معرفی شتابدهنده های ایرانی

معرفی شتابدهنده های ایرانی

قبلا به تعریف پیش شتابدهنده استارتاپ پرداختیم و گفتیم که پیش شتاب دهنده جایی است مانند باشگاه کارآفرینی تیوان که با اجاره فضای کار اشتراکی خود امکان این را برای کسب و کارهای نوپا یا استارتاپ ها پیش می آورد تا در فضایی دوستانه و صمیمی با شرکت در دوره های تخصصی و بهره بردن از اساتید با تجربه و دانش رشد کنند و استارت اولیه ایده خود را بزنند و شروعی بهتر داشته باشند.

اما پس از پیشرفت و عملی تر شدن ایده کسب و کار یا استارت آپ اکنون نوبت به سرمایه گذاری و درآمدزایی است ، اما  در (( چطور میتوان در استارتاپ سرمایه گذاری کرد؟ )) به روشهای جذب سرمایه برای استارتاپ و شروع کارآفرینی روشهای مختلف جذب سرمایه را بررسی کردیم.

یکی از روشهای سرمایه گذاری بر روی استارتاپ استفاده از شتابدهنده می باشد، شتابدهنده استارت آپ مرکزی است که تخصصی تر از پیش شتاب دهنده به حمایت مالی و سایر حمایت های مورد نیاز استارتاپ با کمک منتورها ( مربیان ) به عملی شدن ایده و درآمدزایی کمک میکند.

اکنون سعی داریم در این مقاله به  کسانیکه قصد دارند ایده خود را با کمک یک شتابدهنده عملی کنند موارد زیر را مورد بررسی قرار میدهیم:

  • دنیای شتاب دهنده ها
  • انتخاب بهترین شتابدهنده های ایران
  • لیست مراکز شتابدهی ایران و تهران

دنیای شتاب دهنده ها

نام شتاب دهنده ها را شنیده اید؟ می خواهیم درباره موضوع بسیار مهمی صحبت کنیم که در دنیای امروز بسیار لازم و ضروری است، اما شاید هنوز در کشور ما جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده باشد و هنوز بسیاری از مردم از شتاب دهنده ها، این کاتالیزورهای کسب و کار چیزی نشنیده باشند. اگر شما هم دنبال دانستن مفاهیم شتابدهنده ها هستید، با ما همراه باشید. می خواهیم شما را وارد دنیایی بسیار شگفت انگیز، مهیج و البته پر از پول نماییم. دنیای شتاب دهنده ها.

شتاب دهنده

چرا به شتاب دهنده ها نیاز داریم؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی و افزایش ایده های خلاقانه و کارآفرینی نو و عالی در دنیا، نیاز به تشکیل مراکزی برای حمایت و کمک به رشد و تعالی این کسب و کارها هم احساس می شود. شاید اگر خود شتاب دهنده ها را یک استارت آپ و کسب و کار نوپا قلمداد کنیم، پربیراه نگفته باشیم. به دنیای شتاب دهنده ها خوش آمدید.

شتاب دهنده چیست؟

وقتی نام شتاب دهنده به گوشتان می خورد چه چیزی در ذهن شما تداعی می شود؟ شاید اگر تعریف شتاب دهنده را بدانید، هیجانی در وجود شما شروع به جوش آمدن می کند و فکری نو در ذهنتان شکوفا می شود. اگر بعد از شنیدن نام شتاب دهنده به یاد یک سفینه فضایی می افتید که قرار است از روی زمین به فضا پرتاب شود، شاید خیلی اشتباه نکرده باشید. شتاب دهنده سوخت است. سوخت انفجاری موشک های کسب و کار.

شتاب دهنده چیست؟

برای شکوفایی هر استعدادی، هر هنری، هر کارآفرینی ای و البته هر استارت آپی نیاز به یک حامی وجود دارد. نیازی که در همه کسب و کارها، از دیرباز وجود داشته است و شتاب دهنده ها یک کاتالیزور و حامی برای استارت آپ ها و کارآفرینی های نوپا و خام تعریف می شوند. این بهترین تعریف شتاب دهنده هاست.

