینت و یک ارائه ی ایده آل در عین این که زمان کمی را صرف کرده اید، می توانید بیش ترین تاثیر را روی مخاطب خود داشته باشید.

برای تهیه ی پاورپوینت و داشتن یک ارائه خوب

برای تهیه ی پاورپوینت و داشتن یک ارائه خوب باید این نکته را در نظر داشته باشید که در عین این که مختصر در مورد اهداف طرح صحبت می کنید، تمام جوانب آن را به خوبی توضیح دهید. در مورد جزئیات مالی بیش از حد نباید صحبت کنید و از طرح های گرافیکی با کیفیت استفاده کنید.

در صورتی که برای ساخت یک نمونه خوب از طرح ذهنی خود تلاش کنید، می توانید این نمونه را به سرمایه گذار ارائه دهید تا با بررسی آن تصمیم نهایی را برای سرمایه گذاری روی طرح شما بگیرد. با این کار می توانید خودتان نیز معایب کار خود را به صورت عملی ببینید و برای این که گزینه هایی را از طرح حذف یا اضافه کنید، فرصت خوبی خواهید داشت.

بهتر است، قبل از ایده پردازی و ساخت نمونه وضعیت بازار را در مورد ایده ی خود بررسی کنید و در صورتی که این ایده دارای رقیبان زیادی است، مواردی را به آن اضافه کنید که نمونه ی کامل تری نسبت به نمونه های موجود در بازار ارائه دهید.

پیش بینی مالی به چه صورت باید باشد

پیش بینی مالی به چه صورت باید باشد
پیش بینی مالی به چه صورت باید باشد

پیش بینی های مالی برای استارت آپ باید به گونه ای باشد که سرمایه ی شما قبل از رسیدن به اهداف نهایی به اتمام نرسد. بهتر است، پیش بینی های مالی شرکت خود را در یک دوره سه ساله به طور کامل برای سرمایه گذاران شرح دهید.

میزان در آمد شرکت و نحوه ی تقسیم سهام آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از مسائل مالی شرکت در قرارداد تامین سرمایه برای استارت آپ به خوبی شرح داده می شود. ممکن است، پیش بینی های شما با واقعیت تفاوت زیادی داشته باشد، اما باید برای این که سرمایه گذاران از میزان سود دهی و سرمایه مورد نیاز برای این کار اطلاع پیدا کنند، زمان کافی را صرف کنید.

تحقیق کردن در مورد عواملی که باعث شکست پروژه ی شما خواهد شد از اهمیت زیادی برخوردار است. در واقع با ارائه دادن قیمت نهایی محصول، دستمزد کارکنان،سود خالص به دست آمده از این فعالیت و تمام هزینه های مصرفی می توانید به سرمایه گذار این اطمینان را بدهید که ایده ی ذهنی شما کاملا عملی و قابل اجرا است.

در واقع با داشتن پیش بینی های مالی دقیق می توانید در زمان لازم تمام مسائل مالی مربوط به استارت آپ را برای سرمایه گذاران شرح دهید تا در این زمینه دچار سوء تفاهم نشوند. تقسیم عادلانه ی سهام بین سرمایه گذاران مهم ترین بخشی است که باید به صورت دقیق در پیش بینی های خود به آن بپردازید. هر یک از سرمایه گذاران که قصد داشته باشد، قبل از دوره تعیین شده در قرارداد از شرکت جدا شود، تنها می تواند نیمی از سرمایه ی پرداختی خود را دریافت کند.

چه عواملی باعث رد شدن طرح توجیهی شما می شوند

چه عواملی باعث رد شدن طرح توجیهی شما می شوند
چه عواملی باعث رد شدن طرح توجیهی شما می شوند

علی رغم این که طرح توجیهی از اهمیت زیادی برخوردار است، اما می توانید کارهای دیگری را نیز به عنوان جایگزین برای طرح توجیهی ارائه دهید. طولانی بودن طرح توجیهی در اغلب اوقات در حوصله ی سرمایه گذار نیست. بنابراین در صورتی که قرار است، طرح توجیهی ارائه دهید، بهتر است، یک نمای کلی از طرح خود را ارائه دهید تا سرمایه گذار در زمان کمی به کلیت طرح شما پی ببرد.

