مطالعه رشد فضای کاراشتراکی در سال 2020

مطالعه رشد فضای کاراشتراکی در سال 2020

05-copy3

مطالعه حاضر توسط CoworkingResources با همکاری سایت Coworker.com به عنوان بزرگترین پلتفرم دایرکتوری فضاهای کاراشتراکی در دنیا انجام شده و توسط باشگاه کارآفرینی تیوان ترجمه و در اختیار شما قرارگرفته است.

این مطالعه به بررسی رشد پیش‌بینی شده صنعت فضای کار اشتراکی و همچنین برخی روندهای خاص می‌پردازد و دید وسیعی را در مورد چگونگی توسعه این صنعت در سراسر جهان فراهم می‌کند.

نمای کلی صنعت

پیش‌بینی می‌شود تعداد فضاهای کاراشتراکی در سراسر جهان امسال به تقریباً 20،000 واحد برسد و تا سال 2024 از 40،000 واحد عبور کند. در حالی که به نظر می‌رسد این صنعت در سال 2020 با سرعت کندتری رشد کند، اما انتظار می‌رود رشد آن از سال 2021 دوباره زیاد شود و حتی با سرعت بیشتری با نرخ رشد سالانه 21.3٪ توسعه یابد. 

Estimates based on proprietary data from CoworkingResources and Coworker. More details in the methodology section.

ما تخمین می‌زنیم که تقریباً 5 میلیون نفر تا سال 2024 در فضاهای کار اشتراکی مشغول به کار باشند، که 158 درصد نسبت به سال 2020 افزایش نشان می‌دهد.

Estimates based on proprietary data from CoworkingResources and Coworker. More details in the methodology section.

این پیش‌بینی‌ها نه تنها نشانگر رشدی است که صنعت طی چند سال گذشته تجربه کرده است، بلکه همچنین نشانگر افزایش چشمگیر در شیوه‌های کار انعطاف‌پذیر و از راه‌دورِ اتخاذ شده توسط مشاغل در سراسر جهان است.

بینش بازار

در حالی که در سال 2020 پیش بینی شده که بازار فضای کار اشتراکی با نرخی در حدود نیمی از دو سال قبل رشد کند، چشم انداز کلی برای سال 2021 و به بعد و همینطور حس مدیران این فضاها قبل از Covid-19 بسیار مثبت است.

براساس داده‌های دریافت شده در مسابقات Coworker Member’s Choice Awards در سال 2019، پیش از آنکه کروناویروس به اقتصاد جهانی ضربه بزند، حدود 77٪ از مدیران فضای کار اشتراکی مورد بررسی، اظهار کرده بودند که قصد دارند با باز کردن مکان‌های جدید کار خود را گسترش دهند.

 32٪ از مدیران گفته بودند كه قصد دارند یك مکان جدید را تا سال 2020 باز كنند و 38٪ نیز معتقد بودند قصد دارند 2-3 مکان جدید را باز كنند.

نکته جالب توجه رشد پیش‌بینی شده شرکت‌های بزرگتر است، با توجه به اینکه تقریبا 9٪ از پاسخ دهندگان گفته‌اند که قصد دارند بیش از 8 مکان جدید را تا پایان سال 2020 باز کنند. این نشانگر این است که بسیاری از فضاهای کاراشتراکی بزودی به زنجیرهای کوچکی تبدیل می‌شوند که  به کل مناطق خدمت می‌رسانند.

از بین پاسخ دهندگان ، 03/52٪ در یک مکان کلی فعالیت می‌کنند، در حالی که 61/28٪ از آنها در دو یا سه موقعیت کلی و 62/12٪ از آنها در بیشتر از 8 مکان فعالیت می‌کنند.

 

فضاهای کار اشتراکی چقدر بزرگ هستند؟

براساس اطلاعات بدست آمده از Coworking Size & Capacity Report ، آسیا قاره‌ای با بالاترین ظرفیت متوسط 114 نفر در هر شعبه است، در مقایسه با فضاهای آمریکای جنوبی که کمترین میانگین ظرفیت 54 نفر. در آسیا، چین دارای بیشترین ظرفیت و میانگین افراد در فضای کار اشتراکی، یعنی 282 نفر است، معادل بیش از دو برابر ظرفیت متوسط فضاها در ایالات متحده که 105 نفر است.

از نظر وسعت فضا، آمریکای شمالی بزرگترین فضاهای کار اشتراکی در جهان را دارد که میانگین آن 910 مترمربع در هر فضا است. بعد از آن آسیا با 752مترمربع قرار دارد، در حالی که فضاهای کوچکتر بیشتر در اروپا و آمریکای جنوبی یافت می‌شوند.

از آنجا که امروزه شرکتهای بیشتری از شیوه‌های کار انعطاف‌پذیر استقبال می‌کنند ، می‌توان انتظار داشت که این ظرفیت‌ها در طول زمان به رشد خود ادامه دهد.

