۱۰ ویژگی مشترک کارآفرینان برتر چیست؟

۱۰ ویژگی مشترک کارآفرینان برتر چیست؟

دنیای امروز، دنیای کسب وکارهای جدید و رقابت بین ایده ها و کارآفرینان است. با توجه به نظریات مختلف مبنی بر اینکه اکثر کسب وکارهای جدید شکست می خورند، تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق برای همه میسر نیست. شاید برای اینکه تبدیل به یک کارآفرین موفق شویم نیاز به شانس داشته باشیم اما خوش‌شانس بودن کافی نیست.

نگاهی به زندگی و ویژگی کارآفرینان موفق و بزرگ دنیا نشان می‌دهد که داشتن خصوصیات منحصربه‌فرد و پرورش آن‌ها در موفقیت یک کارآفرین تأثیر بسیاری دارد. این ویژگی‌ها ذاتی به نظر می‌رسند اما به این معنا نیست که نمی‌توان آن‌ها را آموخت و به داشتن آن‌ها مزین شد.

اینکه کارآفرین صرفاً با داشتن یک ایده خوب به موفقیت دست پیدا کند نگاهی سطحی و پیش‌پاافتاده است. برای کارآفرین موفق شدن به چیزهایی بیش از یک ایده ناب احتیاج است.

در این مقاله ده ویژگی کارآفرینان موفق را به شما معرفی می‌کنیم. این ده ویژگی به ترتیب زیر است:

 • ریسک‌پذیری
 • سازگاری و انعطاف‌پذیری
 • مدیریت پول
 • برنامه‌ریزی
 • قابلیت‌های ارتباطی
 • به دنبال فروش و مزایای فروش
 • تیم کسب‌وکار درجه‌یک
 • سرمایه‌گذاری روی خود
 • دید بلندمدت
 • درک عمیق از خود
 • سایر ویژگی‌های کارآفرینان موفق

ریسک‌پذیری

برای کارتان چقدر حاضرید فداکاری کنید؟ یکی از ریسک‌هایی که اکثر کارآفرینان می‌کنند این است که کار روتینشان را رها کرده تا به رؤیاهایشان برسند.ریسک‌پذیری یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های کارآفرینان موفق است. کارآفرینان افراد ریسک‌پذیری‌اند که آماده یک شیرجه عمیق در دریایی مملو از چیزهای غیرقابل‌پیش‌بینی هستند.

همه افراد ریسک‌پذیر، کارآفرینانی موفق نیستند. از جنبه ریسک‌پذیری، چه تفاوتی میان کارآفرینان موفق و افراد دیگر وجود دارد؟

کارآفرینان موفق آماده ریسک کردن بر روی پول و زمانشان در ناشناخته‌ها هستند، ولی هم‌چنین آن‌ها در برخورد با “ناشناخته‌های ناشناخته”‌ منابع، برنامه‌ها و ظرفیت‌ها ذهنی و انرژی‌شان را حفظ می‌کنند. یک کارآفرین موفق، هنگام ارزیابی یک ریسک، از خود می‌پرسد آیا این ریسک به‌اندازه حرفه، زمان، و پول من می‌ارزد؟ و اگر این سرمایه‌گذاری پرخطر بازگشتی برایم نداشته باشد، آن‌وقت چه باید کرد؟

یک کارآفرین بیشتر ازآنچه که بتواند گاز می‌زند تا جویدن را یاد بگیرد. همه تلاش کارآفرینان این است که کمتر ریسک کنند. بااین‌حال آن‌ها روزانه ریسک‌هایی می‌کنند که کاملاً حساب‌شده است. یکی از ویژگی‌های کارآفرینان توانایی تصمیم‌گیری در لحظات حساس و موقعیت‌های سخت زندگی و کار است.

اگر این خصوصیت در شما وجود دارد، خود را یک کارآفرین بدانید. کارآفرینان ایرانی باید بیشتر از هر زمانی روی این ویژگی خود کار کنند و آن را پرورش دهند. ریسک کنند و عواقب آن را نیز پذیرا باشند.

[irp posts=”25760″ name=”استارت آپ های شکست‌خورده ایرانی”]

سازگاری و انعطاف‌پذیری

پرشور و هیجان یا حتی سرسخت بودن در آنچه انجام می‌دهید، خیلی خوب است ولی عدم انعطاف‌پذیری در مورد مشتری یا نیازهای بازار، راهتان را به شکست منتهی می‌کند. به خاطر داشته باشید، یک خطرپذیری کارآفرینانه تنها شامل انجام کارهایی نیست که به آن‌ها باور دارید، بلکه این است که بتوانید یک کسب‌وکار موفق از آن بیرون بکشید.