اصطلاح شتاب دهنده ها به شتاب دهنده های استارت آپ یا شتاب دهنده های کسب و کار اتلاق می شود. Startup accelerator اصطلاح دقیق بین المللی آن است. شتاب دهنده ها در واقع مراکز خصوصی در جهت حمایت و تسهیل کار کسب و کارهای نوپا و کارآفرینی های جدید و استارت آپ های روز هستند. البته نحوه تعامل شتاب دهنده ها با کسب و کارها با نحوه تعامل و حمایت سازمان های دولتی تفاوت دارد. آنها در واقع شریک کسب و کارها هستند.

تاریخچه شتاب دهنده ها

استارت آپ ها و کسب و کارهای جدید قدمت بسیار زیادی ندارند. قدمت شتاب دهنده ها هم به نسبت، به کمتر از یک دهه قبل برمی گردد. اولین شتاب دهنده به معنای شتاب دهنده امروزی در سال ۲۰۰۵ در انگلستان تاسیس شد. Y Combinator اولین شتاب دهنده تاریخ لقب می گیرد. این شرکت با اهداف حمایت از ایده ها و استارت آپ ها در کمبریج متولد شد. پس از آن، شرکت های دیگر مشابه نیز کم کم شروع به زاد و ولد کردند.

تاریخچه تولد شتاب دهنده ها در ایران به سال ۹۳ برمی گردد. اولین شرکت شتاب دهنده در ایران با نام تجاری آوای تک پردیس در دانشکده علوم فنی دانشگاه تهران شروع به کار کرد. پس از آن شرکت های شتاب دهنده دیگر نیز کم کم در دانشگاه ها و مراکز دانش بنیان، شروع به فعالیت کردند. در حال حاضر تعداد شرکت های فعال و موفق با معیارهای جهانی در ایران بسیار زیاد شده است.

تاریخچه شتاب دهندها

شتاب دهنده ها چگونه کار می کنند؟

همانطور که از نام آنها پیداست، کار اصلی شتاب دهنده ها، شتاب دادن به رشد و توسعه و تعالی استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپاست. طریقه این شتاب دادن از نظر ماهیت اصلی برای تمام شتاب دهنده ها یکسان است و تنها در جزئیات و نحوه اجرایی کردن است که آنها با هم تفاوت دارند.

ماهیت اصلی کار شتاب دهنده ها به این صورت است که آنها در زمان آغاز یک استارت آپ، آن را شناسایی کرده و اعتبارسنجی می نمایند. در صورتی که معیارهای منطقی یک استارت آپ سودده در آن مشاهده شد، شتاب دهنده وارد مراحل اجرایی کسب و کار شما می شود و با حمایت های مالی و معنوی خود از کسب و کار شما، به رشد و توسعه آن کمک می کنند و خود نیز در سود آن شریک می شوند.

تفاوتی کوچک در نحوه به اجرا در آمدن حمایت های شتاب دهنده از کسب و کار شما، در شتاب دهنده های مختلف، در زمان دخالت آنها در استارت آپ شماست. برخی در یک زمان محدود ۲ تا ۶ ماهه با شما هستند و برخی نیز مداوم و بدون وقفه با شما همراه خواهند بود. بسته به نوع فعالیتی که دارید، این شما هستید که باید شتاب دهنده مفید برای خود را انتخاب کنید.

چرا شتاب دهنده ها؟

بعد از اینکه متوجه شدید تعریف شتاب دهنده چیست و چه نیازی به آن وجود دارد، به اهمیت وجود آن ها در دنیای کارآفرینی امروزه پی خواهید برد. استارت آپ ها در تمام بخش های توسعه خود نیاز به کمک یک مشاور باتجربه و قوی و البته کاربلد در زمینه کاری خود دارند.

تنها تامین منابع مالی لازم برای توسعه کسب و کارهای نوپا دلیل چرایی شتاب دهنده ها نیست. این فقط بخشی از اهداف تاسیس شتاب دهنده ها در هر جامعه ای است. کمک های تخصصی با استفاده از تجربه افراد متخصص به ایده پردازان و کارآفرینان رشته های مختلف دلیل اصلی چرایی شتاب دهنده هاست.

