نبرد اژدها: ۷ افسانه گیمیفیکیشن

نبرد اژدها: ۷ افسانه گیمیفیکیشن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

گیمیفیکیشن آن چیزی که فکر می‌کنید نیست!

سال‌های زیادی از ابداع واژه گیمیفیکیشن و سر زبان افتادن آن نمی‌گذرد. اما این پدیده جذاب توانسته در همین مدت زمان کوتاه، جای خوبی در دنیای کسب و کار پیدا کند. این روزها هر کسی که سر و کاری با استارت‌آپ، نوآوری و بازاریابی دیجیتال داشته باشد، به بکارگیری گیمیفیکیشن در محصول یا خدمت خود فکر کرده است. آمار جهانی هم حکایت از رشد روزافزون بازار گیمیفیکیشن دارد و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که طی ۵ سال آینده، بازار گیمیفیکیشن بیش از ۳۰ درصد رشد را به خود خواهد دید. همه این آمارها نشان از روزهای خوب برای گیمیفیکیشن دارد.

اما اگر همه چیز آن طور که به نظر می‌رسد نباشد چه؟

گارتنر در سال ۲۰۱۲ پیش‌بینی کرده بود که بیش از ۸۰ درصد از پروژه‌های گیمیفیکیشن با شکست مواجه خواهند شد. از آن زمان سال‌ها گذشته و اوضاع بهبود پیدا کرده است. اما شواهد نشان می‌دهند که گارتنر در پیش‌بینی خود خیلی اشتباه نکرده است. خرده‌فروشان زیادی بر سر این موضوع اجماع دارند که گیمیفیکیشن نتوانسته است به نرخ بازده سرمایه مورد نظرشان دست پیدا کند. اما به راستی چرا نتایج، سازگاری چندانی با فضای حاکم بر این پدیده ندارد؟ برای درک بیشتر این موضوع لازم است به یک سؤال اساسی پاسخ دهیم:

آیا گیمیفیکیشن جواب می‌دهد؟

پژوهش‌هایی که در زمینه گیمیفیکیشن صورت گرفته‌اند یافته‌های گاه ناسازگاری را اعلام می‌کنند. حتی خیلی از این پژوهش‌ها شواهد مستندی دال بر کار کردن یا نکردن گیمیفیکیشن ارائه نمی‌دهند. بخشی از این مسئله به خاطر نوظهور بودن پدیده گیمیفیکیشن است. قبل از پاسخ به این پرسش که آیا گیمیفیکیشن جواب می‌دهد یا خیر لازم است این سؤال‌ها را از خود بپرسیم:

آیا گیمیفیکیشن برای مسئله‌ای که داریم مناسب است؟

اصلاً چه زمانی باید به سراغ گیمیفیکیشن برویم؟

پاسخ به تمامی این پرسش‌ها نیازمند این است که پاسخ پرسشی بنیادی‌تر را بیابیم:

گیمیفیکیشن چیست؟

آیا هر چیزی که شبیه بازی باشد گیمیفیکیشن است؟ اصلاً تعریف مشخصی از گیمیفیکیشن وجود دارد؟ پاسخ این سؤال گره‌های زیادی را باز می‌کند و باعث می‌شود که با رویکردی بهتر به سراغ گیمیفیکیشن برویم.

در این کارگاه قصد داریم به این پرسش‌های کلیدی پاسخ دهیم. به همین منظور، ۷ افسانه و تصور اشتباه از گیمیفیکیشن را مرور می‌کنیم تا دید درستی از این پدیده جذاب پیدا کنیم.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][us_person image=”26981″ name=”علیرضا حسینی” role=”طراح گیمیفیکیشن” img_size=”medium”][/us_person][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_column_text]

آدرس:تهران طرشت شمالی، ابتدای بلوار تیموری، دومین ساختمان، پلاک ۱۸۰، پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف (روبروی نمایندگی ایران خودرو) – باشگاه کارآفرینی تیوان (دسترسی راحت از متروی شریف و طرشت)

تاریخ و ساعت رویداد پنجشنبه ۱۶ اسفند ماه ۹۷

ساعت ۱۴:۰۰  الی ۱۷:۰۰[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_raw_html]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[/vc_raw_html][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.