استارت آپ های بزرگ اما شکست‌خورده خارجی

استارت آپ های بزرگ اما شکست‌خورده خارجی

سالانه استارت آپ های بسیاری به دنیای کسب‌وکار جدید معرفی می‌شوند. تعدادی از آن‌ها موفق هستند و سالیان سال به کار خود ادامه می‌دهند و هرساله ایده اولیه خود را پرورش می‌دهند و از تقویم جا نمی‌مانند ولی بسیاری از آن‌ها پس از گذشت مدتی باوجود استقبال اولیه، به دلایل مختلفی با شکست مواجه می‌شوند. احتمال شکست با تاروپود استارتاپ عجین شده است.

قرار نیست استارت آپ ها به دلیل داشتن ایده نو یا تیم بسیار حرفه‌ای و یا حتی سرمایه زیاد منتظر پیروزی باشند. در تاریخ استارت آپی شرکت‌های بسیاری وجود داشتند که عاقبتشان چیزی جز شکست نبوده است.

 

البته این شکست به معنای دلسردی از فعالیت یا سرمایه‌گذاری در این حوزه نیست، بلکه شکست مقدمه پیروزی است و تجربیاتی که از آن به دست می‌آید بسیار ارزشمند است. بسیاری از کارآفرینان شکست خورده به مشاوران باتجربه ای در زمینه استارتاپ تبدیل شدند.

 

در این مقاله شمارا با تعدادی از استارت آپ های شکست‌خورده خارجی آشنا می‌کنیم.

مهم‌ترین دلایل شکست استارت آپ

طبق برخی آمار، ۷۵ درصد استارتاپ های مشارکتی با شکست مواجه می‌شوند. بر اساس این آمارها، درصد شکست این‌گونه شرکت‌ها در آمریکا بعد از ۵ سال، ۵۰ درصد و بعد از ۱۰ سال، ۷۰ درصد است. در این تحقیق از صاحبان این شرکت‌ها علل شکست آنان پرسیده شد که اکثر آن‌ها در ۴ دلیل باهم اشتراک داشتند.

در گفتگویی که موسسه “فرکتل” با بنیان‌گذاران استارت آپ های شکست‌خورده داشته است، عوامل زیر را به ترتیب بیشترین میزان تأثیر، به‌عنوان مهم‌ترین دلایل شکست خود معرفی کرده‌اند.

 • موفق نبودن مدل کسب‌وکار
 • تمام شدن منابع مالی
 • عدم پیدا کردن سرمایه‌گذار
 • مشکلات فنی محصول
 • عدم احتیاج بازار به محصول آن‌ها
 • شکست در رقابت با رقبا
 • مشکلات در افزایش مشتریان
 • نداشتن تمرکز درست
 • ناهماهنگی‌های تیمی
 • زمان بد ورود به بازار
 • مشکل قیمت گزاری محصول
 • کمبود بودجه
 • مشکلات قانونی – حقوقی
 • عدم چرخش به‌موقع
 • اشتباه در استخدام
 • عدم توجه به مشتری
 • بازاریابی ضعیف
 • محل بد شرکت
 • نداشتن شور و اشتیاق مناسب
 • دور شدن از رویکرد اصلی
 • کم‌آوردن انرژی
 • کلاه‌برداری
 • چرخش اشتباه.

همه این‌ها از تصمیم‌گیری‌های نادرست بانیان کسب‌وکار و اطلاعات اندک آن‌ها درزمینه تجارت سرچشمه می‌گیرند.

[irp posts=”25548″ name=”۲۰ دلیل عمده شکست استارت آپ ها”]

 

استارتاپ های شکست خورده

معرفی چند استارت آپ شکست‌خورده خارجی

استارت آپ Pearl:

یکی از استارتاپ های ناموفق به پروژه Pearl تعلق دارد، که باوجود سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلاری توسط چهار سرمایه‌گذار، با دنیای کسب‌وکار خداحافظی کرد.

عمر Pearl که توسط تیمی از مهندسین سابق اپل راه‌اندازی شده بود و بنا به گفته بعضی‌ها، بهترین دوربین پشتیبانی وسایل نقلیه در بازار به شمار می‌رفت، تنها یک سال بود. قیمت این دستگاه را ۵۰۰ دلار تعیین کرده بودند که برای مصرف‌کننده واقعاً بالا بود و این‌که تقریباًهمه وسایل نقلیه استاندارد به این دوربین مجهز بودند.

