نمونه قرارداد موسسین استارتاپ

نمونه قرارداد موسسین استارتاپ

نمونه قرارداد موسسین استارتاپ

نمونه قرارداد موسسین استارتاپ یکی از قراردادهایی به شمار می آید که به دلیل به وجود آمدن استارتاپ ها و همچنین ارتقاء کسب و کارهای اینترنتی ضرورت پیدا کرده است.

این نوع قرارداد یا توسط همه اعضای یک استارتاپ با یکدیگر که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده اند و یا اشخاص ثالث تنظیم خواهد شد. با توجه به اینکه هر کاری باید به صورت گروهی انجام گیرد تا به هدف مورد نظر دست پیدا کرد به همین جهت، در یک استارتاپ نیز همکاری کردن با گروه های مختلف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

استارتاپ

استارتاپ
استارتاپ

استارتاپ به سازمان انسانی گفته می شود که هدف آن از به وجود آوردن این است که در شرایط دارای ابهامات محصول و خدمات جدید را ارائه دهد. از آنجایی که موسسین استارتاپ با شک و تردیدهایی روبرو هستند، انواع قراردادهای استارتاپی شرایطی را فراهم خواهد کرد تا میزان این ابهامات تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند.

هنگامی که استارتاپ فعالیت خود را آغاز می کند، بنیانگذار آن تنها بر روی موضوعاتی از جمله تولید محصول، بازار فروش و مشتریان تمرکز کرده و به مسائل حقوقی که احتمال برخورد با آن وجود دارد، توجه چندانی ندارد. بنابراین، باید برای تنظیم قرارداد میان خود و شرکاء اقدام کند.

برای اینکه با این قرارداد و بخش های مختلف آن بیشتر آشنا شوید، در ادامه مقاله قصد داریم به پاسخ پرسش های زیر بپردازیم تا مطالب جامع تر و مفیدتری در اختیار شما قرار گیرد.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 1. نمونه قرارداد موسسین استارتاپ چه نوع قراردادی می باشد؟
 2. چه زمانی استفاده از نمونه قرارداد موسسین استارتاپ ضرورت دارد؟
 3. منظور از بنیانگذار در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ کیست؟
 4. بنیانگذار در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشد؟
 5. انواع نمونه قرارداد موسسین استارتاپ کدامند؟
 6. چه نکاتی را باید در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ مورد توجه قرار داد؟
 7. مناسب ترین روش برای تقسیم سهام در میان موسسین استارتاپ کدام است؟
 8. تصمیم گیری در استارتاپ به چه صورت خواهد بود؟
 9. بهترین کار برای جلوگیری از ایجاد اختلاف میان موسسین استارتاپ چیست؟
 10. هدف از انعقاد قرارداد موسسین استارتاپ چیست؟
 11. چرا تنظیم قرارداد موسسین استارتاپ مهم است؟
 12. مدیریت برای قرارداد استارتاپ چه مزایایی را به دنبال خواهد داشت؟

 

نمونه قرارداد موسسین استارتاپ چه نوع قراردادی می باشد؟

نمونه قرارداد موسسین استارتاپ چه نوع قراردادی می باشد؟
نمونه قرارداد موسسین استارتاپ چه نوع قراردادی می باشد؟

نمونه قرارداد موسسین استارتاپ یکی از مهمترین قراردادهایی می باشد که در میان موسسین یک استارتاپ تنظیم می گردد. با استفاده از این نمونه قرارداد مشارکتی می توان روابط شرکاء را در طول دوره به بهترین شکل ممکن تنظیم کرد و همچنین مانع ایجاد هر گونه اختلاف در آینده شد.

لازم است، این نکته را بگوییم که تمام استارتاپ ها قادر نیستند تنها یک پیشنویس را مورد استفاده قرار دهند. به دلیل اینکه، این قرارداد حتما باید با توجه به توافقاتی که در میان موسسین صورت می گیرد، تنظیم شود. در حقیقت می توان گفت قرارداد موسسین استارتاپ نتایج حاصل شده از مذاکرات موسسین استارتاپ در اولین مرحله شکل گیری خواهد بود.

چه زمانی استفاده از نمونه قرارداد موسسین استارتاپ ضرورت دارد؟

چه زمانی استفاده از نمونه قرارداد موسسین استارتاپ ضرورت دارد؟
چه زمانی استفاده از نمونه قرارداد موسسین استارتاپ ضرورت دارد؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، قرارداد موسسین استارتاپ کاملا مشارکتی بوده و با توجه به اصول و قواعد مدنی و قانون تجارت ایران باید تنظیم گردد.

این قرارداد به گونه ای می باشد که تمام روابط موسسین که در طول مسیر کاری برای رشد و پیشرفت شرکت با یکدیگر همکاری دارند، را در بر می گیرد. بهتر است، استارتاپ در آغاز را شرکت را ثبت نکند. اگرچه، عدم ثبت شرکت ریسک های بسیار زیادی را به دنبال خواهد داشت، اما به هر حال باید به هر طریقی آنها را جبران کرد.

در واقع، قرارداد موسسین استارتاپ برای انجام همین کار تنظیم می شود. موسسین در همان ابتدا نگرانی های زیادی در مورد اینکه چه آینده ای در انتظار کسب و کار آنها می باشد و به تعهداتی که داده اند، عمل خواهند کرد یا خیر. زمان تنظیم قرارداد موسسین استارتاپ باید قبل از شروع همکاری و کسب و کار باشد.

هنگامی که موسسین استارتاپ برای طراحی کردن چهارچوب مذاکرات به راهنمایی نیاز دارند، مطالعه نمونه قرارداد موسسین استارتاپ به طرفین کمک می کند تا بر اساس ماهیت و چالش های کسب و کاری که قصد راه اندازی آن را دارند، قراردار موسسین را تنظیم کنند.