وظایف شتاب دهنده ها

شاید به گمان همگان تامین منابع مالی لازم برای استارت آپ ها، وظیفه اصلی شتاب دهنده ها قلمداد شود. اما در واقع این فقط بخشی کوچک از وظایف شتاب دهنده هاست. شما برای شروع یک کسب و کار نیاز به مشاور دارید. برای رشد و توسعه آن احتیاج به کسی دارید که تجربه لازم در نحوه پیشبرد موارد مشابه را داشته باشد و بتواند این تجارب را به راحتی و بدون چشم داشت در اختیار شما قرار دهد.

اگر به دنبال آموزش دیدن اصول کار و مدیریت کسب و کار خلاقانه خود هستید و سواد لازم برای توسعه ایده خود ندارید، این وظیفه به گردن شتاب دهنده هاست. در واقع اگر بخواهیم وظایف شتاب دهنده ها را دسته بندی کنیم، این دسته بندی از زمان تولد یک ایده تا زمانی که آن ایده به رشد و تعالی نهایی برسد و بتواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد، را شامل می شود.

همکاری شتاب دهنده ها و استارت آپ ها

هدف اصلی ایجاد شرکت های دانش بنیان شتاب دهنده همکاری آنها با استارت آپ هاست. همکاری شتاب دهنده ها با استارت آپ ها از زمان تولد آنها شروع شده و تا نهایت تعالی آنها ادامه خواهد داشت.

همکاری شتاب دهنده ها و استارت آپ هایک استارت آپ برای اینکه بتواند برای همیشه پایدار باشد، نیاز به همکاری دائمی با یک شتاب دهنده دارد. شاید اگر به استارت آپ هایی که در گوشه کنار این کشور زاده می شوند و پس از گذشت مدت زمان اندکی بدون اینکه کوچکترین اثری از خود به جای بگذارند، از بین می روند، دقت کنیم به یک حلقه گمشده مشترک میان آنها خواهیم رسید. این حلقه گمشده نبود یک شتاب دهنده است.

انتخاب بهترین شتابدهنده های ایران

بهترین مراکز شتابدهنده ایران

 

بطور کلی انتخاب بهترین ها کار را سخت می کند ، شاید بهتر است که بگوییم مناسب ترین شتابدهنده ایرانی برای استارتاپ شما کدام شتابدهنده است .

شما در زمانیکه به دنبال شتابدهنده ای برای سرمایه گذاری بر روی ایده یا استارت آپ خود هستید ، باید بسیاری از موارد را برای آینده کسب و کار خود و یا شغل کارآفرینی خود در نظر بگیرید.

۱-داشتن استارتاپ های موفق

شتابدهنده ایرانی که دارای استارتاپ موفق باشد یک پله از سایر شتاب دهنده ها جلوتر است و بسیاری از موارد پیش رو برای یک ایده را میداند و مورد بعدی در رابطه با همین داشتن کادر و مربیان حرفه ای و متخصص هم یک مزیت برای هر مرکز شتابدهی است .

در زمانیکه رزومه یک مرکز شتابدهی را بررسی میکنید، به دانش علمی کادر مجموعه دقت کنید، در مورد کادر بخصوص مدیران شتابدهنده ها دانش تجربی نیز به اندازه ، مدرک تحصیلی بخصوص در محیط استارتاپی بسیار مهم است.

۲-نحوه سرمایه گذاری

در زمانیکه یک مرکز شتابدهی تحقیق میکنید با نحوه سرمایه گذاری، درخواست های مرکز شتابدهی و همچنین قراردادهای آنها آشنا شوید، حتی با یک مشاور حقوقی مشورت کنید.

۳-منابع

منابع انسانی و مالی برای هر شتابدهنده و حتی استارتاپ بسیار مهم و تاثیر گذار است ، همانطور که پیشتر گفتیم داشتن دانش فنی و تجربی و عملکرد حرفه ای برای تمام مدیران مرکز شتابدهی بسیار مهم است.

