۱۴سایت استارت‌آپ‌ که قبل از راه اندازی استارت‌آپ‌ خود باید ببینید

۱۴سایت استارت‌آپ‌ که قبل از راه اندازی استارت‌آپ‌ خود باید ببینید

سایت­هایی که باید قبل از راه­ اندازی استارت‌آپ‌ خود ببینید

خوشبختانه در چند سال اخیر با توجه به فضای استارت ­آپی ایجاد شده در کشور، تعداد زیادی از افراد پس از آشنایی با مقوله­ ی استارت‌آپ‌ و دیدن نمونه ­های موفق، به قدم گذاشتن در این راه تشویق شده ­اند. چه این مفاهیم را در یک همایش استارت‌آپ‌ ویکندی کسب کرده باشید یا از طریق دوستان و … تفاوتی ندارد. چیزی که لازمه­ ی شروع یک کسب و کار جدید است دانش و اطلاعات کافی و صحیح است. شما در یک همایش سه روزه استارت‌آپ‌ ویکندی با مفاهیم اولیه آشنا خواهید شد اما این به تنهایی کافی نیست چون دنیای واقعی استارت­ آپ­ ها دنیای پرچالش ­تر نسبت به یک رقابت سه روزه و تعداد تیم­ های محدود است.

در این مقاله سعی بر این است که پیشنهادهایی در مورد این که به چه اطلاعاتی نیاز دارید و این که این اطلاعات را از چه وبسایت­ هایی کسب کنید را در اختیارتان بگذاریم. این پیشنهادات در سرفصل­های زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

  • ایده­ های استارت‌آپ‌
  • تیم­ سازی برای راه­ اندازی استارت‌آپ‌
  • طراحی وب سایت استارت آپ
  • دریافت وام برای استارت‌آپ‌
  • کمک گرفتن از شتابدهنده­ ها
  • جذب سرمایه از سایت­های جمع سپاری
  • آشنایی با استارت‌آپ‌های ارزشمند و برتر دنیا
  • مطالعه داستان شکست و موفقیت استارت ­آپی­ های ایرانی و خارجی
  • کتاب بخوانید!

استارت آپ

ایده ­های استارت­ آپ

با این که به راه ­اندازی یک استارت‌آپ‌ علاقه­ ی زیادی دارید اما هنوز آن ایده­ای که در وهله اول برایتان جذابیت داشته و انگیزه برای ادامه راه را در شما به وجود بیاورد ندارید! و به دنبال ایده ­های کسب و کار جدید هستید. خوب دیگر نگران نباشید. بعضی از سایت­ها هم هستند که ایده ­های کسب و کار جدید را با شما در میان می­گذارند. مطمئن هستم که این ایده‌های کسب و کار جدید ابعاد تازه‌ای به فکر کسب و کاری‌تان خواهند بخشید. کافی است در موتورهای جستجو “ایده ­های استارت آپی” را سرچ کنید تا لیست بلند بالایی از این سایت­ها را به شما معرفی کند.

ایده های استارت آپ

یکی از سایت­های انگلیسی زبان که ما به شما پیشنهاد می­کنیم سایت

 www.businessinsider.com

است. که در بخشی از آن بهترین ایده‌های استارت ­آپی از ۵۰ استارت‌آپ‌ موفق؛ استارت‌آپ‌هایی که در سال ۲۰۱۸ مثل بمب صدا می­کنند! را به شما معرفی میکند. اگر در فکر راه‌اندازی یک استارت‌آپ‌ موفق هستید، ایده ­های استارت ­آپی این مقاله را از دست ندهید.

و از نمونه سایت­های داخلی نیز می­توان به سایت زیر اشاره کرد که می­تواند راهنمای خوبی برای راه­ اندازی یک کسب و کار با توجه به فضای کشور باشد:

www.behtarinideh.com

www.irstartup.com

“حالا که ایده داریم بعد باید چه کنیم؟” در ادامه خواهیم گفت که بعد از ایده ­یابی برای استارت‌آپ‌ باید چه کاری را انجام دهید.

تیم­ سازی برای راه ­اندازی استارت­ آپ

تیم سازی استارت آپ

اعضای تیم استارت­ آپی شما می­توانند از اعضای خانواده، اقوام، دوستان و یا افراد جدید باشند. این افراد جدید با توانایی­های مدنظرتان را می­توانید در همایش ­های استارت­ آپی که در دانشگاه­ها و سازمان­های مختلفی برگزار می­شوند، از طریق ارتباطات اجتماعی خود و … پیدا کنید. یکی از پیشنهادهای دیگر ما به شما در مرحله تیم ­سازی برای راه ­اندازی استارت‌آپ‌ خود، استارت‌آپ‌ فلای است. استارت‌آپ‌ فلای یک شبکه اجتماعی ایرانی برای یافتن هم تیمی و شبکه ­سازی حرفه ­ای برای کارآفرینان می­باشد.

www.startupfly.ir

 

طراحی وب سایت استارت آپ

با توجه موج فیلترینگ شبکه ­های اجتماعی در ایران، امن­ ترین محیط برای شروع و ادامه کار داشتن وبسایت است.