منظور از بنیانگذار در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ کیست؟

منظور از بنیانگذار در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ کیست؟
منظور از بنیانگذار در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ کیست؟

هنگامی که یک کسب و کار به تازگی راه اندازی می شود، پایان کار آن مشخص نخواهد بود و همین موضوع باعث می شود تا با سختی ها و پیچیدگی های غیر قابل پیش بینی همراه باشد. اگرچه، داشتن شناخت کافی از بازار و شیوه هایی که از طریق آن امکان تامین بودجه وجود دارد تا حدی برای آغاز کار موثر است.

اما برای انجام این کار جدید باید شخصی شجاع و با اراده وجود داشته باشد که تمایلی به امتحان کردن راه های ساده ندارد و مدت زمان زیادی را برای ایده خود صرف می کند. منظور از بنیانگذار در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ فردی می باشد که خلاقیت و توانایی های شخصی تنها چیزهایی هستند که دارایی های او محسوب می شوند،

البته داشتن یک ایده نو را نباید امتیاز خاصی تلقی کرد زیرا، نحوه راه اندازی و گسترش دادن آن بیشتر حائز اهمیت خواهد بود. موسس استارتاپ ایده خود را تا حد بسیار زیادی باور خواهد داشت و با توجه به مطالعاتی که در زمینه بازار و طرح اولین کسب و کار انجام داده در جستجوی یک گروه حرفه ای به منظور به وجود آوردن کسب و کاری می باشد که از طریق آن در کوتاه ترین زمان ممکن به رشد و پیشرفت دست پیدا کند.

موسس استارتاپ کسی است که در میان شک و تردیدها خود را گم نکرده و از مسیر مورد نظر منحرف نشده و با تمرکز بسیار برای راه اندازی کسب و کار اقدام خواهد کرد.

بنیانگذار در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشد؟

بنیانگذار در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشد؟
بنیانگذار در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشد؟

مهمترین ویژگی های شخصی که بنیانگذار در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ باید از آنها برخوردار باشد، شامل گزینه های زیر می شود:

موانع و مشکلات مالی در استارتاپ زیاد هستند، به همین جهت، بنیانگذار استارتاپ باید ریسک هایی که در مسیر کاری می باشند، را بپذیرد. اگرچه، در حال حاضر روش های بسیار زیادی وجود دارد تا بنیانگذار استارتاپ را از مشکلات احتمالی دور کند اما، به هر حال پذیرش ریسک یکی از مهمترین ویژگی های موسسین به شمار می آید.

بنیانگذار استارتاپ باید برای دست یافتن به موفقیت تمام تلاش خود را کرده و حس نا امیدی در او ایجاد نمی شود. به طوری که با خود باوری ایده هایی که در ذهن دارد، را برای ارتقا و پیشرفت کسب و کار عملی خواهد کرد.

بنیانگذار استارتاپ بر رفتاری که از خود نشان می دهد، کنترل زیادی دارد

بنیانگذار استارتاپ بر رفتاری که از خود نشان می دهد، کنترل زیادی دارد
بنیانگذار استارتاپ بر رفتاری که از خود نشان می دهد، کنترل زیادی دارد

بنیانگذار استارتاپ بر رفتاری که از خود نشان می دهد، کنترل زیادی دارد. به این معنی که اگر پس از راه اندازی کسب و کار با شکست مواجه شد شخص دیگری را مقصر نمی داند و در صورتی که به موفقیت دست پیدا کرد، تلاش های خود را علت اصلی آن خواهد دانست. به طور کلی، باید گفته شود، رفتار او منطقی بوده و حقیقت را می پذیرد.

مهم نیست که بنیانگذار استارتاپ دارای چه حرفه یا چه میزان تحصیلاتی می باشد. تنها چیزی که اهمیت دارد، این است که هیچ گونه ترسی در مورد عدم موفقیت یا شکست در کسب و کار نداشته باشد، همچنین خود و توانایی هایش را باور کند.

در آغاز کار استارتاپ توانایی این را ندارد که حقوق یا دستمزد هر یک از افراد را پرداخت کند. موسس استارتاپ باید تیم را براساس همدلی و صمیمت تشکیل دهد. در غیر این صورت، امکان ایجاد گروه و شروع فعالیت وجود نخواهد داشت.

موسس استارتاپ باید جسور باشد، چرا که برخوردار بودن از این ویژگی باعث می شود تا میزان ریسک پذیری او نیز افزایش پیدا کند.

رویا پردازی

 • لازم است، بنیانگذار استارتاپ از ویژگی رویاپردازی برخوردار باشد. به دلیل اینکه تجسم کردن رویاهای بزرگ و بلند پروازی به او کمک می کند تا با شوق و اشتیاق بیشتری در جهت مسیر مورد نظر حرکت کند که این موضوع در بالا بردن توانایی او برای عبور کردن از مشکلات و موانع تاثیر بسیار زیادی دارد.
 • همه ما می دانیم معنی اصلی راه اندازی استارتاپ این است که در مسیری که پایان آن مشخص نیست، قدم برداشته و از انجام دادن کارهایی که با سهولت همراه هستند، خودداری شود. به همین جهت، بنیانگذار باید دارای انعطاف پذیری بسیار زیادی باشد تا بتواند مشکلاتی که بر سر راه او قرار می گیرند، را به راحتی بپذیرد و برای برطرف کردن موانع قدم بزرگ و محکمی بردارد.
 • زمانی یک استارتاپ فعالیت خود را آغاز خواهد کرد که بنیانگذارش برای راه اندازی آن اقدام کند. در صورتی که موسس از اراده و توانایی بالایی برخوردار باشد، باعث می شود تا اعضای تیم به راحتی و آسانی از شکست ها و ناهمواری هایی که در مسیر وجود دارند، عبور کنند تا مسیر رشد و پیشرفت برای آنها میسر گردد. بنیانگذار باید سرمایه گذاران را متقاعد کند که اگر با عزم و اراده پیش روند قادر خواهند بود از طریق استارتاپ به مزایای بسیار زیادی دست یابند. در حقیقت، با تحمل کردن سختی ها و دشواری های موجود در مسیر یک کسب و کار رشد آن امکان پذیر می باشد.