نیازهای بازار، پویا و پرتحرک هستند. تغییرات، پدیده‌ای تکرارشونده است. کارآفرینان موفق آماده پذیرش هرگونه پیشنهادی هستند که به بهینه‌سازی منجر شود یا آماده انجام هر کاری هستند که کیفیت محصول یا خدمات را بهبود ببخشد و نیازهای بازار و مشتری را برطرف کند. تولید محصول بر اساس سلایق خودتان شاید بیش‌تر شبیه یک سرگرمی باشد، ولی یک محصول واقعی باید نیازهای بازار را برطرف کند.

در دنیایی به‌سرعت در حال تغییر، شرکت‌هایی که [از این تغییرات] پیروی نمی‌کنند، شکست خواهند خورد. این فرهنگ‌های انطباق و انعطاف‌پذیری از بالا به پایین می‌آیند. هنگامی‌که مدیران گوش شنوایی برای شنیدن ایده‌های کارمندانِ خط مقدم خوددارند و وقتی زمانش برسد، حاضر به تغییر مدل‌های کسب‌وکار خود هستند.

مدل‌های کسب‌وکار را تغییر دهند، شرکت‌هایشان بسیار بیشتر دوام می‌آورند. بهترین کارآفرینان به‌طور مداوم در حال یادگیری و سازگاری هستند تا موفقیت ریسک‌های خود را برقرار نگه‌دارند. آن‌ها همچنین این کار را برای تبدیل‌شدن به افراد و رهبران بهتر می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که خودشان نیز مانند شرکت‌هایشان رشد می‌کنند

مدیریت پول

برنامه ریزی

یکی دیگر از ویژگی‌ کارآفرینان موفق مدیریت پول است. هر خطرپذیری کارآفرینانه‌ای مدتی طول می‌کشد تا به سوددهی برسد. تا آن‌وقت، سرمایه محدود است و آن را باید عاقلانه خرج کرد. کارآفرینان موفق از نیاز اجباری به مدیریت پول آگاه هستند و برای تعهدات مالیِ حال و آینده‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند. حتی بعد از تأمین منابع مالی یا اجرایی شدن کامل طرح‌ها، یک تاجر موفق کنترل کاملی برگردش پولی خود دارد، زیرا می‌داند پول مهم‌ترین جنبه هر کسب‌وکاری است.

برنامه‌ریزی (ولی نه برنامه‌ریزی بیش‌ازحد)

کارآفرینی کاری است که در آن باید یک کسب‌وکار را از هیچ به وجود آورد و هم‌زمان، منابع محدود را نیز مدیریت کرد (منابعی همچون زمان، پول، و ارتباطات شخصی). کارآفرینی یک تعهد بلندمدت است و تلاش برای برنامه‌ریزی حتی‌الامکان از همان آغاز راه، حرکتی خردمندانه است. بااین‌حال، در حقیقت، برنامه‌ریزی برای همه‌چیز و داشتن راه‌حل برای هر ریسک احتمالی ممکن است شمارا از برداشتن حتی نخستین قدم نیز بازدارد. کارآفرینان موفق خود را برای هر چیزی آماده می‌کنند.

 

مهم‌تر از همه، کارآفرینان موفق همیشه این طبیعت و طرز فکر را در خود زنده نگه می‌دارند که همواره قادر به مقابله با احتمالات پیش‌بینی‌نشده باشند.

 

قابلیت‌های ارتباطی

چگونه از روابطتان برای حل مشکلات استفاده می‌کنید؟ بسیاری از آدم‌ها با همفکری‌های دلسوزانه احساس آرامش می‌کنند: دوستان، همکاران و همسایه‌ها خیلی خوشحال می‌شوند که در جوار هم مدام در مورد “کاهش رشد اقتصاد جهانی”‌، کاهش تقاضا، یا رقابت‌های ناعادلانه گله و شکایت کنید؛ ولی این تأثیری در حل مشکلاتتان ندارد. کارآفرینان موفق در این موارد چه می‌کنند؟

آن‌ها به مشاوران و راهنمایانی مراجعه می‌کنند که تجربه و روابط گسترده‌تری داشته باشند و از آن‌ها توصیه‌های ارزشمندی دریافت می‌کنند. داشتن چنین قابلیت ارتباطی، نظیر دسترسی به مشاوران باتجربه، از ویژگی‌های کلیدی کارآفرینان موفق است. مشورت با کارآفرینانی که پیش از آن‌یک استارت آپ شکست‌خورده داشته‌اند می‌تواند منبع مهمی برای کسب اطلاعات باشد.