هنگامی که دارید، طرح توجیهی را برای ایده مورد نظر خود می نویسید باید از پرداختن جزئیات ریز مالی که در مسیر اجرای ایده به آن برخورد می کنید، خود داری کنید و تنها کلیات مسائل مالی را شرح دهید. علاوه بر این سعی کنید، در کنار طرح توجیهی نمونه اجرا شده ی ایده ی خود را نیز در اختیار کسانی که قصد دارند، روی پروژه شما سرمایه گذاری کنند، بگذارید.

در صورتی که طرح و ایده ی شما دارای رقیبان زیادی در بازار عرضه باشد، این ایده با استقبال سرمایه گذاران مواجه نخواهد شد. علاوه بر این اکثر سرمایه گذاران ترجیح می دهند، سرمایه ی خود را در پروژه ای که از موفق بودن آن اطمینان دارند، صرف کنند، بنابراین باید سعی کنید، دلایل قانع کننده ای برای سود آور بودن پروژه ی استارت آپ خود در طرح توجهی ارائه کنید.

هنگامی که در حال نوشتن طرح توجیهی هستید، می توانید خود را به جای سرمایه گذاران قرار دهید و تمام مواردی که باعث می شود، از این ایده استقبال نشود، را در طرح توجیهی به گونه ای موثر توجیه کنید.

چگونگی راه اندازی یک استارت آپ

چگونگی راه اندازی یک استارت آپ
چگونگی راه اندازی یک استارت آپ

برای این که یک استارت آپ موفق را تاسیس کنید، لازم است، موارد زیر را رعایت کنید. در واقع برای این که به موفقیت نسبی برسید باید زمانی مرحله بعد را شروع کنید که مراحل قبلی را تمام کرده باشید. در مرحله ی اول باید بتوانید با قدرت تخیل خود رویایی از طرحی که قصد دارید، آن را عملی کنید، در ذهن خود بسازید و آن را به خوبی پرورش دهید. دومین نکته این است که به دنبال ایده ها و طرح های جدید باشید و ایده هایی که به آن ها زیاد پرداخته شده است، را کنار بگذارید. علاوه بر این باید برای اجرای ایده ی خود به یک تیم خوب تکیه کنید. در واقع بدون داشتن یک تیم خوب و متخصص موفقیت غیر ممکن است.

برای طرح و ایده ی خود یک اسم انتخاب کنید. این اسم می تواند به یک برند انحصاری تبدیل شود. یک نمونه ی آزمایشی از ایده ی خود را آماده کنید. پس از این که سرمایه گذارانی را برای استارت آپ خود جذب کردید می توانید تولید را شروع کنید، یا ایده ی خود را عملی کنید. برای این که برند خود را به دیگران معرفی کنید، از شبکه های اجتماعی غافل نشوید.

سعی کنید، تمام قوانین لازم برای راه اندازی استارت آپ را به خوبی مطالعه کنید و در مرحله ی بعدی تیم اجرایی خود را انتخاب کنید. توجه کنید، برای انتخاب تیم اجرایی وسواس خاصی را به خرج دهید. ساخت شرکت و در نهایت بازاریابی و فروش محصول همگی مراحلی هستند که باید به نوبت اجرا شوند.

تاریخچه و سیر تکاملی استارت آپ

تاریخچه و سیر تکاملی استارت آپ
تاریخچه و سیر تکاملی استارت آپ

شرکت نوآفرین یا استارت آپ در واقع شرکتی است که در راستای اجرای یک ایده ی نو آورانه ایجاد شده است. تاسیس این شرکت ها با ریسک زیادی همراه است، ولی در صورتی که ایده ی خوبی برای ارائه داشته باشند، در مدت کوتاهی می تواند درآمد زیادی را ایجاد کند، اما احتمال این که این پروژه به شکست برسد بسیار بالاست از این رو افرادی که قصد دارند، یک استارت آپ را ایجاد کنند، باید دارای قدرت ریسک، خلاقیت و مهارت بالایی برای حل مسائل باشند. مهم ترین ویژگی یک استارت آپ این است که هیچ محدودیتی برای ایده پردازی ندارد.

