۱۰ واقعیت عجیب که پیش از راه‌اندازی استارت آپ آن‌ها را نمی‌دانید

۱۰ واقعیت عجیب که پیش از راه‌اندازی استارت آپ آن‌ها را نمی‌دانید

دنیای استارت آپ ها دنیای عجایب است. ایده‌های زیبا، نو و خلاقانه، افراد باانگیزه و امیدوار و … فضای استارت آپی، پر از آدم‌هایی است که اراده انجام کاری را دارند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند اما متأسفانه بسیاری از آن‌ها نهایتاً نمی‌توانند کسب‌وکار خودشان را رونق ببخشند. چرا این موضوع اتفاق می‌افتد؟

شاید بیشترین علت آن به این برمی‌گردد که بسیاری از کارآفرینان نمی‌دانند چگونه از نقطه ابتدایی و شروع کسب‌وکار خود از نقطه A به هدف خود یا جایگاه موردنظر خود و به نقطه B برسند. منظور از نقطه شروع کسب‌وکار از دیدگاه ما، زمانی است که یک ایده در ذهن یک کارآفرین متبلور می‌شود.

جایگاه B را نیز به این صورت تعریف می‌کنیم که جایگاهی است که کسب‌وکار ما در یک حالت ایمن، راه‌اندازی شده و درآمدزاست. علاوه بر دانستن چگونگی طی کردن مسیر باید به موضوع علاقه نیز توجه داشت. کاری را انجام دهید که دوست دارید.

بیشترین انگیزه و قدرت یک کارآفرین برای انجام دادن کاری است که به آن علاقه دارد. در شروع کار باید اطمینان داشته باشید کاری که دارید شروع می‌کنید را به آن علاقه دارید؛ چون برای شروع کردن یک کسب‌وکار زمان و انرژی زیادی را صرف می‌کنید و بدون علاقه هم موفقیت در این کار امکان‌پذیر نیست.

پیش از شروع استارت آپ باید واقعیت‌هایی را در مورد دنیای استارت آپی در نظر داشته باشید. در این مقاله ده واقعیت را برای شما معرفی کرده‌ایم که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • شروع، اولین واقعیت
  • هرچه می‌خواهید بفروشید
  • مشاور و متخصص
  • مهارت‌های از راه دور
  • کارمندان قراردادی
  • هم بنیان‌گذار
  • همکاران باانگیزه
  • پول همه‌چیز نیست
  • تبلیغات سرمایه شماست
  • شناخت مشتری

شروع، اولین واقعیت

شروع کردن، بهتر از درست و صحیح شروع کردن است. به عبارت بهتر، مهم نیست که شما واقعاً ندانید آیا روش مناسبی را برای شروع انتخاب کرده‌اید یا نه؛ مهم این است که هر چه زودتر دست‌ به‌کار شوید، حتی اگر قدم اول شما اشتباه باشد.

پس باید بدانید که در دنیای استارت آپ ها تأخیر و درنگ جایز نیست. حرکت حرف اول را می‌زند و نباید آن را به تعویق انداخت. شما هم در مورد این موضوع فکر کنید. تا زمانی که کسب‌وکار خود را شروع نکنید، هیچ‌چیز اتفاق نخواهد افتاد.

در حین راه‌اندازی متوجه می‌شوید که از کنار بسیاری از چیزها باید به‌سادگی و با عدم توجه به آن‌ها فقط گذر کنید و رد شوید. بنابراین توصیه می‌شود که، اولین اقدام خود را مشخص کرده و بنویسید.

سپس یک دامنه برای سایت خود بخرید. بعدازآن، کلیت کسب‌وکارتان را طراحی کنید و طرح اولیه آن (یا نمونه کوچک آن) را طراحی کرده و بنویسید.

هیچ مانعی به‌غیراز خودتان، در ابتدا و برای شروع کسب‌وکارتان جلوی شما قرار ندارد! اولین اقدامی که باید محقق شود را انجام دهید. سریع شروع کردن، به معنای این نیست که باید سریع نیز کسب‌وکار خود را گسترش دهید.

گسترش کسب‌وکار، موضوعی است که باید با دقت زیادی و با مقیاس مشخصی انجام گیرد. شروع کردن سریع به این معناست که شما از همه منابع ممکن برای رسیدن به یک هدف مشخص بهره ببرید. شروع کردن، موضوع اصلی می‌باشد.

