پیش شتاب دهنده چیست ؟

پیش شتاب دهنده چیست ؟

شرکت‌های بزرگی در دنیا به‌عنوان یک استارت آپ مطرح هستند که کار خود را با پرورش یک ایده شروع کرده‌اند. گاهی بعضی از افراد کارشان را باانرژی زیادی شروع می‌کنند اما در میانه راه متوجه می‌شوند که خیلی از مسائل مربوط با این کسب‌وکار را نمی‌دانند.

بعضی مواقع این ندانستن به دلیل بررسی نکردن استارت آپ‌های مشابه است و دیگر اوقات به دلیل استفاده نکردن از تجربیات دیگر کسب‌وکارها که تجربه‌های مفیدی را در اختیار سایر همکاران خود قرار می‌دهند.

اطلاعاتی که این استارت آپ‌های به ثمر رسیده در اختیار ما قرار می‎دهند درواقع همان پیش شتاب‌دهنده است. شرکت‌های بزرگی در دنیا به‌عنوان یک استارت آپ مطرح هستند که کار خود را با پرورش یک ایده شروع کرده‌اند.

گاهی بعضی از افراد کارشان را باانرژی زیادی شروع می‌کنند اما در میانه راه متوجه می‌شوند که خیلی از مسائل مربوط با این کسب‌وکار را نمی‌دانند. بعضی مواقع این ندانستن به دلیل بررسی نکردن استارت آپ‌های مشابه است و دیگر اوقات به دلیل استفاده نکردن از تجربیات دیگر کسب‌ و کارها که تجربه‌های مفیدی را در اختیار سایر همکاران خود قرار می‌دهند.

اطلاعاتی که این استارت آپ‌های به ثمر رسیده در اختیار ما قرار می‎دهند درواقع همان پیش شتاب‌دهنده است.

 البته این تعریف از پیش شتاب‌دهنده‌ها بسیار کلی است. برای درک بهتر این موضوع که پیش شتاب‌دهنده چیست و چه خدمتی به استارت آپ‌ها می‌کند این مقاله را که طی سرفصل‌های زیر تدوین‌شده است بخوانید تا با جنبه‌های مختلف این موضوع آشنا شوید:

 •  پیش شتاب‌دهنده چیست؟
 • مشخصات برنامه‌های پیش شتاب‌دهنده
 • پیش شتاب‌دهنده چه مزیتی دارد؟ 
 • پیش شتاب‌دهنده چه موضوعاتی را بررسی می‌کند؟
 • پیش شتاب‌دهنده‌ها چه تأثیری بر عملکرد استارت آپ‌های نوپا دارند؟
 • روند کار پیش شتاب‌دهنده‌ها به چه شکل است؟
 • دوره‌های پیش شتاب‌دهنده باعث توجیه نظریه‌ی ایده پردازان می‌شود
 • MVP چیست؟
 • تفاوت شتاب‌دهنده و پیش شتاب‌دهنده چیست؟
 • چند پیش شتاب‌دهنده موفق ایران

پیش شتاب‌دهنده چیست؟

مربیان باتجربه‌ای که تمام جنبه‌های کلیدی یک کسب‌وکار را پیداکرده‌اند دوره‌هایی را برگزار می‌کنند تا یک ایده استارت آپی را ازلحاظ کارایی و سوددهی بررسی کنند، پیش شتاب‌دهنده هستند.

این دوره‌ها معمولاً در ۷ یا ۸ جلسه یا در دوره‌های کوتاه‌مدت چندساعته برپاشده و در آن تمامی آن‌ها نکات لازم برای پیشرفت و به ثمر نشستن یک استارت آپ تجزیه‌وتحلیل می‌شود.

تیم‌های شرکت‌کننده در خارج از این کلاس‌ها بر روی ایده خود کار می‌کنند و به دور از محیط کلاسی تصور می‌کنند که وارد بازار شده و قرار است استارت آپ آن‌ها شناخته شود؛ سپس لازم است تجربیات خود را در اختیار سایر شرکت‌کنندگان نیز قرار دهند.

 پیش شتاب‌دهنده‌ها معمولاً به یک ارگان دولتی ربط دارند، این دوره‌ها تمامی دانش و مهارت لازم برای ایجاد یک محصول یا خدمت و گاهی سرمایه موردنیاز را در اختیار ایده پردازان استارت آپی قرار می‌دهند.

