کارگاه بازی های روانی کسب و کار

کارگاه بازی های روانی کسب و کار

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

درباره کارگاه بازی های روانی

انسان، موجودی اجتماعی است، برقراری رابطه با اطرافیانش جزی از نیازهای پایه است.

برای زندگی موفق، شبکه ارتباطی قوی، سازمان پویا و تیم کارآمد برخورداری از مهارت های رابطه موثر مهم تلقی می شود.

تعامل ما با اطرافیانمان به شیوه‌های مختلف شکل میگیرد که ریشه و انگیزه درونی رفتار و عملکرد ما، آگاهانه و بعضا ناآگاهانه است.

یکی از انواع تعاملات ما، بازی روانی است که اغلب، حالت مخرب دارد و به سلامت روان صدمه می‌زند و صمیمیت بین افراد را کاهش می‌دهد.

بازی‌های روانی، الگوهای پیچ در پیچ رفتارهایی است که افراد از کودکی یاد می‌گیرند به کار ببرند، اما یاد نمی‌گیرند که ماهیت آن چیست و در حقیقت، بازی یک رشته تبادل نهفته بین دو نفر است که علاوه بر معنای آشکار، معنایی پنهان دارد و می‌تواند پیامدهای روانی مانند احساس گناه، افسردگی یا خشم را به دنبال داشته باشد.

در این کارگاه در ابتدا با حالاتهای نفسانی بر اساس تحلیل رفتار متقابل (transaction analysis )آشنا می شویم.

بعد از آن به بررسی بازی های روانی میپردازیم و در تحلیل نمایشی با محوریت بازی ها نقش ها را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.

سرفصل ها

  1. بازی های پنهان در سازمان
  2. بازی های روانی کسب وکار
  3. بازی های مخرب کار گروهی
  4. شناخت من از خودم به عنوان یکسوی بازی
  5. مدیران بازگیر

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][us_person image=”25609″ name=”آیت حسینی” role=”مشاور بازآفرینی کسب و کار”][/us_person][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

آشنایی بیشتر با خانم آیت حسینی

 

آشنایی بیشتر با اریک برن و تحلیل رفتار متقابل

 

برای شناخت بهتر موضوع کلاس ، میتوانید مطالب زیر به نقل از ویکی پدیا را مطالعه کنید:

تحلیل تراکنشی (رفتار متقابل) (به انگلیسی: Transactional Analysis) یا به صورت TA نظریه‌ای در روان‌شناسی اجتماعی است که توسط اریک برن روان‌پزشک کانادایی به وجود آمده. در چهار دهه گذشته نظریه اریک برن راه‌های تازه‌ای را در زمینه روان درمانی مشاوره و تحصیل به وجود آورده است.

تحلیل رفتار متقابل یک تئوری روان‌شناسی است که توسط دکتر اریک برن در سال ۱۹۵۰ میلادی ارائه گردید و به لحاظ کاربرد آن در حل مشکلات احساسی و رفتاری، مورد قبول جامعه روان‌شناسی قرار گرفته و تدریجاً در زمینه‌های مشاوره، روان‌کاوی، گروه درمانی، مدیریت، جامعه‌شناسی، توسعه سازمانی و آموزش، نظریه‌های جدیدی ارائه نموده و گسترش پیدا کرده‌است.

ابهام و پیچیدگی در مفاهیم، تخصصی بودن و زمان طولانی درمان در دیگر روش‌های روان درمانی باعث شد تا تحلیل رفتار متقابل با مفاهیم اساسی و واژه‌های ساده سریعاً جایگزین روش‌های روان درمانی قدیمی گردید.

به همین جهت تحلیل رفتار متقابل عمومیت یافته و هر جا که انسان‌ها حضور داشته و با یکدیگر ایجاد رابطه می‌نمودند کاربرد عملی پیدا کرد و ابزاری برای تغییر و حل مشکلات قرارگرفت. تحلیل رفتار یک مکتب علمی کاربردی می‌باشد که در آن از به کار بردن مفاهیم پیچیده اجتناب شده‌است و نظریات آن به صورتی مطرح شده‌اند که به راحتی می‌توان آن‌ها را مشاهده و تجربه نمود.

 

بازی ها :

 

اریک برن یک سری الگوهای رفتار اجتماعی نا سالم را به عنوان بازی تعریف می‌کند. این رفتارهای تکرار شونده و منحرف اصولاً برای به دست آوردن نوازش هستند اما در عوض احساسات منفی را تقویت می‌کنند و مانند ماسک جلوی بروز مستقیم احساسات و افکار را می‌گیرند. اریک برن برای این بازی‌ها اسم‌های آشنایی انتخاب کرده‌است. وی معتقد است رفتارهای نا سالم نتیجه تصمیمات محدودکننده‌ای است که در کودکی به دلیل علاقه به زنده ماندن گرفته شده‌اند.

این تصمیمات در چیزی که برن آن را پیش نویس (یک نقشه از قبل کشیده شده برای اینکه زندگی چگونه زندگی شود) می‌نامد به اوج می‌رسند. عوض کردن پیش نویس زندگی هدف روان درمانی مبتنی بر نظریه تحلیل رفتار متقابل است. برن معتقد بود که این بازی‌ها در خانواده‌ها جاری و ساری هستند به این معنا که هر خانواده‌ای الگوی بازی‌های منحصر به فرد خود را دارد که نسل به نسل از طریق یادگیری منتقل می‌شود. او بازی‌ها را از نظر شدت به سه درجه تقسیم کرد.

به این معنا که هر فرد با الگویی که از خانواده خود می آموزد یک بازی واحد را ممکن است با شدت درجه یک، که در نهایت مقداری مشکلات میان فردی ایجاد کند، درجه دو، که منتج به مشکلات عدیده در زمینه‌های مختلف شود، درجه سه که مشکلات جدی از قبیل مشکلات قانونی نظیر زندانی شدن، قتل و … ایجاد کند، اجرا نماید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

آدرس:تهران طرشت شمالی، ابتدای بلوار تیموری، دومین ساختمان، پلاک ۱۸۰، پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف (روبروی نمایندگی ایران خودرو) – باشگاه کارآفرینی تیوان (دسترسی راحت از متروی شریف و طرشت)

شروع رویداد چهارشنبه ۲۳ آبان ۹۷

ساعت ۹:۰۰

پایان رویداد چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷

ساعت ۱۶:۰۰[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.