استارت آپ Juicero:

یکی از پرهزینه‌ترین موارد در فهرست استارتاپ های ناموفق پروژه Juicero است که توانست طی ۴ مرحله به میزان ۱۱۸/۵ میلیون دلار سرمایه را از ۱۷ سرمایه‌گذار به‌سوی خود جلب کند؛ اما در عین ناباوری تعطیل اعلام شد.

این استارتاپ در تاریخ تعطیل شدن خود، تنها ۱۶ ماه عمر داشت و سرمایه‌گذاران قدرتمندی چون Google Venture روی آن سرمایه‌گذاری کرده بودند. اما ضرر این کمپانی از جایی شروع شد که مقاله‌ای در Bloomberg چاپ شد و افشا کرد که بسته‌های پرشده توسط این کمپانی، نیازی به خرید دستگاه ۴۰۰ دلاری ندارد و با فشار دادن بسته‌ها هم می‌توان آب محتویات آن را گرفت.

ایده این استارتاپ از محبوبیت فنجان‌های قهوه Keurig الهام گرفته‌شده بود و سرمایه‌گذاران امیدوار بودند که Juicero هم بتواند به همان محبوبیت دست یابد. مصرف آبمیوه یک سلیقه رو به رشد است و Juicero در نظر داشت که کار گرفتن آبمیوه در خانه را برای مصرف‌کننده ساده‌تر کند؛ اما قیمت بالای دستگاه و هزینه اضافه‌ای که مردم بابت بسته‌های پرشده از آب‌میوه باید پرداخت می‌کردند، بسیار بیشتر از خرید میوه تازه و گرفتن آب آن بود.

استارت آپ بیپی:

Beepi استارت آپی است که درزمینهٔ خریدوفروش خودرو فعالیت می‌کرد. استارت آپ بیپی سال ۲۰۱۳ آغاز به فعالیت کرد و با پایان رسیدن بودجه سازندگان این استارت آپ منجر به شکست آن شد و به فعالیت خود پایان داد.

این استارت آپ شکست‌خورده خارجی ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده و در بالاترین ارزش‌گذاری، قیمتش به ۵۶۰ میلیون دلار رسیده بود. استارت آپ مذکور در ابتدای راه توانسته بود خریداران و فروشندگان ماشین‌های دست‌دوم را کنار یکدیگر جمع کند، اما در ادامه راه به‌منظور پرداخت بدهی طلبکاران فروخته شد.

استارت آپ Jawbone:

هیچ‌کس باور نمی‌کرد که Jawbone با جذب ۵۹۰/۸ میلیون دلار سرمایه از ۱۹ سرمایه‌گذار، روزی در فهرست استارت آپ های ناموفق قرار بگیرد. این پروژه پس از چند سال کشمکش در حفظ جایگاه خود در بازار ابزارهای پوشیدنی، به‌ناچار مجبور به منحل کردن کسب‌وکار خود شد.

این پایان خوشی برای استارتاپی با قدمت Jawbone، که کار خود را از اواخر دهه ۱۹۹۰ آغاز کرده بود، محسوب نمی‌شد. حالا این کسب‌وکار قدرتمند با افول صنعت پوشیدنی‌ها، می‌رفت تا از صحنه رقابت‌ها حذف شود. این کمپانی درمجموع طی سال‌های فعالیت خود، ۹۵۱ میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود که یکی از آن‌ها بانک سنتی BlackRock بود.

گرچه Jawbone همه‌چیز خود را از دست نداد و با تزریق سرمایه از سوی یک سرمایه‌گذار ناشناس، گردانندگان آن استارتاپ قدیمی یک کار جدید به نام Jawbone Health Hub را راه‌اندازی کردند.

[irp posts=”25997″ name=”۱۰ بانوی برتر کارآفرین ایرانی را بشناسید”]

 

استارت آپ های بزرگ شکست خورده خارجی

استارت آپ Hello:

استارتاپ Hello که سازنده گجت خواب‌آور Sense بود، پس از جستجوی خریدار برای تمام محصولات تولیدی خود، در ژوئن ۲۰۱۷ پس از جذب ۴۰/۵۱ میلیون دلار سرمایه ۴ مرحله و از ۷ سرمایه‌گذار، برای همیشه از کار کناره‌گیری کرد.