طبیعی است استارت آپ‌هایی که در این پیش شتاب‌دهنده‌ها امتیازات بالاتری ازلحاظ داشتن ایده منحصربه‌فرد، کسب کرده و در تمامی جلسات پیش شتاب‌دهنده شرکت می‌کنند، اولویت بالاتری برای ورود به برنامه‌های سرمایه‌گذاری و جلب هزینه موردنیاز اولیه را خواهند داشت.

 پیش شتاب‌دهنده‌ها استارت آپ‌های موفقی هستند که جلساتی گروهی برگزار می‌کنند تا افراد نوپایی که ایده خوبی در ذهن دارند تمامی راه‌کارهای موفقیت را بیاموزند. این شرکت‌ها معمولاً به دولت وابسته‌اند و گاهی به‌عنوان سرمایه‌گذار اولیه به شمار می‌آیند.

مشخصات برنامه‌های پیش شتاب‌دهنده

 • مخاطبین این برنامه معمولاً افراد تازه کارهستند یا کسانی است که به دنبال راه‌اندازی حرفه جدید و پردرآمد می‌گردند. قسمت اصلی توجه این پیش شتاب‌دهنده‌ها افرادی با توانمندی بالا و جویای کار است.
 •  مدت برنامه پیش شتاب‌دهنده‌ها از شتاب‌دهنده‌ها کم‌تر است.
 • تمامی جلسات را مربیان باتجربه اداره می‌کنند و گاهی به‌صورت اختصاصی برای یک گروه به فعالیت می‌پردازند.
 • پیش شتاب‌دهنده قبل از سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد.

پیش شتاب‌دهنده چه مزیتی دارد؟

در ایران بسیاری از کسب‌وکارها هستند که برای پیشرفت کار خود و سوددهی بیشتر نیاز به افرادی باانگیزه و دارای ایده‌های جدید دارند که آموزش‌های کافی را گذرانده‌اند. این افراد می‌توانند به‌صورت یک مشاور این کسب‌وکارها را رونق بخشند و فرصت‌های شغلی زیادی را ایجاد کنند.

رفع مشکلات و موانع شرکت‌های بزرگ به این وابسته است که آن‌ها دوره‌های پیش شتاب‌دهنده را جدی بگیرند و روی ایده‌های خود در گروه‌های پیش شتاب‌دهنده  کار کنند. امتیاز دیگری که این دوره‌ها دارند برای کسانی است که خودشان قصد افتتاح یک شرکت استارت آپ را دارند و لازم است چگونگی پرورش ایده‌ها را بدانند.

پس از پایان دوره آن‌ها قادر خواهند بود که ایده را به محصول تبدیل کرده و کارآفرین باشند. معمولاً این کلاس‌ها در پایان دوره، روزی را در نظر می‌گیرند تا افراد آموزش دیده بتوانند ایده خود را از طریق داوران یا عموم مردم ارائه دهند و سرمایه‌گذارانی را جذب کنند.

پیش شتاب‌دهنده چه مزیتی دارد؟

 [irp posts=”24827″ name=”شتاب دهنده استارت آپ چیست ؟”]

پیش شتاب‌دهنده چه موضوعاتی را بررسی می‌کند؟

۱- روش راه‌اندازی یک استارت آپ:

همان‌طور که اشاره شد استارت آپ‌ها بر پایه یک ایده شروع به کار می‌کنند. پیش شتاب‌دهنده‌ها با بررسی ایده‌ها به شما روش پیشرفت در این کسب‌وکار را می‌آموزند.

۲- رصد بازار:

این دوره، بازار موردنظر شما را در قالب یک تیم تجزیه‌ و تحلیل می‌کند و به شما راه‌کارهایی ارائه می‌دهد. اگر ایده شما نیاز به فرهنگ‌سازی داشته باشد در این دوره بررسی می‌شود.

۳- جذب سرمایه:

متخصصان این عرصه با توجه به روابط گسترده‌ای که در این حوزه برقرار کرده‌اند به شما این امکان را می‌دهند که با سرمایه‌داران گفت‌وگویی داشته باشید و صرف اقتصادی ایده خود را بررسی کنید.