به‌محض اینکه کسب‌وکار شما آغاز شد، هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. استارتاپ، یک مسابقه است؛ هر چه در این مسابقه سریع‌تر باشید، احتمال اینکه برنده شوید بیشتر خواهد بود. از دیدگاه استراتژیک، یکی از واقعیت‌های دنیای استارت آپ ها این است که باید هر چه زودتر ایده خود را تجاری‌سازی و برای ورود به بازار آماده کنید.

تعلل و درنگ، کُشنده ایده است و سرعت، برگ برنده بازی می‌باشد. هر آن ممکن است این ایده به انواع و اشکال گوناگون توسط دیگران ارائه شود و ایده شما از حالت دست اولی و ناب بودن خارج شود و تمام رؤیاهای شما برای راه‌اندازی یک استارت آپ موفق از بین برود.

[irp posts=”25548″ name=”۲۰ دلیل عمده شکست استارت آپ ها”]

هر چه می‌خواهید بفروشید

برخی از کارآفرینان هستند که دقیقاً می‌دانند چه چیزی را می‌خواهند به فروش برسانند. در مقابل، کارآفرینانی هم هستند که نمی‌دانند چه چیزی بفروشند و فقط می‌خواهند که یک کالا یا محصول یا خدمت را به فروش برسانند. توصیه ما این است که هر آنچه می‌خواهید بفروشید.

بسیاری از کارآفرینان برجسته جهان، چیز جدیدی را به فروش نمی‌رسانند. بلکه یک محصول یا خدمت قدیمی را به شیوه‌ای متفاوت و یا بهتر از دیگران، می‌فروشند. برای مثال سم والتون (Sam walton) از شرکت والمارت همان محصولاتی که در بسیاری از فروشگاه‌ها و مغازه‌ها در دسترس بودند را به فروش می‌رساند.

به یاد داشته باشید که کارآفرینان، همواره مبتکر یا نوآور نیستند. شما می‌توانید محصول فرد دیگری که هم‌اکنون در بازار وجود دارد را بفروشید. بنابراین، هر چه را که می‌خواهید بفروشید و محدودیتی دراین‌باره برای خود در نظر نگیرید.

 

بفروشید

مشاور و متخصص

زمانی که شما قرار است یک کسب‌وکار را به‌تازگی آغاز کنید، به‌احتمال بسیار قوی، جواب اکثر سؤالات خود را نمی‌دانید. مثلاً لازم است تا شرکت شما با شرکت دیگری ادغام شود؛ اما چگونه و به چه روشی این کار باید صورت بگیرد؟

برای دستیابی به پاسخ این سؤالات، باید از یک مشاور و فرد متخصص کمک گرفته شود و او به شما پیشنهاد و توصیه می‌کند که با فلان روش، این مسئله را به‌پیش ببرید. اما، پس‌ازآن چه طور؟

بعد ازانتخاب این روش، چگونه باید آن را اجرا کرد؟ اکنون، شما از همان شخص درخواست کنید که این کار را برای شما انجام دهد. با این کار، شما به یک فرد متخصص دسترسی دارید که کار موردنظر را، که طبق نظر و ایده خودش است، برایتان انجام می‌دهد. البته نگران مبلغی که باید به آن فرد بدهید هم نباشید؛ شما می‌توانید قسمتی از سهام شرکت خود را در آینده به وی اختصاص دهید یا اینکه پول را با توافق او، باکمی تأخیر بپردازید.

هنگامی‌که مشکلی به وجود می‌آید – مثلاً بهترین روش عملیاتی برای کسب‌وکار، محل استقرار، طراحی لوگو، حسابداری، و غیره – و شما جوابی برای آن ندارید، به دنبال فردی باشید که پاسخ آن را بداند. سپس، وقتی آن فرد متخصص توصیه و نظر خود را درباره پاسخ به آن شرایط دشوار یا مسئله به وجود آمده بیان می‌کند، از خود آن فرد درخواست کنید که آن کار را برای شما انجام دهد.

کسب‌وکار شما، بیشتر از زمانی که خودتان برایش وقت می‌گذارید، به تخصص و کمک افراد دیگر نیاز دارد. بنابراین از افراد دیگر کمک بگیرید و با آن‌ها همکاری کنید و سعی نکنید یک‌تنه کسب‌وکارتان را به جلو ببرید. افراد مختلف با مهارت‌ها و تخصص‌های متفاوت را استخدام کنید. این کمک از ابتدای شروع کار استارت آپ و تا زمانی که کسب‌وکار شما مشغول فعالیت است موردنیاز می‌باشد.