انواع نمونه قرارداد موسسین استارتاپ کدامند؟

انواع نمونه قرارداد موسسین استارتاپ کدامند؟
انواع نمونه قرارداد موسسین استارتاپ کدامند؟

تنظیم کردن انواع نمونه قرارداد موسسین استارتاپ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. به دلیل اینکه هنگامی که یک استارتاپ گسترش پیدا می کند، باید با کسب و کارهای مختلفی روابط تجاری و غیره را برقرار کند.

به همین جهت به منظور قرار گرفتن در معرض ریسک کمتر بهتر است، این روابط در چهارچوبی قرار گیرند که بتوان عواقب آن را پیش بینی کرد. مهم نیست که قراردادها به طور رسمی تنظیم شوند. تنها چیزی که اهمیت دارد، این است که برای وضع کردن آنها اقدام شود. با توجه به اینکه هر کشوری قراردادها را با توجه به قوانین همان کشور وضع خواهند شد،

بنابراین لازم است که از کپی کردن قراردادهای سایر کشورها خودداری کرد. در حقیقت، باید گفته شود، قراردادها رفتارهایی که گروه ها و افراد گوناگون در یک استارتاپ با یکدیگر دارند، را تنظیم کرده و حق و حقوق هر یک از شرکاء در شرایط مختلف را بیان می کند،

همچنین از طریق قراردادها می توان به این موضوع پی برد که اگر شرکاء قادر نباشند تعهدات خود را عملی کنند، چه عواقبی را به دنبال دارد. در صورتی که قراردادها به صورت جداگانه تنظیم شوند و در هر کدام از آنها شرایط مربوط به آن ذکر گردد، باعث می شود تا شرکاء درک بالایی از شرایط عمومی و اختصاصی قرارداد داشته باشند. در این قسمت انواع قراردادهای استارتاپی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تنظیم قرارداد میان تامین کنندگان و تولیدکنندگان یک محصول

تنظیم قرارداد میان تامین کنندگان و تولیدکنندگان یک محصول
تنظیم قرارداد میان تامین کنندگان و تولیدکنندگان یک محصول

تعداد زیادی از استارتاپ ها به گونه ای هستند که بدون تامین کننده قادر نیستند محصول مورد نظر را تامین کنند. به دلیل اینکه تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز را در اختیار آنها قرار خواهد داد.

به همین جهت، لازم است تا به کمک توزیع کنندگان محصولات را به مشتریان خود ارائه دهند. برای روشن شدن این موضوع می توان فروشگاه های اینترنتی را به عنوان مثال ذکر کرد.

چنین فروشگاه هایی ابتدا اجناس را از مراکز عمده خریداری کرده و سپس با استفاده از شیوه های پخش آنها را به مشتریان خود ارائه می دهند. یکی از موارد مهمی که باید آن را در تنظیم قرارداد تامین کنندگان مورد توجه قرار داد این است که سرویس دهی به طور دائمی ارائه گردد.

تصور کنید، قصد دارید، از فروشگاه خود محصولی را به دست مشتریان برسانید

تصور کنید، قصد دارید، از فروشگاه خود محصولی را به دست مشتریان برسانید اما، هنگامی که مشتری آن را از شما درخواست می کند تامین کننده نتواند این محصول را به شما تحویل دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بدون شک، این موضوع نارضایتی مشتریان را به دنبال خواهد داشت و ناراحتی به وجود آمده برای همیشه در ذهن او می ماند.

همین اتفاق باعث می شود، نام تجاری شما نزد مشتری بی ارزش و اعتبار خود را از دست دهید. به طوری که مشتری با مشاهده نام تجاری شما در هر مکانی، تجربه تلخی که دارد، را برای آشنایان بازگو کرده و رفته رفته اعتبارتان کاهش پیدا خواهد کرد.

انتظار مشتریان از شما این می باشد، محصولاتی که درخواست کرده اند، را در زمان مقرر شده به آنها تحویل دهید. بنابراین، توصیه می شود، برای جلوگیری کردن از این مسائل و ایجاد خسارت های غیر قابل جبران به تعهداتی که نسبت به مشتریان دارید، به موقع عمل کرده تا اعتماد آنها را جلب کنید. بنابراین، در این نوع قرارداد استارتاپی باید شرایط کاری استارتاپ و تامین کنندگان به طور واضح و دقیق بیان گردد.

تنظیم کردن قرارداد در میان موسسین

هنگامی که یک استارتاپ قصد شکل گیری را دارد، در مورد ایده آن بحث های بسیار زیادی صورت می گیرد. به همین جهت به مسائل کاری و حقوقی که به آینده مربوط هستند، توجه چندانی نخواهد شد. همین موضوع زمینه را برای به وجود آوردن مشکلات آتی اعضای گروه استارتاپ فراهم می کند. بنابراین، توصیه می شود،

در آغاز کار تمام وظایف و کارهایی که هر یک از افراد باید به عهده بگیرند را به طور دقیق و واضح مشخص شود. در صورتی که هدف از استارتاپ تبدیل کردن آن به یک شرکت حقوقی باشد، تعیین کردن میزان سهام اعضا را باید اولویت قرار داد. معمولا هنگام تنظیم کردن قرارداد در میان موسسین دو نوع از توافق ها مورد توجه قرار می گیرد.

یکی از توافق ها به گونه ای می باشد که به مدیریت کسب و کار در آینده مربوط بوده و پس از اینکه اخذ شدند، به آیین نامه شرکت انتقال داده می شوند. در حالی که نوع دیگر در آیین نامه شرکت ذکر نخواهند شد. برای مثال در صورت اخراج شدن هر یک از اعضای استارتاپ به موضوع درصد سهام آنها پرداخته می شود.