این کمپانی در سال ۲۰۱۵ بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری شده بود و توانسته بود برای تولید اولین محصول خود ۲/۴ میلیون دلار سرمایه جذب کند. تفاوت این دستگاه خواب‌آور این بود که مانند موارد مشابه نیاز به پوشیدن نداشت و مصرف‌کننده نباید آن را به مچ دست می‌بست؛ بلکه فقط باید جایی در اتاق‌خواب قرار داده می‌شد. علی‌رغم استقبال مصرف‌کنندگان در ابتدای تولید، قیمت ۱۴۹ دلاری این محصول باعث کاهش محبوبیت و افت شدید میزان خرید و درنتیجه متضرر شدن کمپانی شد.

استارت آپ اسپرینگ:

spring استارت آپی است که درزمینه سفارش سریع غذا فعالیت می‌کرد. اسپرینگ در سال ۲۰۱۳ آن‌هم با سرمایه ۱۱۰ میلیون دلاری آغاز کرد که درنهایت شکست خورد و تعطیل شد.

گاگان بیانی مدیرعامل شرکت اسپرینگ در آخرین روز فعالیت این شرکت با اعلام ناراحتی خود می‌نویسد: بی‌شک من ناراحت هستم که اسپرینگ نمی‌تواند به راه خود ادامه دهد. البته اسپرینگ توانسته فضای تحویل غذا را رشد بدهد.

 

تقاضا سریع برای غذای راحت و باکیفیت بالا، یکی از نکات مثبت اسپرینگ بود، اما پیچیدگی تولید مواد غذایی از طریق تحویل در مقیاس چالش بود. این نیز گفتنی است که یکی از دلایل شکست اسپرینگ عدم توانایی رقابت با استارت آپ هایی بود که بعدها روی کارآمد.

 

استارت آپ Quixey:

استارت‌آپی که در ابتدا کارش را به‌عنوان یک ارائه‌دهنده جست‌وجوی موبایلی شروع کرد و سپس به طراحی و توسعه دستیارهای دیجیتالی برای اپلیکیشن‌ها پرداخت، در سال گذشته ورشکسته شد. درمجموع چهار مرحله توانست ۹/ ۱۶۴ میلیون دلار سرمایه جذب کند و ارزشی برابر ۶۰۰ میلیون دلار داشت.

بااین‌حال این استارت‌آپ در حالی مشغول توسعه دستیارهای دیجیتالی خودش بود که شرکت‌های بزرگی مانند اپل و گوگل رقبای بزرگش بودند و حتی شرکت Viv که بعدها سامسونگ آن را خرید.

زمانی این شرکت توانایی خودش را برای یافتن محتوای درون اپلیکیشن‌ها اعلام کرد و سپس تکنولوژی را توسعه داد که می‌توانست کاربر را از نتایج جست‌وجو مستقیماً به کارهای شخصی مانند نمایش دوستان در فواصل جغرافیایی نزدیک یا پخش موسیقی دلخواهشان ببرد.

 

why startups fail

 

[irp posts=”25289″ name=”استارت آپ های جدید ایران را بشناسید”]

استارت آپ ییک یاک:

Yik Yak استارت آپی است که زمینه فعالیتش شبکه‌های اجتماعی بود. این استارت آپ که سال ۲۰۱۳ تأسیس شد توانست ۷۳ میلیون دلار جذب کند و بالاترین ارزش‌گذاری برای این استارت آپ در حدود ۴۰۰ میلیون دلار عنوان‌شده است.

این پیام‌رسان در ابتدای راه خود موفقیت‌های زیادی را کسب کرد و در بین برخی از دانشگاه‌های جهان به‌خوبی جا افتاد. اما بر اساس پیش‌بینی‌هایی که شده بود مشکلات نرم‌افزاری این پیام‌رسان باعث از دست دادند مخاطبانش شد.

مشکلات مهم این استارت آپ روش‌های راحت‌تری بود که می‌شد اطلاعات شخصی کاربران را هک کرد. یک شرکت امور مالی، تیم مهندسی ییک یاک را چند روز قبل از بسته شدن به مبلغ ۳ میلیون دلار خریداری کرد.