 

مشاوره

مهارت‌های از راه دور

بهترین استعدادها و قابلیت‌ها برای استارتاپ یا کسب‌وکارتان همیشه در نزدیکی و در دسترس شما قرار ندارند. برای اینکه از مهارت افراد کارآمد بهره‌مند شوید نیازی نیست که متمرکز بر اطراف و نزدیک خود شوید شما به‌راحتی می‌توانید از افراد حاذق و متخصص از راه دور دعوت به همکاری کنید. همیشه افراد دوروبر شما لزوماً بهترین افراد نیستند.

 

مشتاق یافتن کارکنانی باشید که از مهارت‌های خوبی بهره‌مند هستند و در فاصله دوری نسبت به شما قرار دارند. امروزه بسیاری از افراد به‌صورت فریلنس (دورکاری) حاضر به همکاری با شما هستند.

 

کارمندان قراردادی

استخدام کارمندان به‌صورت رسمی، شاید روند استارتاپ شمارا کُند نماید. به‌علاوه، توجه داشته باشید که افراد بسیار کمی هستند که مایل باشند در استارتاپ شما که به‌تازگی تأسیس‌شده مشغول به کار دائم شوند. همچنین اجازه ندهید که قواعد رسمی، و قاعده‌های سازمان‌های رسمی، شمارا از انجام کار اصلی بازدارد.

برای این کار بهتر است با کارمندان قراردادی همکاری کنید و مدت قرارداد را با توجه به نیاز استارت آپ و با توافق فرد مشخص کنید. در صورت رضایت طرفین این قرارداد می‌تواند در دوره‌های متوالی تمدید شود.

[irp posts=”25364″ name=”چطور می توان روی استارت آپ ها سرمایه گذاری کرد؟”]

هم بنیان‌گذار

به‌تنهایی و توسط فقط یک بنیان‌گذار (مؤسس)، نمی‌شود از پس‌کارهای راه‌اندازی یک استارتاپ برآمد. بعضی‌اوقات، راه‌اندازی یک کسب‌وکار، به چیزی بیشتر از علاقه بسیار زیادِ شخصی و کار سخت نیاز دارد. الهام‌بخشی، دادن انگیزه و داشتن مهارت‌های یک مؤسس دیگر، گاهی بسیار کمک‌کننده است. سرمایه‌گذاران، تمایل به سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ هایی دارند که یک تیمِ بنیان‌گذار دارند و نه صرفاً یک فرد بنیانگذاربه‌تنهایی. حتی داشتن سه نفر بنیان‌گذار، تعداد زیادی محسوب نمی‌شود.

البته با این فرض که شما یک سلسله‌مراتب برای تصمیم‌گیری‌های خود داشته باشید و وظیفه هر شخص به‌روشنی معین‌شده باشد. هم ‌بنیان گذاران ممکن است دارای مهارت‌هایی باشند که در شما وجود ندارد و بدین‌وسیله، استارتاپ شما بتواند موفق‌تر از آن چیزی شود که در ذهن خودتان داشتید و بر طبق مهارت‌های خودتان تخمین زده بودید. واقعیت دیگر استارت آپی این است که انجام کار به‌صورت مشترک ادامه راه را میسر می‌کند.

همکاران باانگیزه

یکی از دلایلی که استیو جابز، برند اپل را به یکی از نوآورترین و باارزش‌ترین برندها در جهان تبدیل کرد، به خاطر این موضوع بود که جابز، افراد را به‌پیش روی به جلو ترغیب می‌کرد. او رویکرد مدیریتی خود را بدین گونه شرح داده است: “وظیفه من در کسب‌وکارم بدین نحو است که نباید بر افراد آسان بگیرم؛ باید موجب پیشرفت افراد شوم به‌طوری‌که بهتر و بهتر شوند.