استارت آپ می تواند در هر شکل و سایزی به عرصه قدم بگذارد. هر اندازه یک استارت آپ با ریسک بیش تری همراه باشد، در صورت موفقیت سرمایه ی بیش تری را برای شما فراهم می کند. برای این که یک استارت آپ به نتیجه ی دلخواه شما برسد در درجه ی اول باید به ایده ای بپردازید که عملی باشد و در درجه ی دوم باید صبر زیادی داشته باشید، چرا که در مراحل اولیه ممکن است، درآمد زیادی برای شما حاصل نشود.

شرکت های نوپا می توانند در هر زمینه ای ایجاد شوند. این شرکت ها دارای ویژگی هایی منحصر به فردی هستند که آن ها را از مشاغل کوچک و شرکت های بزرگ تر متمایز می کند. مهم ترین ویژگی یک استارت آپ این است که بر یک ایده جدید استوار است و احتمال شکست آن بسیار بالا است. علاوه بر این می توان گفت امکان توسعه پذیری آن بسیار زیاد است و برای رسیدن به موفقیت مستلزم کار تیمی و صبر و حوصله است.

مراحل راه اندازی یک استارت آپ

مراحل راه اندازی یک استارت آپ
مراحل راه اندازی یک استارت آپ

فرد یا تیمی که قصد راه اندازی یک استارت آپ را دارند، باید ایده و طرح خود را در مراحل مختلف به مرحله ی اجرا برسانند تا بتوانند ایراد های کار خود را پیدا کنند و در صورتی که این ایده ها به اصلاحات نیاز داشتند اصلاحات لازم را اعمال کنند. علاوه بر این قبل از این که بخواهید ایده ی خود را اجرا کنید، باید بازار را بررسی کنید تا از احتمال وجود نمونه های مشابه اطمینان حاصل کنید. در صورتی که یک نمونه ی مشابه با طرح خود پیدا کردید باید سعی کنید، با افزودن مزایای دیگری از رقیبان خود یک قدم جلوتر باشید.

پس از این که شرکت استارت آپ مورد نظر خود را تاسیس کردید، می توانید طرح ها و ایده های خود را به سرمایه گذاران ارائه دهید تا در صورت تمایل روی طرح شما سرمایه گذاری کنند. برای نوشتن طرح و ایده اصول خاصی را باید رعایت کنید. تمام مسیرهای قانونی لازم را طی کنید و مجوزهای لازم را بگیرید. شرکت خود را بیمه کنید تا در صورت بروز حادثه بیمه خسارات وارد شده را برای شما جبران کند.

برای این که بتوانید به خوبی طرح و ایده خود را به بار بنشانید، باید یک تیم خوب و متخصص اجرایی داشته باشید. تاثیر تبلیغات را فراموش نکنید، تبلیغات موثر شما را به یک برند تبدیل می کند. برای این که به اهداف اصلی خود برسید و استارت آپ خود را به یک شرکت تبدیل کنید، باید صبور باشید. رسیدن به هدف اصلی ممکن است، سه سال طول بکشد.

دلیل شکست بعضی از استارت آپ ها

دلیل شکست بعضی از استارت آپ ها
دلیل شکست بعضی از استارت آپ ها

عوامل مختلفی منجر به شکست یک استارت آپ می شود. یکی از این عوامل این است که تبلیغات موثری برای محصول شرکت انجام نگرفته است و این محصول به خوبی معرفی نشده است.

در واقع تبلیغات مهم ترین بخش در معرفی یک کسب و کار محسوب می شود. عدم نیاز بازار به محصول تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط تیم شما، کمبود سرمایه ی لازم، انتخاب نادرست اعضای تیم، تولید محصول ضعیف یا ارائه ی خدمات ضعیف، توجه نکردن به انتقادات مشتری و نداشتن استراتژی مناسب همگی عواملی هستند که باعث می شوند، استارت آپ شما با شکست مواجه شود.

در واقع داشتن یک ایده خوب برای شروع استارت آپ کفایت نمی کند و شما باید برای عملی کردن ایده ی خود دارای استراتژی های خاصی باشید. ممکن است، در حین کار با قوانینی مواجه شویم که کار استارت آپ شما را به حاشیه بکشاند. در واقع کمبود سرمایه می تواند ایده ی شما را در اواسط راه با مشکل رو به رو کند.