تنظیم قرارداد به منظور عدم افشای اطلاعات

تنظیم قرارداد به منظور عدم افشای اطلاعات
تنظیم قرارداد به منظور عدم افشای اطلاعات

تنظیم کردن قرارداد به منظور افشا نکردن اطلاعات یکی از نمونه قرارداد موسسین استارتاپ به شمار می آید که از اهمیت و ضرورت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

به دلیل اینکه موسس استارتاپ ایده خود را با افراد در میان می گذارد و ترسی که وجود دارد، این است که ایده توسط شخص دیگری به اجرا درآید. بنابراین، تنظیم این قرارداد باعث می شود تا صاحب ایده اطمینان خاطر پیدا کند که اطلاعات او نزد افراد مختلف فاش نشده و به صورت محرمانه خواهند بود.

تنظیم قرارداد برای جلوگیری از ایجاد رقابت میان موسسین

بدون شک قبل از عملی کردن یک ایده و تولید کردن یک محصول بر ساس آن لازم است، مسیری که دارای سختی ها و ناهمواری های زیادی می باشد، طی شود و احتمال اینکه در طول مسیر دگرگونی هایی بر روی آن ایجاد گردد، نیز وجود خواهد داشت.

بنابراین، نتایج و دگرگونی های اعمال شده بر روی ایده که از تلاش و هزینه های مالی و غیر مالی صرف شده به دست آمده اند، ارزش زیادی دارند که در حقیقت بازخورد مصرف کنندگان آن را فراهم می آورد.

به همین جهت، یکی از دلایل ضرورت تنظیم قرارداد عدم رقابت این است که تمام کسانی که از ایده آگاه بودند قادر نباشند، برای ساخت محصول براساس آن اقدام کنند. هنگامی که این نوع قرارداد تنظیم می گردد، باعث می شود تا کسی تجربه های موسسین را در بیرون از شرکت مورد استفاده قرار ندهد.

تنظیم قرارداد به منظور سرمایه گذاری کردن

تنظیم قرارداد به منظور سرمایه گذاری کردن
تنظیم قرارداد به منظور سرمایه گذاری کردن

قرارداد سرمایه گذاری یکی دیگر از مدل قراردادهای استارتاپی می باشد که سرمایه گذار هزینه ای که برای راه اندازی استارتاپ نیاز بوده را پرداخت خواهد کرد و در مقابل بخشی از سهام شرکت را بر می دارد. این نوع قرارداد به گونه ای است که باید میزان سرمایه هر یک از شرکاء را به طور کاملا مساوی در میان آنها تقسیم کرد و با توجه به میزان سودی که شرکت به دست می آورد حقوق آنها پرداخت می گردد.

به دلیل اینکه بر اساس قراردادی که تنظیم می گردد، در سود شرکت سهیم خواهند شد. می توان گفت که روش های قراردادهای سرمایه گذاری در استارتاپ مختلف هستند و مناسب ترین روش به منظور قرارداد سرمایه گذاری بر اساس اهداف مورد نظر کسب و کار انتخاب خواهد شد و بنیانگذار استارتاپ باید توانایی بالایی در پذیرش ریسک داشته باشد.

تنظیم قرارداد میان سهامداران

چگونگی اداره کردن شرکت، میزان دستمزد سهامدار و وظایفی که بر عهده دارد، در قرارداد سهامداران ذکر خواهد شد. در این نوع قرارداد تمام موارد که به سهام شرکت مربوط می باشند، به طور دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند.

هنگامی که یک سرمایه گذار قصد داشته باشد، با سرمایه گذار دیگری به عنوان سهام دار در شرکت فعالیت کند. در قراردادی که میان سهامداران تنظیم می گردد، چگونه واگذار کردن سهام سرمایه گذاران و شرکای آنها ذکر خواهد شد.

تنظیم قرارداد به منظور ارائه سهام تشویقی به کارمندان

تنظیم قرارداد به منظور ارائه سهام تشویقی به کارمندان
تنظیم قرارداد به منظور ارائه سهام تشویقی به کارمندان

در آغاز تلاش های موسسین استارتاپ ارزش آن را افزایش خواهند داد و در طول مسیر تعداد زیادی از کارمندان نقش بسیار مهمی را برای ارتقا و پیشرفت استارتاپ ایفا می کنند.

به همین جهت، در صورتی که این کارمندان مهم که به توسعه استارتاپ کمک زیادی کرده اند، تصمیم بگیرند برای همیشه کسب و کار را ترک کرده و از شرکت بیرون روند بدون شک، خسارت ها و ضررهای بسیار زیادی به استارتاپ وارد خواهد شد.

همین موضوع نگران کننده باعث شده تا قرارداد سهام تشویقی تنظیم گردد و به عنوان یک روش ایده آل برای نگه داشتن این نیروهای کلیدی به صورت دائمی در شرکت به کار گرفته شود.

علاوه براین، قرارداد سهام تشویقی در کارمندان انگیزه ایجاد کرده و برای توسعه دادن شرکت تلاش بیشتری خواهند کرد. بنابراین، می توان گفت که این قرارداد نه تنها مزیت های فراوانی را برای کارمندان به دنبال دارد، بلکه موسسین نیز از آن بهره مند خواهند شد.

به این صورت که مدیران استارتاپ هنگامی که برای راه اندازی استارتاپ اقدام کردند شرایطی فراهم نبود تا قاد باشند، کارمندارن ماهر و با تجربه را استخدام کنند.

مورد استفاده قرار دادن این نوع قرارداد به آنها کمک کرد تا به جای اینکه به کارمندان حقوقی بپردازند، بخشی از سهام شرکت را به آنها واگذار کرده و با تلاش یکدیگر زمینه را برای دست یافتن شرکت به موفقیت و افزایش میزان سهام آن فراهم آورند.

تنظیم قرارداد به منظور واگذار کردن سهام

سهام استارتاپ در آغاز فعالیت از ارزش زیادی برخوردار نیست، اما، هنگامی که استارتاپ با تلاش و فعالیت های بنیانگذار آن به هدف مورد نظر دست پیدا می کند، سهام آن ارزش بیشتری خواهد داشت.

بنابراین، در صورتی که هر یک از موسسین استارتاپ برای رشد و ارتقا استارتاپ با موسسین دیگر همکاری نکنند و به فعالیت ادامه ندهند هیچ گونه سهامی از استارتاپ به آنها تعلق نمی گیرد.