به دنبال فروش و مزایای فروش

فارغ از هوشمندانه بودن، پرهزینه بودن یا هدفمند بودن تبلیغات، یک کارآفرین کسب‌وکار خانگی باید همیشه به یاد داشته باشد که بازاریابی، تبلیغات، یا فعالیت‌های ترویجی بی‌ارزش خواهند بود مگر آن‌که یک کار ساده را انجام دهند، درخواست خرید کنند و به دنبال فروش باشند.

این مورد به این معنی نیست که یک فروشنده خوب بودن، نگارش متون تبلیغاتی یا متخصص روابط عمومی بودن یک دارایی بی‌نظیر به‌حساب نمی‌آید. بااین‌حال، تمام این مهارت‌ها هیچ ارزشی نخواهند داشت اگر نتوانید فعالانه از مردم بخواهید کالا یا خدماتتان را بخرند.

فروش مشخصه‌ها و ویژگی‌های یک محصول کار افراد ناوارد است. فروش مزایای مربوط به کالا یا خدماتی که ارائه می‌کنید همان چیزی است که حرفه‌ای‌های فروش در سرتاسر جهان بر آن تمرکز می‌کنند. حرفه‌ای‌ها با تمرکز بر مزایای یک محصول در مشتریان ولع خرید ایجاد می‌کنند و با این کار بیشتر و بیشتر می‌فروشند.

تبلیغات، فروش، نمایش محصولات، بسته‌بندی محصول، وب‌سایت، خبرنامه، نمایشگاه‌های تجاری ضروری هستند. هر زمان و هر ابزاری که می‌توانید را برای ارتباط با مخاطبینتان به کار بگیرید و با استفاده از آن‌ها مزایای مرتبط با در اختیار داشتن آن کالا یا خدمت را بفروشید.

[irp posts=”25548″ name=”۲۰ دلیل عمده شکست استارت آپ ها”]

تیم کسب‌وکار درجه‌یک

تیم کسب‌وکار درجه‌یک

هیچ آدمی نمی‌تواند به‌تنهایی یک کسب‌وکار موفق راه‌اندازی کند. برای رسیدن به موفقیت در کسب‌وکار به تیمی نیاز دارید که به‌اندازه خودتان به کسب‌وکار و موفقیتش متعهد باشند. ممکن است تیم کسب‌وکارتان از اعضای خانواده، دوستان، همتایان کسب‌وکار، کارمندان و … تشکیل‌شده باشد.

البته این مشتریانتان هستند که مهم‌ترین اعضای تیم‌تان را تشکیل می‌دهند. ممکن است همه یا برخی از آن‌ها در عملکردهای کسب‌وکارتان حرفی برای گفتن داشته باشند و در آینده کسب‌وکارتان دخیل باشند. مهم نیست که چقدر هوشمند یا توانمند هستید، اگر کسی به شما ملحق نشود، تنها می‌توانید بخشی از این کار را به انجام برسانید؛ بنابراین، جمع‌کردن دیگران در کنار هم یک گام مهم است. بهترین کارآفرینان می‌توانند مأموریت و ایده‌های خود را به طرز مؤثری به دیگران انتقال دهند.

همچنین اجرای یک کسب‌وکار به معنای قانع کردن دیگران برای صرف کردن زندگی‌شان  در بهترین حالت، بعضی از بهترین سال های زندگی‌شان – برای کار کردن در مسیر رؤیاهای شما است.

این‌یک تعهد بزرگ است. این کار نیاز به مهارت فراوان برای بیان ‌یک دیدگاه دارد. مهم‌تر از همه، شما باید شخصی باشید که دیگران می‌خواهند با او کار کنند. این‌که چگونه چشم‌انداز خود را دنبال می‌کنید به‌اندازه خود چشم‌انداز مهم است. برای کارآفرینان ایرانی جمع کردن یک تیم حرفه ای و متعهد می تواند عامل بسیار مهمی در مسیر موفقیت باشد.