سعی کنید، برای موفق شدن در استارت آپ پشتکار خود را از دست ندهید. ممکن است، در مراحل شروع استارت آپ نتایج دلخواه شما حاصل نشود، اما با صبر می توانید پس از گذشت چند سال به نتیجه ی دلخواه خود برسید.

سعی کنید، محصول خود را در زمان و مکان مناسب عرضه کنید و به نیاز های بازار توجه کنید. در واقع در صورتی که نمونه مشابه با محصول شما در بازار زیاد باشد، بهتر است، این ایده را کنار بگذارید و به یک ایده ی بهتر بپردازید یا این که دست کم یک آپشن به طرح خود اضافه کنید تا بتوانید از رقیبان پیشی بگیرید.

عوامل موثر در موفق شدن یک استارت آپ

عوامل موثر در موفق شدن یک استارت آپ
عوامل موثر در موفق شدن یک استارت آپ

در صورتی که از طرح ها و ایده های جدید و نو آورانه استفاده کنید و بتوانید سرمایه گذاران را با خود همراه کنید، می توانید پروژه استارت آپ را به نتایج دلخواه برسانید.

علاوه بر این در تمام طول مسیر باید علاقه و اشتیاق خود را برای رسیدن به هدف حفظ کنید و نگذارید مشکلات شما را شکست دهند. برای این که در یک استارت آپ موفق باشید، باید زمان گزینش اعضای تیم خود دقت زیادی داشته باشید و افرادی که متخصص هستند و دارای ایده های نوین هستند، کمک بگیرید.

قبل از این که اقدام به راه اندازی استارت آپ کنید، باید ایده ی ذهنی خود را ثبت کنید و برای آن کد ثبت بگیرید، چرا که ممکن است، از ایده ی شما قبل از این که شروع به کار کنید، کپی برداری شود. در صورتی که قصد دارید، در استارت آپ موفق باشید، باید از نظر فکری انعطاف پذیری بالایی داشته باشید و از نظرات دیگران به خوبی استفاده کنید.

به رویاهای خود فرصت تحقق پیدا کردن بدهید و از خطر کردن نترسید. صبور بودن مهم ترین شرط برای موفقیت در استارت آپ است، است، چرا که در مراحل اولیه ی کار ممکن است، این پروژه سود چندانی نداشته باشد، اما به مرور زمان شروع به سود دهی می کند. در واقع باید به محصول خود فرصت شناخته شدن را بدهید. قبل از هر چیز باید سعی کنید، در قراردادهای تنظیم شده در شرکت خود تمامی موارد قانونی را رعایت کنید.

ویژگی های استارت آپ های موفق

ویژگی های استارت آپ های موفق
ویژگی های استارت آپ های موفق

مهم ترین ویژگی یک استارت آپ در این است که برای موفق شدن در آن هیچ روش حتمی وجود ندارد. رشد کردن در بازار رقابتی پیچیده است و بهتر است، کار آفرینان قبل از شروع هر کاری در مورد تجربیات استارت آپ های موفق به خوبی تحقیق کنند. در واقع ویژگی های استارت آپ های موفق در سطح جهان مشابه هم هستند. در ادامه در مورد این ویژگی ها به صورت مختصر صحبت خواهیم کرد. در درجه ی اول باید نقاط ضعف رقبای خود را بسنجید و روی این نقاط ضعف سرمایه گذاری ویژه ای انجام دهید. در درجه دوم بر روی اهداف خود تمرکز کنید و از تجربیات مشتریان و مراجعان خود نهایت استفاده را ببرید.

برای این که یک استارت آپ به موفقیت برسد این است که همواره تا انتهای مسیر پایدار و رو به رشد باقی بماند و انعطاف پذیری بالایی داشته باشد. نیازهای بازار را همیشه در نظر داشته باشید و سعی کنید، در بازار نیاز به محصول خود را با تبلیغات ایجاد کنید. برای این که یک استارت آپ به موفقیت قطعی برسد باید یک برنامه ریزی داشته باشد و اهداف دور از دسترس را کنار بگذارد.

در نهایت باید بدانید داشتن یک تیم خوب و متخصص کمک می کند تا راحت تر به رویاهای خود دست پیدا کنید. از کارمندان خود بعد از رسیدن به موفقیت تشکر کنید و با فعالیت های سازنده و هدفمند شرکت استارت آپ خود را به جلو حرکت دهید. تمام اعضای تیم را در موفقیت ها سهیم بدانید و برای هر کدام به اندازه ی سهمش از موفقیت پاداشی تعیین کنید.