به همین جهت با استفاده از این قرارداد می توان مشخص کرد که هر کدام از موسسین در برابر تلاش ها و کوشش هایی که در مسیر رشد استارتاپ کرده اند، صاحب چه تعداد از سهام شده اند و قادرند از مزایای بسیار زیادی مانند سود حاصل از فروش آن بهره مند شوند.

تنظیم قرارداد تولید نرم افزار

تنظیم قرارداد تولید نرم افزار
تنظیم قرارداد تولید نرم افزار

تعداد زیادی از استارتاپ ها برای اینکه خدمات خود را ارائه دهند، لازم است، حتما نرم افزارهای گوناگونی را مورد استفاده قرار دهند. در صورتی که موسسین استارتاپ از توانایی لازم برای تولید این نرم افزارها برخوردار باشند، می توانند برای ساخت اولین نسخه آن اقدام کرده و نیروهای برنامه نویس را به منظور گسترش و توسعه آن استخدام کنند.

اما، در بسیاری از مواقع پیش آمده که موسس استارتاپ قادر نیست، این گونه نرم افزارها را تولید کند. در چنین شرایطی مجبور خواهد شد از شخص یا شرکتی کمک بگیرد و این موضوع باعث می شود، تنظیم قرارداد تولید نرم افزار ضرورت یابد. در حقیقت، باید گفته شود، این نوع قرارداد در میان موسسین استارتاپ و کسی که نرم افزار را تولید می کند تنظیم می گردد.

بنابراین، مسئله قرارداد را حتما باید مورد توجه قرار داد، به دلیل اینکه یکی از عوامل مهمی به شمار می آید که با توجه به آن می توان انتظارات خود را از تولید نرم افزار مورد نظر تعیین کرد. بر اساس این نوع قرارداد پیمانکار وظیفه دارد، تمام خواسته های پیمانکار را در ورد چگونگی تولید نرم افزار، کارایی و ویژگی های آن به اجرا درآورد.

به هیچ عنوان نباید از وظایف و تعهداتی که به عهده او می باشد، سرپیچی کند. علاوه براین، باید در قرارداد مشخص شود که آیا در ازای مبلغ پرداخت شده نرم افزار به طور کامل به شما تعلق خواهد گرفت و یا تنها صاحب نسخه ای از آن خواهید شد، همچنین باید در قرارداد بیان کرد که چه کسی از حقوق معنوی نرم افزار بهره مند خواهد شد.

تنظیم قرارداد برای استخدام کارمند

زمانی که یک کسب و کار به تازگی راه اندازی می شود، معمولا وظایف و مسئولیت ها توسط خود موسسین انجام می گیرد. اما، به مرور زمان و با توسعه یافتن کسب و کار وجود سایر نیروها نیز ضرورت پیدا خواهد کرد.

در حقیقت، باید گفته شود که یک استارتاپ زمانی به موفقیت دست پیدا می کند که تمام نیروها وظایف و تعهداتی که بر عهده دارند، را به درستی به انجام برسانند.

معمولا لازم است، میان موسسین و کارمندانی که استخدام می شوند، قراردادی تنظیم گردد تا هیچ گونه تخلفی ایحاد نشود. بنابراین، مدیران استارتاپ برای اینکه در آینده با مشکلات مربوط به تخلف از مقررات استخدام کارمندان مواجه نشوند، باید با داشتن آگاهی نسبتا بالایی نسبت به قوانین کارمندان را استخدام کنند.

چه نکاتی را باید در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ مورد توجه قرار داد؟

چه نکاتی را باید در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ مورد توجه قرار داد؟
چه نکاتی را باید در نمونه قرارداد موسسین استارتاپ مورد توجه قرار داد؟

هنگام تنظیم کردن نمونه قرارداد موسسین استارتاپ مورد توجه یک سری نکات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد که در زیر به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

سرمایه شرکت یکی از اصلی ترین نکاتی می باشد که حتما باید آن را در نظر گرفت. بهتر است، اولین دارایی ذکر شده و در صورتی که میزان آن افزایش پیدا کرد در قرارداد درج گردد.

مد نظر قراردادن نام شرکت یکی دیگر از موارد ضروری به شمار می آید. به دلیل اینکه، اگر نام شرکت بر اساس نام یکی از طرفین انتخاب شد همان شخص موظف خواهد بود تا تمام مسئولیت های تضیمنی را به عهده بگیرد.

اینکه همه شرکاء به یک اندازه دارای سرمایه باشند، ضرورت چندانی ندارد. سهام باید در میان آنها با توجه به صاحبان طرح یا ایده و کارهایی که انجام می دهند، تقسیم شود.

در استارتاپ نباید موضوعات سری را فاش کرد

در استارتاپ به هیچ عنوان نباید موضوعات سری را فاش کرد، همچنین اعضای گروه باید به گونه ای باشند که از رقابت خودداری کنند. در غیر این صورت، میان آنها اختلافات بسیار زیادی رخ خواهد داد.

در قرارداد موسسین استارتاپ مسئولیت هایی که هر یک از افراد به عهده می گیرند، را باید نوشت. اگرچه، تعداد زیادی از موسسین پس از اینکه استارتاپ راه اندازی شد ترجیح می دهند، تمام کارها و فعالیت های شرکت توسط خود آنها انجام گیرد. اما، با ارتقاء و پیشرفت استارتاپ تعداد مسئولیت ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. به همین جهت، توصیه می شود، به منظور دست یافتن به اهداف مورد نظر مسئولیت ها را در قرارداد ذکر کنید.

علاوه بر ذکر کردن نقش های افراد در قرارداد برای اینکه، از هدر رفتن زمان و هزینه ها جلوگیری شود، برای مشخص کردن وظایف مهم و کلیدی استارتاپ و مسئولیت هایی که موسسین باید به عهده بگیرند نیز اقدام کنید. سپس، از روند فعالیت ها و چگونگی عملکرد استارتاپ گزارشی تهیه کرده و آن را در اختیار موسسین دیگر قرار دهید.