سرمایه‌گذاری روی خود

کارآفرینان برتر همواره کتاب‌ها، مجلات، گزارشات، خبرنامه‌ها و وب‌سایت‌های صنعتی را تهیه و مطالعه می‌کنند. آن‌ها می‌دانند این منابع درکشان را از کسب‌وکار و عملکردها و مهارت‌های بازاریابی ارتقا می‌دهد. آن‌ها در انجمن‌ها و مجامع مشترک شرکت می‌کنند، با دیگر افراد حرفه‌ای شبکه‌سازی می‌کنند و از رموز موفقیتشان درس می‌گیرند و در تعیین اهدافشان از آن‌ها کمک می‌گیرند. کارآفرینان برتر در سمینارهای بازاریابی و کسب‌وکار، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند، حتی اگر خودشان در این زمینه مهارت داشته باشند. آن‌ها به این دلیل این کار را انجام می‌دهند زیرا می‌دانند تحصیلات یک فرآیند جاری است.

معمولاً راه‌هایی برای بهتر انجام دادن کارها، صرف زمان کمتر و با زحمت کمتر وجود دارد. به‌طور خلاصه، کارآفرینان برتر هرگز سرمایه‌گذاری در بهترین و توانمندتری ابزار کسب‌وکار را متوقف نمی‌کنند ، آن ابزار چیزی نیست جز خودشان.

دید بلندمدت

موفقیت

یکی دیگر از ویژگی کارآفرینان موفق دید بلند مدت است.شروع به کار یک شرکت برای رسیدن به موفقیت یک‌چیز است. حفظ این موفقیت در مهر و موم‌های بعد امری کاملاً متفاوت است. درراه اندازی یک کسب‌وکار، شخص به دنبال فرصت‌های بازار و زمینه‌های رشد می‌گردد. به‌محض این‌که کسب‌وکار شروع به کار کردن می‌کند، ادامه نگاه به آینده مشکل می‌شود. همیشه آتش‌هایی وجود دارند که برانگیخته می‌شوند و مشکلاتی وجود دارند که در زمان حال حل می‌شوند. سروکار داشتن با آن‌ها می‌تواند کاملاً انرژی بر باشد.

یک اشتباه رایج این است که اجازه دهیم این اتفاق بیفتد. افتادن این اتفاق به این معنی است که رهبران برای تغییر دادن جهان آماده نیستند. دلیلی وجود دارد که آمازون در حدود بیش از ۲۰ سال به‌طور مداوم در حال رشد است. جف بزوس از زمان آغاز آن دید درازمدتی برای کسب‌وکار خود داشته است. این دید منجر به زیان‌های کوتاه‌مدت شده است؛ اما همین دید بلندمدت منجر به تصمیمات درخشانی شده است که این شرکت را قادر می‌سازد برای سال‌ها به پیشرفت خود ادامه دهد.

درک عمیقی از خود

برای مدیریت مؤثر سایر افراد و رسیدگی به کارهایی که برای یک کارآفرین لازم است، یک کارآفرین باید درک و فهم کاملی از خود داشته باشد. بنیان‌گذاران باید بدانند کاسته شدن از فشار چه مدت طول خواهد کشید تا بتوانند در زمان‌های چالش‌انگیز دوباره شارژ شوند. بهترین کارآفرینان، می‌دانند که در کجا ضعف دارند، بنابراین آسیب‌پذیری‌ها تأثیر منفی نخواهند داشت. آن‌ها همچنین نقاط قوت خود را بازی می‌دهند تا بتوانند کار را به عهده بگیرند و از مهارت‌های دیگران استفاده کنند.

 

کارآفرین نامطمئن، به درون مشکلات می‌دوند تا دیگران را مدیریت کنند و کنترل را فدا می‌کنند. بهترین‌ها، زمان‌های قابل‌توجهی در ذهن خود صرف [تفکر] کرده‌اند؛ با انجام این کار، آن‌ها توانایی این را پیدا می‌کنند که بهره‌وری، کارایی و انرژی خود را به حداکثر برسانند.

 

سایر ویژگی‌های کارآفرینان موفق

 • داشتن شور و انگیزه برای انجام کار و ادامه راه پرفرازونشیب خود.
 • خودباوری به همراه کار سخت و هدفمند
 • شناخت بازار و نیازهای بازار
 • شناخت مشتری و ارزش و احترام به خواست آن‌ها
 • استفاده از تکنولوژی برای هموار کردن راه خود
 • قابلیت در دسترس بودن
 • داشتن هنر مذاکره و اقناع طرف مذاکره
 • اختصاص دادن زمانی جهت استراحت
 • پیگیری مداوم اوضاع و شرایط

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.