۴- شیوه تبلیغات:

مربیان شما در پیش شتاب‌دهنده کسانی هستند که برای رسیدن به یک کسب‌وکار موفق تمامی شیوه‌های بازاریابی را امتحان نموده‌اند، این افراد دلسوز با در دست داشتن اطلاعات موردنیاز، ایده شمارا برای قرارگیری در جایگاه درست تبلیغاتی تجزیه‌وتحلیل می‌کنند و روش آن را به شما نیز آموزش می‌دهند.

پیش شتاب‌دهنده‌ها چه تأثیری بر عملکرد استارت آپ‌های نوپا دارند؟

تعداد کثیری از استارت آپ‌هایی که تقاضای ورود به مرحله شتاب‌دهنده را دارند در ابتدا سطح کیفی خوبی ندارند. ولی با کمک پیش شتاب‌دهنده‌ها رشد و گسترش می‌یابند.

پیش شتاب‌دهنده‌ها سعی بر توانمندسازی افراد در حوزه کسب‌وکار خود را دارند که از طریق بالا بردن سطح آگاهی افراد در گروه‌های چندنفره صورت می‌گیرد.

این اشخاص که بر ایده خود کاملاً آگاه شده و مشکلات پیش روی خود را شناخته‌اند، می‌توانند قبل از ورود به بازار و تجربه شکست به رفع عیوب خود بپردازند تا قبل از از دست دادن سرمایه و مشتریان خود، مشکلات احتمالی را از میان بردارند.

شتاب‌دهنده‌ها که پلی میان ایده استارت آپ و شتاب‌دهنده هستند، مهارت افراد در شناخت فضای کسب‌وکار را تقویت می‌کنند و باعث استقلال فکری آن‌ها در تجزیه‌وتحلیل موانع پیش روی خود می‌شوند.

پیش شتاب‌دهنده‌ها چه تاثیری بر عملکرد استارت آپ‌های نوپا دارند؟

[irp posts=”25259″ name=”در یک مدرسه کارآفرینی چه رخ می دهد ؟”]

روند کار پیش شتاب‌دهنده‌ها به چه شکل است؟

شما در این دوره‌ها به چند تیم تقسیم می‌شوید که معمولاً از پیش، افراد آن را نمی‌شناسید. در طی دوره باید بتوانید یک ایده را انتخاب و به‌گونه‌ای پرورش دهید که قابل دفاع باشد.

در این راه مربیان به شما کمک می‌کنند و نکاتی را برایتان بازگو می‌کنند تا دقیقاً متوجه شوید که چه قسمت‌هایی از یک ایده باید موردتوجه بیشتری قرار گیرد؛ همچنین ایرادات شمارا با یک آموزش صحیح برطرف می‌کنند.

 معمولاً این کلاس‌ها در پایان دوره، روزی را در نظر می‌گیرند تا افراد آموزش‌دیده بتوانند ایده خود را از طریق داوران یا عموم مردم ارائه دهند و سرمایه‌گذارانی جذب کنند.

روند کار پیش شتاب‌دهنده‌ها به چه شکل است؟

 دوره‌های پیش شتاب‌دهنده باعث توجیه نظریه‌ی ایده پردازان می‌شود

گاهی طرحی از سمت افرادی ارائه می‌شود که خود بر کیفیت آن آگاه نیستند، این افراد بعد از گذراندن این دوره‌های پیش شتاب‌دهنده می‌توانند به نوآوری در فرآیند ایده پردازی خود برسند و نظریاتشان را نه بر اساس تصادف، بلکه با آگاهی انتخاب و پیگیری کنند و به‌گونه‌ای جذاب برای مخاطبان و سرمایه‌گذاران توجیه کند.

 MVP چیست؟

درواقع MVP خروجی فیزیکی تیم‌های شرکت‌کننده در پیش شتاب‌دهنده به‌حساب می‌آید که در انتهای دوره ارائه می‌دهند. برای اینکه بدانید آیا مطالبی که در این دوره به شما آموزش داده‌شده نتیجه مثبتی را در برداشته یا خیر!

لازم است نرم‌افزاری طراحی کنید و تمامی ابعاد ایده خود را در آن بگنجانید. این‌یک نمونه کوچک از محصول نهایی است که گروه‌ها قصد دارند آن را ارائه دهند و می‌تواند به‌عنوان یک سمپل در نظر گرفته شود تا به بازار ارائه‌شده و خطاهای آن دریافت شود. می‌توان گفت یک آزمون عملی برای محک زدن یادگیری‌ها نیز به شمار می‌آید.