شتاب دهنده های ایرانی

در کشور ما نیز با پیشرفت صنعت و ظهور کسب و کارهای کوچک و بزرگ و همچنین استارت آپ های نوپا، نیاز به تشکیل شتاب دهنده های استارت آپی احساس شد. از سال ۹۳ اولین شرکت های شتاب دهنده شروع به ظهور کردند. امروزه شتاب دهنده های بسیار با کیفیت و رده بالایی از نظر استانداردهای جهانی در ایران در حال فعالیت و سرمایه گذاری هستند.

اگر شما در فکر ابداع یک استارت آپ و یا کسب و کار نوپایی هستید و برای آن توجیه علمی و اقتصادی منطقی دارید، دیگر لازم نیست نگران بودجه و سرمایه گذار باشید. شرکت های دانش بنیان شتاب دهنده با کادری مجرب و تحصیلکرده و زیر نظر مراکز علمی و صنعتی کشور، آماده هستند که روی کسب و کار شما و روی ایده شما سرمایه گذاری نمایند و با شما در ایده تان شریک شوند.

در زیر قصد داریم تعدادی از بهترین شرکت های  شتاب دهنده استارت آپی داخلی را معرفی کنیم تا اگر دنبال اسپانسری هر کدام هستید، با یک تامل و سنجش میان آنها، یکی را برحسب نوع کسب و کارتان انتخاب نمایید. شرکت های دانش بنیان و علمی که می توانید با اطمینان خاطر به آنها اعتماد نمایید.

لیست مراکز شتابدهی تهران و ایران

۱-شتابدهنده آواتک

شتابدهنده آواتک

ما به دنبال کارآفرینان استثنایی هستیم. محسن ملایری بنیان گذار و مدیر عامل شرکت شتاب دهنده آواتک، شعاری است که برای مسیر و اهداف خود انتخاب کرده است.

آواتک با با اهدافی بلند پروازانه گام به دنیای شتاب دهنده ها نهاده است. مدیران شرکت هدف خود را ارتقای جوانان و استعدادهای خام قرار داده است. آنان به دنبال کشف استعدادهای شگرف و جسور در بین جوانان ایرانی هستند تا گامی بلند در جهت شکوفایی اقتصادی کشور عزیزمان بردارند. ایده پردازان نخبه اگر به خود  و ایده خود باور دارند، زمان را از دست ندهند. در آواتک مربیان برای انتقال دانش جهانی استارت آپی به جوانان این مرز و بوم منتظر نشسته اند.

شرکت دانش بنیان آواتک، ماموریت خود را در تامین مالی در تبدیل ایده جوانان مستعد در کسب و کارهای استارت آپی، به عمل قرار داده است. آنان خود را پشتیبان واقعی کارآفرینان نوپا می­دانند و در تلاش هستند، ایده های جسورانه و بلند پروازانه را تا رسیدن به سر منزل مقصود همراهی کنند.

مرکز شتابدهی یا اکسلریتور آواتک مرکزی است که در تهران با هدف کارآفرنی برای جنوانان با خلق نوآوری و ارزش آفرینی تلاش کرده ایده های بسیاری را محقق کند. شتابدهنده آواتک متشکل از ۱۵۰ مربی و تیم قوی در زمینه های مختلف است که اکنون توانسته با بررسی ۳۰۰۰ تیم و دارا بودن ۴۳ شرکت و کسب و کار نوپا دست به اشتغال برای ۳۵۰ نفر بصورت مستقیم بزند.

بازدید از مرکز شتابدهی آواتک

کارخانه نوآوری به دست شتابدهنده آواتک جهت فعالیت قوی تر و موثرتر به دست جوانان ایران مدتی است که در تهران در نزدیکی ایستگاه مترو بیمه راه اندازی شده است ، شعار کارخانه نوآوری ساختن ، اندازه گرفتن و آموختن است.