پس در مرحله تیم­ سازی به طراح وب سایت هم نیاز دارید. اما اگر به هر دلیلی مانند تمایل شما به تیم ­سازی با تعداد افراد کمتر، کمبود زمان برای بالا بردن توانایی افراد گروه در زمینه طراحی وب سایت، تمایل شما به شروع سریع­تر و … چنین امکانی وجود نداشت باید به دنبال اشخاص یا گروه ­هایی باشید که این کار را با کمترین هزینه و بهترین کیفیت برایتان انجام دهند.

طراحی وب سایت استارت آپ

پیشنهاد ما به شما وبسایت وبسیما است که خود پیشنهاد طراحی وب سایت استارت آپ­ ها با هزینه کمتر را داده است.

www.websima.com

و یا اگر یک وبسایت مناسب برای استارت‌ آپ‌ خود می­خواهید که هم به طور کامل خدمات کسب و کار شما را معرفی کند و هم از گرافیکی قوی برای جلب مخاطبین بهره ­مند باشد و نیز امکان بارگذاری ویدئو و عکس با کیفیت در سایت را نیز فراهم کند، کافی است سری به وبسایت های­وبکس بزنید.

www.hiwebex.com

 دریافت وام برای استارت ­آپ

به گزارش ایلنا، رضا زرنوخی مدیر صندوق مالی توسعه تکنولوژی در نشست خبری وزیر ارتباطات با استارت‌آپ‌ها درباره مسائل و مشکلات کسب و کارهای نوپا گفت: “بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تا امروز ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان در حوزه سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها هزینه شده که تمامی این بودجه از بخش خصوصی تامین شده؛ موضع دولت در استارت آپ‌ها استارت‌آپ سواری است اما دولت باید به استارت‌آپ‌ها کمک کند. استارت‌آپ‌ها در حال فعالیت هستند و مسائل و مشکلات آن­ها ناشی از عدم بهره‌وری و ناکارآمدی دولت در این حوزه است. باید موضوع استارت‌آپ‌ها و مسائل استارت‌آپ‌ها را عمیق دید و دعوای آینده در اکوسیستم استارت‌آپی ایران نگران کننده است.

وام استارت آپ

باید اکوسیستم استارت‌آپی از دانش‌بنیان و مواردی از این دست مجزا شوند در حال حاضر دولت پول ندارد و باید از این فضا برای درآمدزایی مفید استفاده کند. ارائه هرگونه وام به استارت‌آپ‌ها به معنای خیانت به جامعه استارت‌آپی است و مسوولان باید این مساله را متوجه شوند”.

با توجه به ریسک­ بالا در این نوع از کسب و کارها، پیشنهاد ما به شما برای شروع استارت‌آپ‌ دریافت وام نیست!

سعی کنید برای تامین سرمایه استارت‌آپ‌ از روش­ های خودراه­ انداز یا شراکت در سهام استفاده کنید.

پیشنهاد می­کنیم روش­های راه­ اندازی استارت‌آپ‌ با منابع مالی محدود را در وب سایت استارت آپ پینگ مطالعه کنید.

www.startuping.ir

 

کمک گرفتن از شتابدهنده ­ها

شتاب‌دهنده‌ها شرکت‌هایی هستند که از استارت‌آپ‌ها در تمامی مراحل حمایت می‌کنند. خدمات آنها شامل مشاوره، آموزش، تامین مالی، بازاریابی و… است. پس شما برای تامین مالی می‌توانید از شتاب‌دهنده‌ها کمک بگیرید اما با در نظر گرفتن یک‌سری نکات. شتاب‌دهنده‌ها روی هر ایده‌ای سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و توجه آن­ها بیشتر بر ایده‌های مساله‌محور و برحسب نیازی است که یک تیم خوب پشت سر آن­ها باشد. البته بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر هم هستند که برای استارت‌آپ‌ها تامین مالی می‌کنند و با آن­ها شریک می‌شوند و وقتی استارت‌آپی که در آن سرمایه‌گذاری کردند به رشد، توسعه و ثبات رسید به شراکت خود با او پایان می‌دهند.