سایر نکات مهم در تنظیم قرارداد موسسین استارتاپ

از آنجایی که درصد سهام موسسین با یکدیگر تفاوت دارد، بنابراین، لازم است، در قرارداد میزان درصد سهامی که متعلق به هر یک از موسسین می باشد، ذکر شود. انجام چنین کاری باعث می شود تا در آینده مشکلی میان آنها ایجاد نگردد.

اینکه سهام باید به چه صورت واگذار شود، را نیز در قرارداد ذکر کنید. موسسین با توجه به مشارکت و همکاری که به منظور دست یافتن به اهداف مورد نظر شرکت با یکدیگر دارند، باید صاحب سهام را به طور واضح معین کنند. در حقیقت، سهام در طول یک دوره چهار ساله واگذار خواهد شد. به این صورت که فرد پس از اینکه سال اول را به طور کامل کار کرد، صاحب یک چهارم سهام خواهد شد.

در صورتی که صاحب سهام قبل از به پایان رسیدن دوره واگذاری سهام از شرکت بیرون رود

در صورتی که صاحب سهام قبل از به پایان رسیدن دوره واگذاری سهام از شرکت بیرون رود
در صورتی که صاحب سهام قبل از به پایان رسیدن دوره واگذاری سهام از شرکت بیرون رود

در صورتی که صاحب سهام قبل از به پایان رسیدن دوره واگذاری سهام از شرکت بیرون رود و از ادامه فعالیت منصرف شود، نیمی از سهام به او تعلق گرفته و تمام آن چیزی که باقی ماند را باید در میان شرکاء و شرکت به طور مساوی تقسیم کرد.

هنگامی که یک کسب و کار راه اندازی می شود، بدون شک هدف آن به دست آوردن سود و درآمد خواهد بود. تعداد زیادی از موسسین تمایل دارند، در اوایل راه اندازی کسب و کار هیچ گونه مبلغی را به عنوان دستمزد دریافت نکنند.

بنابراین، لازم است، در قرارداد موسسین استارتاپ میزان و نحوه پرداخت حقوق هر یک از موسسین مشخص شود، همچنین مدتی که موسسین بدون دریافت مزد وظایف خود را انجام داده اند، را برای او تعیین کرد.

هنگامی که حقوق موسسین در قرارداد قید می گردد، باعث می شود تا شرکاء بدون هیچ گونه اختلافی با یکدیگر به همکاری ادامه داده و به موفقیت دست پیدا کنند.

مناسب ترین روش برای تقسیم سهام در میان موسسین استارتاپ کدام است؟

مناسب ترین روش برای تقسیم سهام در میان موسسین استارتاپ کدام است؟
مناسب ترین روش برای تقسیم سهام در میان موسسین استارتاپ کدام است؟

در صورتی که نمونه قرارداد موسسین استارتاپ را مشاهده کرده باشید، متوجه خواهید شد، وظیفه موسسین این است که میزان سهام هر یک از شرکاء استارتاپ را به طور دقیق مشخص کنند.

در میان انواع روش هایی که برای تقسیم کردن سهام در میان موسسین به کار گرفته شده تقسیم کردن سهام به طور کاملا مساوی در میان آنها یکی از شیوه هایی می باشد که با سهولت بسیار زیادی همراه می باشد.

از روش های منطقی میتوان به مورد توجه قرار دادن میزان تاثیرگذاری هر کدام از موسسین از نظر اقتصادی بر استارتاپ اشاره کرد. پس، صاحب طرح یا ایده قادر خواهد بود با توجه به وقت و تلاش هایی که برای پیشبرد ایده صرف کرده مقداری از سهام را مد نظر قرار دهد،

همچنین کسانی که هنگام آغاز کسب و کار استارتاپ در زمینه های اختصاصی فعالیت داشتند با توجه به میزان تجربه هایی که کسب کردند درصدی از سهام برای آنها درنظر گرفته خواهد شد.

بنابراین، نتیجه می گیریم که سهام تمام موسسین استارتاپ براساس میزان مهارت و تجاربی که دارند و زمانی که برای آن صرف کردند تعیین می گردد و این یکی از بهترین شیوه ها به شمار می آید. شکی در این وجود ندارد که هر چه زمان بیشتری برای رشد و پیشرفت استارتاپ صرف کنید، درصد بیشتری از شما به شما تعلق خواهد گرفت.

تصمیم گیری در استارتاپ به چه صورت خواهد بود؟

تصمیم گیری در استارتاپ به چه صورت خواهد بود؟
تصمیم گیری در استارتاپ به چه صورت خواهد بود؟
 • یکی از روش هایی که موسسین استارتاپ برای تصمیم گیری مورد استفاده قرار می دهند، با توجه به تعداد سهام می باشد، اما باید بگوییم این روش همیشه مناسب نیست. گاهی اوقات مدیران شرکت سهامی را به وجود می آورند که از حق تصمیم گیری برخوردار نخواهد بود یا اینکه برای تعدادی از سهام ها امتیازهای خاصی در نظر گرفته شود که به آنها امکان تصمیم گیری را می دهد. حتی در بعضی از موارد در صورتی که اکثریت موسسین با نظری موافق باشند، تصمیم گیری بر اساس نظرات مثبت اعمال خواهد شد.
 • هیات مدیره یکی دیگر از روش هایی به شمار می آید که برای تصمیم گیری در استارتاپ به کار گرفته می شود. بنابراین، در صورتی که هیات مدیره در استارتاپ تشکیل شد حتما باید به طور دقیق و واضح مشخص گردد که او باید در مورد چه موضوعاتی تصمیم گیری کند و همچنین در چه مواقعی حق تصمیم گیری ندارد. هنگامی که استارتاپ به شکل شخصیت حقوقی است، باعث می شود تا وجود هیات مدیره زمانی ضرورت پیدا کند و از این روش برای تصمیم گیری استفاده کرد.