تفاوت شتاب‌دهنده و پیش شتاب‌دهنده چیست؟

پیش شتاب‌دهنده‌ها قبل از اینکه شما وارد بازار کار شوید و استارت آپ خود را اجرایی کنید به کمک شما می‌آیند تا در کنار یک گروه کم و کیف کار را بررسی کنید، همه این اقدامات در مرحله‌ای است که شما هنوز هزینه‌ای برای انجام این کار پرداخت نکرده‌اید؛ اما شتاب‌دهنده‌ها زمانی به شما یاری می‌رسانند که فعالیت خود را آغاز کرده و در میانه راه با مشکلاتی مواجه شده‌اید و نیاز به کمک برای تسریع کار خود دارید.

شتاب‌دهنده‌ها به شما کمک می‌کنند از بازار عقب نمانید و با خطای کمتری به راهتان ادامه دهید.

پیش شتاب‌دهنده‌ها که پلی میان ایده استارت آپی و شتاب‌دهنده هستند، مهارت افراد در شناخت فضای کسب‌وکار را تقویت می‌کنند و باعث استقلال فکری آن‌ها در تجزیه‌وتحلیل موانع پیش روی خود می‌شوند.

چند پیش شتاب‌دهنده موفق ایران

استارت آپ الفا:

این مجموعه سعی دارد فرهنگ استارت آپی را توسعه دهد و به افراد درراه اندازی کسب‌وکارهای استارت آپی کمک می‌کند؛ همچنین به مجموعه‌هایی که دارای ایده‌های نو هستند مبلغی را به‌عنوان سرمایه اولیه اختصاص می‌دهد تا از تیم‌های با پتانسیل بالا حمایت کند.

 استارت آپ پاینر:

این شرکت که  در سال ۲۰۱۱ وارد این عرصه شده است، هم‌اکنون برنامه‌های هفتگی برای مشتاقان صنعت استارت آپ برگزار می‌کند و به آن‌ها روش گسترش ایده‌هایشان را می‌آموزد. این استارت آپ با برقراری کارگاه‌های آموزشی سعی در جذب نیروهای خوش‌فکری دارد که نیازمند حمایت برای ارتقا افکار منحصربه‌فردشان هستند.

کارآفرینی هم نت:

رویداد هم نت از پنل مطرح کردن فرصت‌ها یا بازگویی مسئله شروع می‌شود؛ در ادامه سعی در جذب افراد توانمندی دارد که تمایل دارند برای نشان دادن توانمندی خود به سرمایه‌گذاران، یک گروه تشکیل دهند و ایده‌های خود را به یک مدل کسب‌وکار تکرارپذیر و با اهمیت تبدیل کنند.

استارت آپ ویکند:

پیش شتاب‌دهنده استارت آپ ویکند با برگزاری دوره‌های ۵۴ روزه محیط کسب‌وکار را برای ایده پردازان شبیه‌سازی کرده و مابین افراد پیوندی ایجاد می‌کند تا بتوانند در یک گروه به خلق طرح‌های نو بپردازند، در این جلسات کلیه مطالب مرتبط با کسب کار استارت آپی مطرح‌شده و نگرش صحیح به کارآفرینی ارائه می‌شود.

جالب است در بین برگزارکنندگان دوره‌های پیش شتاب‌دهنده، استارت آپ‌های شهرستانی از رقبای ساکن تهران پیشی گرفته و رشد زیادی داشته‌اند.

همه‌کسانی که  قصد دارند یک فعالیت استارت آپی راه بیندازند، بهتر است که در یک دوره پیش شتاب‌دهنده  شرکت کنند تا دقیقاً بدانند که باید ایده خود را چگونه تجزیه و تحلیل کرده و به بازار عرضه کنند.

از مزیت‌های دیگر پیش شتاب‌دهنده‌ها این است که اگر ایده خوبی داشته باشید و بتوانید در فعالیت‌های گروهی بدرخشید به‌سرعت جذب یک ارگان می‌شوید یا برای خود سرمایه‌گذاری پیدا می‌کنید که رشد شمارا تسریع می‌بخشد.

[irp posts=”24800″ name=”کارکردن در فضای کار اشتراکی چه مزیت هایی دارد ؟”]

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.