کمک گرفتن از شتابدهنده ها

البته در تمامی این مراحل اگر به دنبال سرمایه‌گذار هستید، به این نکته توجه کنید که فقط به دنبال سرمایه‌گذاری که می‌خواهد به شما پول بدهد، نباشید و به دنبال سرمایه‌گذاری باشید که کار شما را بفهمد و با شما کار کند.

وب سایت ­های اکوموتیو و کسب بین، شتابدهنده­ های ایران را به شما معرفی خواهند کرد.

www.ecomotive.ir/accelerators-list

www.kasbbin.ir

به نظر می‌رسد که از روش‌های تامین مالی استارت‌آپ‌ها به خصوص در کشور ما روش پس‌انداز‌های شخصی بیشتر استفاده شده است. البته این روش برای شروع است و در ادامه برای توسعه کسب‌وکار به وام‌ها و یک سرمایه‌گذار نیاز پیدا خواهید کرد.

 

جذب سرمایه از سایت های جمع سپاری

کراودفاندینگ (crowdfunding) یا تامین سرمایه جمعی ابزاری است که می‌تواند با بیشترین سرعت به صورت فوری گره‌های مالی افراد را باز کند. در راستای برآورده شدن یک هدف خاص مالی، مردم به طور داوطلبانه مشارکت می‌کنند. هرچند عده‌ای در این تصور هستند که کراودفاندینگ یک اتفاق جدید است اما واقعیت این است که عمر تامین سرمایه جمعی بسیار بیشتر از عمر اولین استارت‌آپ است. پایه تامین مالی جمعی بر اساس جمع و قدرت جمعی است و پروژه‌ها، ایده‌ها و کسب‌وکارها از همین طریق سرمایه لازم برای خود را تامین می‌کنند.

جذب سرمایه

کیک‌استارتر از معروف‌ترین نمونه­ های تامین مالی جمعی در جهان است. نمونه‌های دیگری مثل ایندی گوگو و گوفاندمی هم هست. کسانی که در کیک استارتر سرمایه‌گذاری می‌کنند سرمایه‌گذاران خرد هستند که علاقه دارند با سرمایه اندک از پروژه‌های خلاقانه حمایت کنند.

دقت کنید کراودفاندینگ یا تامین مالی جمعی خیریه نیست. همان‌طور که پروژه‌های بزرگ نفتی و صنعتی در دنیا تامین مالی می‌شود، افراد فعال در فناوری هم از خود فناوری برای تامین مالی استفاده می‌کنند.

تا امروز پروژه و استارت‌آپ‌هایی معروف با این روش خلق شده‌اند. کسانی که از پروژه‌ها حمایت می‌کنند فی‌سبیل‌الله این کار را انجام نمی‌دهند، بلکه آن‌ها به ازای حمایت خود پاداش از قبل تعیین‌شده‌ای را دریافت می‌کنند. به‌عنوان نمونه عینک واقعیت مجازی “آکیلس” یکی از همین پروژه‌ها بود که اولین بار در کیک استارتر تعریف شد و کسانی که این پروژه را تامین مالی کردند اولین کسانی بودند که عینک واقعیت مجازی آکیلس را دریافت کردند.

حتما خبر دارید اکنون فیس‌بوک این شرکت را خریده و این روزها واقعیت مجازی یکی از روندهای جذاب فناوری شده است. ساعت‌های هوشمند پبل، معروف‌ترین نمونه تامین مالی جهان است.

www.gofundme.com

www.Kickstarter.com

www.indiegogo.com

در ایران نمونه‌هایی مختلف از استارت‌آپ‌های تامین مالی جمعی در سال‌های گذشته رشد کرده است. هرچند همه این ابزارها چالش جدی در زمینه اعتماد مردم به این بسترها دارند.

به دلایل مختلف هنوز شناخت عامه مردم از شیوه تامین مالی جمعی اندک است و بسیاری آن‌ها را با خیریه اشتباه می‌گیرند. در ایران استارت‌آپ‌های فوق‌العاده‌ای شکل گرفته‌اند که کارشان تامین مالی جمعی است. از معروف‌ترین آن‌ها دونیت، مهربانه، حامی‌جو و فاندوران است.