بهترین کار برای جلوگیری از ایجاد اختلاف میان موسسین استارتاپ چیست؟

بهترین کار برای جلوگیری از ایجاد اختلاف میان موسسین استارتاپ چیست؟
بهترین کار برای جلوگیری از ایجاد اختلاف میان موسسین استارتاپ چیست؟

راه اندازی یک استارتاپ از طریق یک ایده خوب انجام می گیرد. در پیشبرد ایده و دست یافتن به کالای کارآمد و پر طرفدار در میان مشتریان موسسین نقش بسیار پر رنگی را ایفا خواهند کرد.

در حقیقت باید گفته شود، یک استارتاپ زمانی به ارزش اقتصادی بسیار بالایی دست خواهد یافت که موسسین آن با تلاش های خود ایده را به یک محصول با ارزش تبدیل کنند. همین موضوع باعث خواهد شد تا همکاری و مشارکت نزدیک موسسین استارتاپ با یکدیگر از اهمیت قابل توجهی برخوردار باشد.

برای اینکه از ایجاد هر گونه اختلاف غیرقابل پیش بینی که ممکن است، در آینده میان موسسین به وجود آید جلوگیری شود، بهترین کار این می باشد که در همان جلسات اولیه که موسسین مسائل مربوط به ایده را مطرح می کنند، در مورد موضوعاتی که موجب عدم توافق و اختلاف می گردد،

به طور صریح و دقیق نظرات خود را ارائه دهند. نتایجی که از این مباحثه ها و دیالوگها به دست می آید، نمونه قرارداد موسسن استارتاپ را به وجود می آورد و در انتها تمام موسسین استارتاپ ثمره ی نهایی را امضاء خواهند نمود.

هدف از انعقاد قرارداد موسسین استارتاپ چیست؟

هدف از انعقاد قرارداد موسسین استارتاپ چیست؟
هدف از انعقاد قرارداد موسسین استارتاپ چیست؟

هدف از انعقاد قرارداد موسسین استارتاپ این ست تا احتمال اختلافاتی که میان موسسین رخ می دهد، را کاهش داده و از عواملی که مانع رشد و توسعه استارتاپ می شوند، جلوگیری کند، همچنین قرارداد موسسین قراردادی می باشد که تمام روابط کاری موسسین را کنترل و نظارت می کند.

علاوه بر این، وظایف هر یک از طرفین، حقوق، مسئولیت ها، تعهدات، ضمانت اجرای نقض تعهدات و عدم ایفای وظایف را به طور واضح و دقیق مشخص خواهد کرد.

به طورکلی هدف از انعقاد قرارداد برای رسیدگی به مسائل زیر می باشد:

 • بعضی از موسسین استارتاپ برای رشد و توسعه بیشتر زمان و تلاش زیادی را صرف می کنند، در حالی که برخی دیگر از ایفا تعهدات و وظایف خود به درستی خودداری خواهند کرد.
 • یکی از موسسین شرکت را ترک می کند و در شرکت رقبا فعالیت خود را آغاز می کند.
 • در میان موسسین یکی از آنها از مهارت و تخصصی که با توجه به آن سهام به او تعلق گرفته برخوردار نمی باشد.

چرا تنظیم قرارداد موسسین استارتاپ مهم است؟

چرا تنظیم قرارداد موسسین استارتاپ مهم است؟
چرا تنظیم قرارداد موسسین استارتاپ مهم است؟

استارتاپ یکی از انواع کسب و کارهایی به شمار می آید که از ویژگی های خاصی برخوردار می باشد. یکی از ویژگی هایی که اعث می شود، از کسب و کارهای دیگر متمایز گردد، این است که موضوع ابتکار و خلاقیت در آن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. شاید در ابتدا مفهوم ایده و خلاقیت ساده به نظر برسد،

اما در حقیقت، هنگامی که صاحب ایده قصد دارد، آن را در عمل به کار گیرد، با سختی ها و مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهد شد. به طوری که اگر کوچکترین اشتباهی مرتکب شود و یا از نظر حقوقی جنبه های آن مورد توجه قرار نگیرند، موسسین را دچار مشکلات حقوقی استارتاپی جبران ناپذیری خواهد کرد.

متاسفانه تعداد زیادی از استارتاپ ها بدون اینکه عواقب کار را مورد توجه قرار دهند، تنها با تکیه بر ایده ای که در ذهن دارند، برای راه اندازی آن اقدام می کنند، البته منطقی نیست که آنها را مقصر بدانیم. شاید به دلیل اینکه از اهمیت تنظیم قرارداد هیچ گونه اطلاعی ندارند، این کار را انجام می دهند و یا اینکه از طریق مشورت با افراد بی تجربه و غیرحرفه ای در مسیر اشتباه قدم برداشته اند.

به همین جهت، توصیه می شود، قرارداد موسسین استارتاپ حتما قبل از شروع فعالیت و راه اندازی کسب و کار تنظیم گردد و در صورت نیاز از مشاوره های وکیل استارتاپی با تجربه بهره برد.

از مهمترین دلایل اهمیت قرارداد موسسین استارتاپ می توان موارد زیر را نام برد:

 • هنگامی که قرارداد موسسین استارتاپ تنظیم می گردد، در میان روابط اعضای تیم نظم ایجاد خواهد شد. در بعضی از موارد عدم انعقاد قرارداد مشخص نبودن نقش هر یک از موسسین را به همراه داشته است و همین موضوع باعث شده تا اعضای گروه از نقش یکسانی برخوردار باشند. یکی از دلایلی اصلی ایجاد اختلاف میان شرکاء تعریف نکردن نقش های آنها می باشد. از آنجایی که امکان دارد، با گذشت زمان یا به دلیل دشواری ها و سختی های مسیر نقش ها فراموش شوند، انعقاد قرارداد کمک می کند تا تحت هر شرایطی نقش طرفین به آنها یادآوری شود.