انواع مختلف استارت آپ

انواع مختلف استارت آپ
انواع مختلف استارت آپ

برای طبقه بندی استارت آپ هیچ قانون و ضابطه ای وجود ندارد. با توجه به تنوع در موضوع های استارت آپ می توان آن ها را بر اساس حوزه ای که در آن فعالیت دارند، تقسیم بندی کرد. یکی از انواع استارت آپ که سرمایه چندانی نیاز ندارد، استارت آپ شیوه ی معاش و زندگی است. مانند شخصی که با ماشین در اسنپ کار می کند. استارت آپ کسب و کار کوچک که در راستای تامین مخارج یک خانواده ی کوچک ایجاد می شود. استارت آپ های گسترش پذیر که سود زیادی را با خود به همراه می آورند. دسته ای از استارت آپ ها طرح ریزی شده اند تا به دیگر افراد فروخته شوند.

استارت آپ هایی که بیش تر جنبه ی اجتماعی دارند و در حقیقت دنیا را به مکانی بهتر تبدیل می کنند و در نهایت استارت آپ های بزرگ که برنامه های زیادی را برای ارائه به بازار دارند و می توانند عرصه را بر رقیبان خود تنگ کنند.

بررسی مفهوم لین استارت آپ

بررسی مفهوم لین استارت آپ
بررسی مفهوم لین استارت آپ

در واقع لین استارت آپ را می توان یک استارت آپ ناب تعریف کرد. در واقع در این نوع از استارت آپ کار آفرین از ایده های متعددی برای کسب و کار خود استفاده می کند. لین استارت آپ بر پایه ریسک پذیری بنا می شود. زمانی که به یک استارت آپ قدم می گذارید باید خود را برای ورود به یک کسب و کار نا شناخته آماده کنید. در واقع با کمک یک لین استارت آپ می توانید اتلاف هزینه و زمان را به حداقل ممکن برسانید.

برای این که بتوانید در لین استارت آپ موفق باشید، باید به نوعی همه چیز را زیر سوال ببرید و در واقع روحیه ی ساختار شکنی داشته باشید. خلاقیت و رویا پردازی را هرگز فراموش نکنید. مهم ترین اصل موفقیت در لین استارت آپ این است که خلاقیت بالایی داشته باشید و هر روز یک ایده جدید برای ارائه دادن داشته باشید. سعی کنید، تمام ایده هایتان به گونه ای باشد که قابلیت اجرایی شدن را داشته باشند. از شکست نترسید و از شکست یک ایده برای موفقیت در ایده های دیگر درس بگیرید.

ایده های خود را اجرا کنید. با اجرایی کردن یک ایده ممکن است، به سمت و سوی ایده ای دیگر نیز کشیده شوید، بنابراین نباید از اجرا و عملی شدن ایده های خود ترس داشته باشید.

استارت آپ ویکند به چه صورتی است

استارت آپ ویکند به چه صورتی است
استارت آپ ویکند به چه صورتی است

استارت آپ ویکند را می توان به صورت یک برنامه آخر هفته تعریف کرد که مدیران و کارآفرینان و مشتاقان به تاسیس استارت آپ نمونه ها و ایده های خود را در آن ارائه می دهند. در واقع در این برنامه ها افراد خوش نام و موفق که ایده های نوپا را پایه گذاری کرده اند، در زمان مشخصی خود و ایده های خود را معرفی می کنند. در واقع استارت آپ ویکند کمک می کند تا اشخاصی که پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاری روی ایده هایشان لازم است، به خوبی شناسایی شوند.

در مجموع می توان استارت آپ ویکند را یک گردهمایی در نظر گرفت که در آن افراد موفق نتایج و دلایل موفقیت خود را شرح می دهند و در فضایی سالم ایده ها و طرح های خود را مطرح می کنند. در این گرد همایی جامعه کارآفرینی این ایده پردازان را تشویق می کند و انگیزه های لازم برای ادامه ی ایده پردازی و اجرای طرح را به آن ها می دهد.