کارخانه نوآوری شتابدهنده آواتک

۲-شتابدهنده دیموند

شتابدهنده دیموند

دیموند، شتاب دهنده پیشرو بین المللی در ایران. دیموند در سال ۱۳۹۳ با طرح های بسیار ویژه در سطح بین المللی و با شعاری که خود را پیشرو در بین شتاب دهنده های ایرانی قلمداد کرده است، تشکیل شده است. تیم مدیریتی این شرکت متشکل از افراد تحصیلکرده و ایده پرداز، طرح های نوینی را برای ارتقای سطح آگاهی کارآفرینان و ایده پردازان ایرانی تبیین نموده است.

کمک به تعالی و رشد کارآفرینان و توسعه دهندگان وب و موبایل هدف عالیه دست اندرکاران دیموند می باشد. چشم انداز و ماموریت آنها نیز آموزش افراد ایده پرداز و خلاق و پیشرفت کسب و کار آنها در سطح جهانی و بین المللی است.

شتابدهنده دیموند یکی از بزرگترین شتابدهنده های ایران است که در سه شهر تهران، شیراز و تبریز مرکز شتابدهی فعال دارد، فضای کار دیموند در تهران یکی از فضاهای کاری زیبا و عالی برای فعالیت های کاری می باشد.

شعار مرکز شتابدهی دیموند برای جذب سرمایه گذار ، ما روی تیم های با انگیزه سرمایه گذاری می کنیم ، است و مرکز شتابدهی دیموند تلاش دارد با جذب سرمایه گذاران بیشتر فضای خوبی برای عملی شدن ایده های جوانان بوجود آورد.

۳-شریف اکسلریتور

شریف اکسلریتور

ستادک، ستاد توسعه ایده های کارآفرینانه. شریف اکسلریتور اولین شرکت دانش بنیان با اهداف شتان دهندگی برخاسته از نهاد دانشگاهی در ایران است. دانشگاه صنعتی شریف خاستگاه این شتاب دهنده کم نظیر در ایران است که با هدف ایجاد فضای نوآوری و خلاقانه در بین دانشجویان و ایده پردازان و پرورش ایده های آنها در دانشگاه و کاهش ریسک ظهور ایده های استارت آپی در روزهای اولیه بنا نهاده شده است و شعار این تیم نیز با گسترش فرهنگ توسعه ایده های کارآفرینانه، قصد بیان همین مطلب را دارد.

اگر ایده خلاقانه دارید، برگ برنده شما اینجاست. کادری کاملا متعهد که شما را به مراحلی از تجربه و آگاهی می رسانند که باورش هم برایتان سخت است.

یا شریف اکسلریتور مرکزی است که در جهت پرورش ایده های خلاقانه دانشجویان و نخبگان دانشگاه شریف با کمک مرکز کارآفرینی دانشگاه شریف راه اندازی گردیده است.

اهداف و تلاش ستاک ایجاد فضای نوآورانه و خلاق برای کم کردن ریسک های اولیه شروع کسب و کار و کارآفرینی برای دانشجویان دانشگاه شریف است تا کشور ایران بتواند از تمام ظرفیت های این نخبگان بهره ببرد.

۴- شزان

شزان، راه حلی جامع برای کارآفرینان دانشگر. این شعار این شتاب دهنده دانش بنیان ایرانی است که در سال ۱۳۹۴ توسط رضا کلانتری نژاد تاسیس و راه اندازی شده است. در پارک علوم و فناوری پردیس در جاده دماوند واقع شده است. تمام اهداف و ماموریت شتاب دهنده شزان را می توان در یک جمله خلاصه کرد. آنها معتقدند که ظهور کرده اند تا تمام تلاششان را برای ایجاد ایرانی بهتر به کار گیرند.

شرکت دانش بنیان شزان از سال ۹۴ با سرمایه گذاری و مشارکت در کسب و کارهای بخش محیط زیست، انرژی، سلامت، آب و امنیت کار خود را آغاز کرده است.