اهمیت موضوع تنظیم قرارداد موسسین استارتاپ

اهمیت موضوع تنظیم قرارداد موسسین استارتاپ
اهمیت موضوع تنظیم قرارداد موسسین استارتاپ

یکی دیگر از دلایلی که اهمیت وجود قرارداد موسسین استارتاپ را نشان می دهد، این است که از بروز هر گونه اختلاف در میان شرکاء جلوگیری خواهد کرد. اختلافاتی که به دلیل مشخص نبودن مسئولیت ها و نقش های اعضا ایجاد می شود، از عدم تنظیم قرارداد حقوقی حاصل می گردد.

احتمال این وجود دارد که در مورد محدوده نقش هر یک از موسسین شک و تردیدهایی به وجود آید. اما، زمانی که قرارداد تنظیم و در آن همه موارد به طور دقیق و روشن بیان می شوند، جای هیچ گونه ابهامی باقی نمی ماند.

میزان مشارکت شرکاء را می توان با استفاده از قرارداد موسسین استارتاپ مشخص کرد. میزان نقش ها و فعالیت ها با میزان سهامی که هر یک از اعضای تیم دارند، دارای ارتباط مستقیمی می باشد. در صورتی که هیچ نوع معیار مشخصی در میان همکاری طرفین وجود نداشته باشد، باعث به وجود آمدن تنش ها و اختلافات بسیار زیادی خواهد شد.

برای اینکه یک استارتاپ فعالیت خود را آغاز کند، در ابتدا باید گروهی را تشکیل دهد و با همکاری اعضای تیم کسب و کار را راه اندازی کند. در بسیاری از موارد پیش آمده که پس از شروع همکاری یکی از موسسین استارتاپ به دلایل مختلفی از جمله پیشنهاد بهتر، ایجاد تغییر در شرایط کاری یا شخصی و غیره تصمیم می گیرد، از شرکت بیرون رود. حال آنکه بخش مهمی از اطلاعات کسب و کار در اختیار او قرار گرفته است.

عدم انعقاد قرارداد مناسب

عدم انعقاد قرارداد مناسب
عدم انعقاد قرارداد مناسب

عدم انعقاد قرارداد مناسب برای هر یک از موسسین شرایطی را فراهم می کند تا قادر باشند، به آسانی، بدون اینکه خود را موظف به ادامه فعالیت بداند از ادامه همکاری منصرف شود. زیرا، او از این موضوع کاملا مطمئن بوده که مجبور به پرداخت هیچ گونه خسارتی نیست. بنابراین، تنظیم قرارداد موسسین استارتاپ تداوم موسسین را از نظر حقوقی تضمین خواهد کرد.

اطلاعات و اسرار تجاری موجود در استارتاپ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشند. در صورتی که در میان موسسین قرارداد صحیح و مناسبی تنظیم گردد، به سهولت می توان از حق و حقوقی که برای کسب و کار ایجاد شدند در مقابل شرکایی که از گروه جدا می شوند، پشتیبانی کرد.

اگر هر یک از موسسین به وظایف خود به طور صحیح عمل نکند، می توان ضمانت عدم انجام تعهد را به اجرا درآورد. در این صورت اگر فردی تعهداتی که برای او در برابر موسسین دیگر در نظر گرفته شده را انجام ندهد مجبور است، با ضمانت اجرای موجود در قرارداد روبرو شود. به طور کلی می توان گفت انعقاد قرارداد موسسین استارتاپ از بروز اختلافاتی که امکان دارد، در آینده رخ دهد، جلوگیری خواهد کرد.

مدیریت برای قرارداد استارتاپ چه مزایایی را به دنبال خواهد داشت؟

مدیریت برای قرارداد استارتاپ چه مزایایی را به دنبال خواهد داشت؟
مدیریت برای قرارداد استارتاپ چه مزایایی را به دنبال خواهد داشت؟

مدیریت داشتن بر قرارداد استارتاپ به این معنی می باشد که هزینه ها کنترل شود، میزان ریسک ها تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند و از توافق نامه های قرارداد حداکثر ارزش به دست آید.

در حقیقت، در قرارداد موسسین استارتاپ طرفین موافقت خواهند کرد که برای کسب و کاری که به تازگی راه اندازی شده مفید واقع شوند، به همان صورت که کسب و کارهای بزرگ نیز دارای چنین چیزی می باشند.

به دلیل اینکه آنها در طول مسیر ارتقا و پیشرفت کسب و کار فعالیت می کنند. مدیریت قرارداد موسسین استارتاپ شامل مدیریت تمام مسائل مربوط به قرارداد با استفاده از فروشندگان، مشتریان، موسسین تجاری و یا کارمندان می باشد.

به همین جهت، برای اینکه استارتاپ مورد نظر در رابطه با قراردادها از نظم و انضباط مناسبی برخوردار باشد، به مدیریت نیاز دارد.

مزایایی که می توان از طریق مدیریت خوب بر قرارداد موسسین استارتاپ به دست آورد می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • در بسیاری از مواقع درصد کمی از مزایای قرارداد مذاکره برای استارتاپ ها حاصل می شود. به دلیل این که در اولویت ها تغییرات رخ داده و منابع انسانی محدود می شوند. با این حال، در صورتی که کل فرآیند قرارداد به طور صحیح و به درستی مدیریت شود، به مسائل به موقع رسیدگی خواهد شد و سریع تر می توان به مزایا دست یافت.
 • هنگامی که قرارداد موسسین استارتاپ با استفاده از شیوه های صحیح مدیریت می شوند، ریسک های تجاری که قادر هستند، استارتاپ را با شکست و عدم رشد مواجه کنند تا حد زیادی کاهش پیدا خواهند کرد.
 • با مدیریت صحیح اسناد مربوط به قرارداد به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته و پشتیبانی خواهند شد و شرایط را برای مذاکره کردن درباره قراردادهای بعدی در زمان تمدید فراهم خواهد کرد.
 • مدیریت به موسسین قرارداد استارتاپ این امکان را می دهد تا در زمینه تنظیم قراردادهای خود، ارزش ها و تعهدات سابقه مفیدی را به دست آورند که این موضوع باعث می شود تا سرمایه گذاری شرکت به طور دقیق تر انجام گیرد.​

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.