دونیت تقریبا شناخته‌شده‌ترین نمونه ایرانی کراودفاندینگ است. این استارت‌آپ بستر تامین مالی بیش از صد پروژه بوده و تا امروز نزدیک به ۶۰۰۰ نفر در آن تامین مالی کرده‌اند. حجم کل تمین مالی‌های انجام‌شده توسط دونیت ۳۱۶ میلیون تومان بوده که همین عدد نشان می‌دهد تامین مالی در ایران چه راه سختی در پیش دارد. در دونیت همه دریافتی‌ها و پرداختی‌های مرتبط با پروژه‌ها، اشخاص و سازمان‌های موجود به‌صورت کاملا شفاف در دسترس عموم و همواره در حال به‌روزرسانی است.

www.2nate.com

حامی‌جو هم پلتفرم دیگری است که به‌صورت تخصصی در زمینه تامین مالی جمعی برای پروژه‌های هنری فعالیت می‌کند. اگر استارت‌آپ‌ شما یک استارت‌آپ‌ هنری است، حامی­ جو انتخاب خوبی برای شماست. وب سایت حامی جو یک سامانه آنلاین کراودفاندینگ یا جمع سپاری جمعی با این شعار است:

کراودفاندینگ تنها جذب سرمایه نیست! یک روش برای ساختن رویاهاست، با حمایت افرادی مثل من و تو …

حامی‌جو خودش و کراودفاندینگ را این‌طور تعریف می‌کند: “وب‌سایت حامی‌جو یک سامانه آنلاین کراودفاندینگ است که به صاحبان ایده در زمینه هنر و فناوری و همچنین سازمان‌های غیرانتفاعی کمک می‌کند تا از طرف حامیان خود، حمایت مالی دریافت کنند. کراودفاندینگ به معنی جذب سرمایه در اندازه‌های کوچک از تعداد زیادی افراد است”.

www.hamijoo.com

فاندوران هم یکی از استارت‌آپ‌های شرکت فناپ و کافه آی‌تی است. در سال‌های گذشته شرکت فناپ تلاش کرده در فضای استارت‌آپ‌های ایرانی حضوری جدی داشته باشد و فاندوران یکی از این پروژه‌هاست.

فاندوران هم خود را این‌گونه معرفی می‌کند: “فاندوران یک بستر سرمایه پذیری جمعی (crowdfunding) است. افرادی که در زمینه هنر، فناوری، طراحی محصول، آی‌تی و امور اجتماعی و خیریه فعال هستند و ایده‌های خلاقانه دارند، برای پروژه خود در فاندوران کمپین طراحی کرده و شروع به جذب حمایت‌های مالی از مخاطبان فاندوران می‌کنند. پشتیبانان در ازای دریافت پاداش‌های مشخص، از کمپین‌های فعال در فاندوران حمایت می‌کنند. فاندوران در شهریور ۹۳ با تمرکز بر فعالیت‌های اجتماعی و طراحی محصول شروع به کار کرد و تا امروز توانسته به تحقق چند ده پروژه کمک کند که این روند با شتاب ادامه دارد …”.

www.fundorun.com

 آشنایی با استارت‌آپ‌های ارزشمند و برتر دنیا

در مسیر راه ­اندازی یک استارت‌آپ‌ آشنایی با استارت‌آپ‌ های مطرح روز دنیا می­تواند کمک بسیار خوبی باشد. چرا که می­توانید از آن­ها ایده بگیرید و جای خالی این استارت‌آپ‌­ ها را در کشور پر کنید. نمونه موفق این مورد استارت‌آپ‌ اسنپ می­باشد که با الگوبرداری از استارت‌آپ‌ اوبر (Uber) راه ­اندازی شد و اکنون موفق­ ترین استارت‌آپ‌ حال حاضر در ایران است.

بهترین استارت آپ ها

خیلی از افراد کارآفرین نسل اول، ایده­ ها و تلاش های خود را به بازار تزریق می نمایند و همچنین، علایق خود را وارد ذهن و قلب جامعه می­کنند. وب سایت successstory یا همان داستان موفقیت! ۱۰  استارتاپ ارزشمند و برتر آمریکا در سال ۲۰۱۷ را به شما معرفی می­کند.

www.successstory.com

علاوه بر استارت­آپ­های خارجی، باید در مورد استارت‌آپ‌ ایرانی نیز جستجو کنید. باید بدانید ایده شما قبلا انجام شده است یا نه. اگر مشابه دارد وجه تمایز شما نسبت به آن­ها چیست؟ مواردی مانند استارت‌آپ‌ دینگ هم هستند که با موفقیت یک استارت‌آپ‌ مانند اسنپ، به صورت مشابه و اما با تغییراتی مانند به اشتراک گذاری سفر و در نتیجه کاهش هزینه­ ها و کاهش آلودگی هوا سعی کرده ­اند که از این بازار بزرگ سهم خود را داشته باشند!