آکادمی شزان با داشتن کادری مجرب و تحصیلکرده و البته با تجربه فراوان در زمینه استارت آپ و کسب و کارهای نوپا، اقدام به آموزش و انتقال تجربه به کارآموزان و داوطلبان نموده است. این شرکت ارتقا مهارت های فردی داوطلبان را از طریق شرکت در سمینارها و همایش ها، تامین ورودی های آفرینشگاه از طریق برگزاری رویدادهای کارآفرینی وظیفه خود دانسته و یک ماموریت برای خود تلقی می نماید.

۵- تریگ آپ

تریگ آپ همراه شما برای راه اندازی استارت آپی موفق و پایدار. کمک به تشکیل و توسعه استارت آپ های پایدار و البته پر بازده و سود ده در بازارهای داخلی و خارجی هدف اصلی شتاب دهنده تریگ آپ است. شعار اصلی این شرکت نیز بر همین اساس طراحی شده است.

ماموریت اصلی این شرکت، کمک به استارت آپ ها با در اختیار قراردادن تیم کارشناسی زبده و تخصصی در زمینه های مختلف و ارتباط شبکه سرمایه گذاران به موسسین استارت آپ ها می باشد.

۶- نوپایار

نوپایار، شتاب دهنده کسب و کار نوپای شما. اگر برای گسترش کسب و کار نوپای خود و جذب سرمایه برای آن، به یک شتاب دهنده عالی نیاز دارید، نوپایار شما را همراهی خواهد کرد.

یاری رساندن به کسب و کارهای نوپا، ماموریت اصلی نوپایار است. تیم علمی این شرکت پس ار اعتبار سنجی ایده ها و طرح های استارت آپی و معرفی سرمایه گذار به رشد و تعالی آن اقدام می نمایند.

ماموریت اصلی شرکت نوپایار اعتبار سنجی ایده های کارآفرینانه است. شما بلافاصله پس از ثبت نام ایده و طرح خود در این شرکت، با یک تیم حرفه ای و باتجربه و البته علمی روبرو خواهید شد که شما را قدم به قدم همراهی خواهند کرد. آموزش داده خواهید شد و برای مراحل بعدی آماده خواهید شد. هدف این شرکت مشارکت با شماست نه فقط آموزش شما و کسب درآمد صرف.

۷- سیمرغ

شتاب دهنده سیمرغ با ایده های نوین در راهکارهای حمایت از کسب و کارهای نوپا، زبانزد شرکت های استارت آپی است. اگر به دنبال یک شتاب دهنده منعطف در نحوه زمان بندی استارت آپ خود هستید، بهترین انتخاب سیمرغ است. رویدادهای مختلف در این تیم به کار بسته می شوند تا مسیر موفقیت ایده ها با کمترین زمان ممکن هموار شود.

۸- تک

درخواست شتاب دهندگی در شتاب دهنده تک محدودیت زمانی ندارد. در آذر ماه ۹۴ با اعتقاد راسخ به استعداد ایرانی و با هدف پیشبرد و ترقی ایده های نوآورانه جوانان ایرانی تاسیس شده و در هر زمانی آماده ارائه خدمات به شماست. فعالیت این شرکت بر پایه ارائه زیرساخت ها و دسترسی به سرمایه گذاران بخش خصوصی بنا نهاده شده است.

۹- فینوا

این شتاب دهنده با چشم انداز اتصال صاحبان ایده های نو و خلاقانه به صاحبان سرمایه و ارتقاء سطح کیفی کسب و کارهای استارت آپی تاسیس شده است. فینوا با حمایت از ایده پردازان و سرمایه گذاران بخش شرکت های استارت آپی، قصد توسعه و گسترش استانداردهای بین المللی را در مسیر پیشرفت ایده ها داشته و برای هرچه بهتر کردن اوضاع اقتصادی کشور قدم بر می دارد.

۱۰- تیک

هدف اصلی شرکت تیک کمک به استارت آپ هاست. محصولات تولیدی استارت آپ ها در تیم تخصصی این شرکت اعتبار سنجی شده و در صورت مفید بودن و قابل استفاده بودن برای عموم، حمایت خود را از آن آغاز کرده و صاحبان آنها را به سرمایه گذاران این عرصه معرفی می نماید.

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.