استارت آپ Auctionata:

این استارت‌آپ درواقع یک حراجی آنلاین متخصص درزمینه کالاهای لوکس، هنری، آنتیک و مجموعه‌های هنری بود که درنهایت با دریافت مجموع ۶۵/ ۹۵ میلیون دلار سرمایه از ۱۵ سرمایه‌گذار در ۶ مرحله، در ماه فوریه سال میلادی گذشته ورشکسته شد و شکست خورد.

این شرکت از سال ۲۰۱۲ حراجی‌های آنلاین و خاصش را به‌صورت زنده پخش کرد و توانست توجه علاقه‌مندان را به خودش جلب کند. بااین‌حال اما به خاطر مدل مالی اشتباه نتوانست از این سرمایه قابل‌توجه به‌خوبی بهره ببرد.

این در حالی است که انتظارات مدیران این شرکت از میزان استقبال مخاطبان این حراجی چندان برآورده نشد و درنهایت این استارت‌آپ که در سال ۲۰۱۱ آغاز به کارکرده بود، در سال گذشته اعلام ورشکستگی کرد.

استارت آپ مافل:

Maple استارت آپی است که در نیویورک تشکیل شد که اساس کارش یک رستوران دیجیتالی بود. شرکت مافل با جذب سرمایه‌ای در حدود ۲۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد و بعد چهار سال به پایان کار خود رسید.

این استارت آپ در بالاترین ارزش‌گذاری قیمتی در حدود ۱۱۵ میلیون دلار پیداکرده بود. رستوران اینترنتی مافل در ابتدای راه خود از سمت سرآشپزهای معروفی همچون دیوید چنگ طرفداری می‌شد و به همین دلیل در اوایل کار، از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بود. در سال ۲۰۱۵ مافل به‌آرامی شروع به از دست دادن مشتریان خود کرد و در مارس ۲۰۱۶ سودش به ۲ درصد رسید.

[irp posts=”25760″ name=”استارت آپ های شکست‌خورده ایرانی”]

استارت آپ HomeHero:

این استارت‌آپ شکست‌خورده خارجی، سال گذشته میلادی به کار خود پایان داد. HomeHero درمجموع از ۷ سرمایه‌گذار در سه مرحله سرمایه‌ای برابر ۰۲/ ۲۳ میلیون دلار دریافت کرد. کارشناسان معتقدند که تصمیم «کیل هیل» مدیرعامل این شرکت برای پرداخت حقوق پایین به کارمندانش درنهایت به شکست این استارت‌آپ منجر شد.

این استارت‌آپ حدود ۲۳ میلیون دلار سرمایه دریافت کرد تا فعالان امور خانه‌داری و بهداشت و مراقبت در خانه را به خانواده‌ها و افرادی که به آن‌ها نیاز دارند، مرتبط کند. در همین راستا این شرکت با بیمارستان‌ها هم همکاری کرد و سرویسی را ارائه کرد که به افراد برای پیگیری و دنبال کردن شرایط سلامتی اعضای خانواده‌شان تحت مراقبت کارمندان HomeHero، کمک می‌کرد.

هدف نهایی همکاری مستقیم با ارائه‌دهندگان خدمات بیمه‌ای بود که می‌توانستند هزینه‌های خدماتی مانند HomeHero را پوشش بدهند تا درنهایت احتمال نیاز به بستری شدن افراد در بیمارستان‌ها و هزینه بیشتر را کاهش بدهند.

در نهایت متوجه می شویم که هر یک از این استارتاپ ها با وجود داشتن ایده بسیار ناب و جذب سرمایه های زیاد به دلیل عدم سیاست و قابلیت اجرایی با شکست مواجه شدند.

چگونگی پیش بردن استارتاپ و ادامه مسیر موفقیت کار آسانی نیست و بسیاری از کسب وکارهای جدید دقیقا در همین مرحله دچار شکست می شوند. البته استارت آپ های بسیاری هم هستند که به موفقیت های بزرگ دست پیدا کرده اند و توانسته اند پله های طرقی را طی کنند و هر سال از سال قبل خود درآمد بیشتری کسب کنند.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.