وبسایت­ تکپین، لیست تمامی استارت‌آپ‌ ها و شتاب دهنده­ ها و شرکت­های سرمایه­ گذاری ایرانی را به صورت دسته­ بندی شده در اختیار شما می­گذارد.

www.blog.techpin.ir

مطالعه داستان شکست و موفقیت استارت­ آپی­ های ایرانی و خارجی

شاید اولین باری باشد که این پیشنهاد را می­شنوید و در نگاه اول کمی پیش پا افتاده و ساده به نظر بیاید یا حتی به فکرتان نرسیده باشد. اما با مطالعه داستان موفقیت و به خصوص شکست­های استارت‌آپ‌های دیگر تجارب بسیار مفیدی را به صورت رایگان در اختیار خواهید داشت! چه بسا استارت‌آپ‌هایی هم بوده ­اند که شروع بسیار خوب و پردرآمدی داشته اند اما در میانه مسیر و به دلیل عملکرد ضعیف یا اشتباه شکست خورده­ اند.

داستان موفقیت و شکست استارت اپ

اغلب استارت‌آپ‌ها سقوط می‌کنند. بله، اغلب آن‌ها شکست می‌خورند چون نمی‌توانند بازار مناسبی برای محصولاتشان پیدا کنند یا اصولا کالا و خدماتی تولید می‌کنند که تقاضای کافی ندارند. هنگامی‌که یک استارت‌آپ‌ محصولی تولید می‌کند که پیش از آن هرگز وجود نداشته است، هیچ تضمینی نیست که مشتریان تولیداتش را رضایت‌بخش بدانند یا آن‌ها را به‌عنوان جایگزینی برای مصارف فعلی خود انتخاب کنند یا حتی حاضر باشند پولی بابت این محصولات بپردازند. در اغلب موارد می‌توان گفت نه، آن‌ها حاضر نیستند. پیش‌بینی موفقیت یک محصول جدید در هر صنعتی، واقعا دشوار است.

برخی دیگر از استارتاپ‌ها به خاطر مشکلات اجرایی شکست می‌خورند. اغلب استارت‌آپ‌ها بودجه‌ی کافی ندارند، کارمندانشان بی‌تجربه‌اند، برندشان هنوز اعتبار خاصی به دست نیاورده است و ساعت‌ها تلاش می‌کنند تا فقط بتوانند مسیر خود را حفظ کنند. سپس دچار کمبود زمان می‌شوند و نهایتا فرومی‌پاشند.

همه‌ی این‌ها بدان معنی است که دنیای استارت‌آپ‌ها پر از مردم شکست‌خورده است. بیشتر موسسین باوجود شکست شرکتشان دوام می‌آورند؛ ولی حتی آن‌هایی که به موفقیت می‌رسند، پیش از رسیدن به نقطه‌ی اوج، حتما از چندین شکست و اشتباه، آسیب‌ دیده‌اند. این­ها نمونه ­ای از تجربیاتی است که می­توانید با مطالعه داستان موفقیت و شکست استارت‌آپ‌ها به دست بیاورید.

برای مطالعه می­توانید از وب سایت­های زیر شروع کنید.

www.bartarinha.ir

www.startupsland.com

 

کتاب بخوانید!

اگر در نهایت استارت‌آپ‌ به‌راه انداختید و به دنبال کارآفرینی هستید، خواندن کتاب‌های الهام‌بخش به موفقیت کسب‌وکارتان کمک خواهد کرد. کتاب­ها می­توانند منبعی الهام‌بخش برای کارآفرینان یا بنیان‌گذاران کسب و کار باشند که افراد با تجربه در همین زمینه معرفی کرده‌اند. برخی از آن‌ها جدید هستند؛ اما از انتشار برخی دیگر چند سالی می‌گذرد. وب سایت­هایی هستند که این کار را برای شما انجام می­دهند و کتاب­هایی را معرفی می‌کنند که مدیران عامل استارت‌آپ‌های مختلف معرفی کرده‌اند و اغلب آن‌ها حاصل تجربه‌ی کاری افرادی فعال و موفق در همین زمینه است.

کتاب استارت اپ

پس بهتر است برای آشنایی با کتاب­های موجود در زمینه کارآفرینی و مدیریت کسب و کار، سری به سایت زومیت بزنید.

www.zoomit.ir

درهر صورت، اگر یادگیری سریعی داشته باشید، امکان ندارد که اشتباهات هولناک استارت‌آپ‌ شما را در خود غرق کنند. اگر برای فکر کردن وقت بگذارید و به‌جای اندیشیدن به راه‌های اجتناب از شکست، برای رسیدن به موفقیت و پیروزی برنامه‌ریزی کنید، حرفه‌ی خوبی در انتظار شما خواهد بود.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.