وظیفه من این است که موارد مختلف را از قسمت‌های مختلف شرکت جمع‌آوری کنم، مسیرها را واضح و روشن به افراد نشان دهم، و منابع را برای فعالیت‌های کلیدی شرکت فراهم نمایم. برای اینکه کارکنان شرکت ازنظر کاری عملکرد خوبی داشته باشند، باید آن‌ها را به جلو راند، و آن‌ها را به شخصی بهتر از چیزی که در حال حاضر هستند تبدیل کرد. برای این منظور، کمی تندی کردن در مواردی لازم است”.

با توجه به این مطلب درمی‌یابیم که داشتن افراد باانگیزه به‌عنوان همکار می‌تواند استارت آپ را به اهداف خود نزدیک‌تر کند.

 

از استخدام و همکاری با افراد بدبین، منفی و پشت‌گوش‌انداز پرهیز کنید. این افراد به‌راحتی می‌توانند آتش‌فشان انگیزه شمارا خاموش کنند.

 

 

پول همه‌چیز نیست

 

پول همه چیز نیست

یک واقعیت مهم و عجیب دیگر این است که لزوماً نباید در مورد اینکه درآمدزایی استارتاپ شما از کجا حاصل خواهد شد، نگران باشید. یک محصول یا خدمت خوب، بالاخره راهی برای پول درآوردن پیدا می‌کند.

به‌راستی این سخن درستی است؛ تمرکز بیش‌ازاندازه بر روی کسب درآمد، ممکن است منجر به این شود که کسب‌وکار شما از مسیر اصلی خود منحرف شود. بنابراین، بیش‌ازحد خود را درگیر سرمایه‌گذار، مسائل مالی، مدل قیمت‌گذاری عالی و امثال این‌ها نکنید.

رشد به معنای سرمایه‌گذاری نیست؛ بلکه به معنای تکان خوردن از وضعیتی به وضعیتی بهتر، فروش و انجام فعالیت‌هایی که لزوماً ممکن است درخواست پول از مشتری نکند، می‌باشد. تمرکز بر روی پول درآوردن شمارا از سایر جنبه‌های استارت آپ موفق بودن دور می‌کند. تداوم استارت آپ بسیار مهم‌تر از این نکته است که یک دوره کوتاه‌مدت درآمد فراوان به دست آورید و به‌سرعت هم به غروب برسید و از این وادی بیرون روید.

تبلیغات سرمایه شماست

تبلیغات از ملموس‌ترین واقعیت‌های دنیای استارت آپی است. بازاریابی و تبلیغات، یکی از بهترین کارهایی است که شما می‌توانید برای کسب‌وکار خود انجام دهید. زمانی که شما محصول یا خدمت خود را تبلیغ می‌کنید، آن را در معرض دید افرادی قرار می‌دهید که با احتمال زیاد، از آن استقبال خواهند کرد. انجام تبلیغات و بازاریابی، اتلاف وقت نیست؛ بلکه یکی از اولین سرمایه‌گذاری‌هایی است که شما بر روی کسب‌وکار خود باید انجام دهید.

به یاد داشته باشید که تبلیغات هزینه نیست، بهترین سرمایه‌گذاری ممکن برای استارت آپ شماست. درزمینه تبلیغات تا جایی که می‌توانید از افراد خلاق استفاده کنید و سعی کنید محصول و ایده نو خود را به صورتی خلاقانه و جدید معرفی کنید. ایده شما هرچقدر هم ناب و عالی باشد با روش تبلیغات کلیشه‌ای هرگز موفق نخواهد بود.

[irp posts=”25513″ name=”چطور می توان در روستا کار آفرینی کرد ؟”]

شناخت مشتری

واقعیت بسیار مهم دیگر برای استارت آپ، مشتری است. یک استارتاپ، فقط به مؤسس آن مرتبط نمی‌شود بلکه با مشتریان نیز ارتباطی تنگاتنگ دارد.

اگر افرادی وجود داشته باشند که مایل به خرید یا استفاده از محصول یا خدمت شما باشند، لازم است که شما در مورد این مشتریان اطلاعات بیشتری کسب کنید و همچنین از خود این افراد اطلاعات بگیرید. پذیرش یا عدم پذیرش کسب‌وکار شما توسط مردم و مشتریان، می‌تواند نقشی بسیار تعیین‌کننده در موفقیت یا شکست کار شما داشته باشد.

هر چه زودتر در مورد مشتریان خود اطلاعات کسب کنید و در مورد آن‌ها بیاموزید، زودتر می‌توانید خدمات خود را به مشتریان ارائه دهید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.