طبق نظرسنجی انجام شده در ماه مه 2020، 56٪ از متخصصان ایالات متحده انتظار دارند که حداقل به صورت پاره وقت هم که شده کار خود را از راه دور انجام دهند و حدود 29٪ انتظار دارند از راه دور به طور تمام وقت کار کنند.  این بینش‌ها نه تنها نشان می‌دهد که شیوه‌های کار برای افراد در حال تغییر است، بلکه همچنین نشان دهنده این است که چگونه مشاغل در حال پذیرش تیم‌های کوچک دورکار و بدون در نظر گرفتن موقعیت آنها هستند.

جغرافیا

ایالات متحده با بیش از 3700 فضای کار مشترک در سراسر کشور همچنان به عنوان بزرگترین بازا و پیشرو است و پس از آن هند (2197 فضا) و بریتانیا (1044 فضا) قرار دارند. از نظر رشد سالانه در سال 2020، از بزرگترین بازارها، آلمان و هند دو کشور با رشد سریع هستند و پس از آن ایالات متحده و کانادا قرار دارند.

نمودار زیر 20 بازار بزرگ را با توجه به تعداد فضاهای کار اشتراکی و سهم مربوطه در کل فضاها در سراسر جهان نشان می‌دهد.

قیمت

متوسط قیمت جهانی به ازای هر میز بین سال‌های 2019 و 2020  کاهش 14/2 درصدی یافته است، که نشان دهنده تاثیر افزایش روز افزون دفاتر انعطاف‌پذیر جدید است و اینکه چطور رقابت بیشتر منجر به یافتن گزینه‌های حتی مناسب‌تر برای شرکت‌ها و متخصصان می‌شود.

هرچه صنعت فضای کار اشتراکی پیش‌روی می‌کند، روند نزولی قیمت‌ها در مناطق مختلف جهان نیز منعکس می‌شود. تنها استثنا اروپاست است که طی 2 سال گذشته قیمتها در آن تقریبا 12٪ افزایش یافته‌اند.

براساس لیستCoworker ، 15 شهر با گرانترین قیمت میانگین ماهانه میز منعطف شامل 8 شهر آمریکایی و 6 شهر اروپایی است.

وقتی که گرانترین شهرهای دنیا را برای فضای کار اشتراکی مقایسه می‌کنیم، Palo Alto در کالیفرنیا در رده‌های برتر سال 2019-2020 قرار داشت که قیمت میز منعطف در آنجا به طور متوسط ماهیانه 511 دلار است. زوریخ با 456 دلار در ماه در رده دوم قرار گرفت و سانتا مونیکا با 404 دلار در هر ماه مقام سوم را کسب کرد. جالب است که، داده‌های ما نشان می‌دهد که چقدر قیمت املاک و مستغلات در کالیفرنیا گران است- 8 شهر اصلی ایالت در میان 25 شهر گران جهان بود.

از لحاظ رتبه‌بندی کشور، موناکو با گرانترین قیمت میز ثابت ماهانه در فصل‌های 2019-2020 در صدر جدول قرار گرفت و در هر ماه 397 دلار درآمد پیدا می‌کند. سوئیس با 395 دلار در ماه در مکان دوم قرار گرفت و مالت با 347 دلار در ماه در رده سوم قرار دارد.

پیش بینی های پسا کرونا

پس از تجزیه و تحلیل بیش از 3،000 درخواست بین فوریه 2020 (قبل از قرنطینه) و مه 2020 (بعد از قرنطینه)، استفاده از فضا در حال بازگشت است، در خواست‌ها به سمت دفاتر اختصاصی (به عنوان نوع فضایی که بیشتر درخواست می‌شود) شروع شده، دوره قراردادهای طولانی مدت‌تر شده و ظرفیت‌های بالاتر (از نظر میزهای مورد نیاز) اقبال بیشتری پیدا کرده.

همچنین داده های اولیه نشان می دهد:

  • تعداد درخواست برای صندلی ها 26% بیشتر شده
  • شرایط قرارداد 96٪ طولانی تر شده
  • 76٪ سهم بیشتر درخواست‌ها برای دفاتر اختصاصی در مقایسه با میزهای فردی را شاهد هستیم.

در دنیای پس از COVID-19 ، این آمارها پیش‌بینی اینکه فضای کاراشتراکی جریان اصلی‌تری خواهد شد  را آسان‌تر می‌کند ، به خصوص این که شرکت‌ها در حال اولویت دادن به دورکاری هستند.

تقاضا بیشتر از سازمانها و شرکتهای بزرگتری است که به دنبال غیرمتمرکز کردن کار خود در شعب کوچکتر و تیم‌های دورکار در دفاتر خصوصی منعطف هستند. این تقاضا در درجه اول نسبت به دفاتر اختصاصی انجام خواهد شد، و پس از آن به میزهای اختصاصی، در حالی که میزهای منعطف و اتاق‌های جلسات (برای افراد غیر عضو) بیش از همه طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابند.

در دراز مدت، همه دفاتر به طور بالقوه به فضاهای انعطاف پذیر و بر اساس تقاضا تبدیل می‌شوند و علیرغم چالش‌هایی که بسیاری از اپراتورها در سال 2020 با آن روبرو هستند، پتانسیل رشد و پیشرفت صنعت فضای کار اشتراکی هرگز به این مقدار نبوده است.

منبع: https://www.coworkingresources.org/blog/key-figures-coworking-growth

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.