در استارت آپ ویکند افراد می توانند همدیگر را پیدا کنند و برای دوستی و همکاری همه جانبه با یک دیگر ایده های خود را گسترش دهند. در واقع استارت آپ ویکند به نوعی افراد را به انجام دادن کارهای تیمی حرکت می دهد، چرا که لازمه موفقیت در یک هدف این است که علاوه بر تخصص از ذهن های دیگر نیز کمک گرفته شود.

تفاوت استارت آپ با کسب و کارهای سنتی

تفاوت استارت آپ با کسب و کارهای سنتی
تفاوت استارت آپ با کسب و کارهای سنتی

مهم ترین تفاوت استارت آپ با کسب و کارهای کم حجم در این است که سرعت رشد و به بار نشستن ایده در استارت آپ بیش تر است. کسب و کارهای کم حجم به هیچ عنوان با هدف رشد سریع پیش نخواهند رفت و بر خلاف استارت آپ به سرمایه اندکی برای شروع کار احتیاج دارند. این در حالی است که سرمایه لازم برای شروع استارت آپ باید توسط یک یا چند سرمایه گذار فراهم شود.

برای باز پرداخت سرمایه به سرمایه گذاران برنامه خاصی وجود دارد که در قرارداد این برنامه نوشته می شود. علاوه بر این در صورتی که پروژه با شکست مواجه شود، باید تمام خسارت وارد شده به سرمایه گذاران پرداخت شود، اما برای شروع یک کسب و کار کم حجم به سرمایه زیادی احتیاج نیست و ریسک کم تری دارد.

راه اندازی یک کسب و کار کوچک به اندازه ایده پردازی در استارت آپ لذت بخش نیست

راه اندازی یک کسب و کار کوچک به اندازه ایده پردازی در استارت آپ لذت بخش نیست. در واقع مهم ترین ویژگی کسی که قصد دارد، یک ایده یا طرح را اجرا کند این است که باید به ایده پردازی علاقه داشته باشد و قدرت تخیل و درک سه بعدی بالایی داشته باشد.

با راه اندازی استارت آپ و ثبت شرکت شما به یک بازار بزرگ دست پیدا می کنید که می توانید محصول خود را در آن معرفی کنید، اما در کسب و کارهای کوچک تا این حد توانایی بلند پروازی ندارید و باید گام به گام و آهسته آهسته پیش روی کنید تا به موفقیت برسید.

در واقع می توان استارت آپ را تعریفی از مشاغل نو آورانه دانست که با ایده پردازی ارتباط مستقیم دارد. برای این که این ایده ها را تحقق ببخشید باید دارای سرمایه ی لازم باشید. در صورتی که سرمایه ای برای شروع یک استارت آپ ندارید، می توانید از سرمایه گذاران کمک بگیرید و برای این که سرمایه گذار را قانع کنید تا برای اجرایی شدن ایده شما سرمایه گذاری کند، باید او را از اجرایی بودن ایده و سود آور بودن این ایده مطمئن کنید.

بعد از این که سرمایه گذار طرح شما را پذیرفت باید بین شما و سرمایه گذاران قرارداد تنظیم شود. نوشتن قرارداد دارای اصول و قوانین خاصی است.

رعایت تمام نکات

هنگام نوشتن قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ باید سعی کنید، تمام نکاتی که در این مقاله گفته شد را به خوبی رعایت کنید. در صورتی که می خواهید یک قرارداد همه جانبه و کامل داشته باشید، می توانید از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید.

در واقع یک وکیل استارت آپ تمام نکاتی که لازم است، در قرارداد رعایت شود، را در نظر می گیرد. علاوه بر این برای این که سهام و سود را به صورت عادلانه بین سرماه گذاران تقسیم کنید، می توانید از وکیل استارت آپ کمک بگیرید.

در نهایت باید بدانید برای شروع یک ایده نوپا باید قدرت ریسک بالایی داشته باشید و با فن بیان و خلاقیت خود علاوه بر این که سرمایه گذار را به سمت ایده ی خود جذب می کنید، این ایده را به بهترین نحو اجرا کنید. برای این که ایده را به خوبی به سود دهی برسانید علاوه بر سرمایه اولیه باید یک تیم خوب داشته باشید.

در این قسمت به انتهای مقاله نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ رسیدیم و امید داریم که مطالب ارائه شده در مورد نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ برای شما مفید بوده باشند.​

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.